Людство користується пристроями для визначення ваги багато століть. Без ваг важко обійтися як вдома, так і на виробництва. Завдяки застосуванню нових технологій, впровадження електронного механізму дії, вдалося домогтися позитивного результату. Такі прилади можуть підвищити точність вимірювань, прискорити процес зважування, оптимізувати фасування товару і багато іншого. Це дозволило електричних ваг зайняти лідируючі позиції на ринку продажу і витіснити механічних попередників.

Види електронних ваг

Зміст статті

 • Види електронних ваг
  • Побутові
  • Торгові
  • Медичні
  • Лабораторні
  • Ювелірні
 • Пристрій різних видів електронних ваг
 • Як працюють електронні ваги

Споживачеві представлений великий вибір приладів для зважування. Вони відрізняються одна від одної габаритами, функціональними характеристиками, конструкціями, експлуатаційними особливостями і можливостями.

Залежно від сфери застосування всі пристрої діляться на кілька груп.

Побутові

Ця різновид включає кухонні, універсальні настільні, підлогові, електронні безміни, кишенькові (міні) ваги для точного визначення маси дрібних предметів.

Електронні прилади цієї категорії мають певні відмінності.

 • Моделі, оснащені спеціальною чашкою для зважування сипучих і водянистих продуктів.
 • Прилади з платформою і знімними підставками для вимірювання вантажів (предметів) різного розміру.

Всі пристрої мають різні системи управління.

Деякі сучасні моделі оснащені додатковим функціоналом, наприклад, діагностикою показників енергетичної цінності, обсягу і т. д.

Торгові

Призначені в основному для порційного вимірювання маси товарів, з подальшим обчисленням суми, з урахуванням вартості за одиницю.

Їх також використовують на складі для точного встановлення товарного ваги і фасувальних відділах з метою якісного укомплектування продуктових наборів.

Актуально використання вагових агрегатів з автоматичною друком етикеток у відділах самообслуговування. Всі моделі торгових ваг оснащені дисплеєм, який розташовується або на корпусі апарата, або на виносний стійці.

Медичні

Мають компактні розміри. Вони використовуються в медичних установах для зважування новонародженої дитини. Для зручного розташування малюка забезпечені спеціальною платформою. Вся інформація виводиться на дисплей.

Лабораторні

Призначені для оптимального вимірювання ваги.

Гідростатичне зважування дозволяє визначити точну щільність твердих або рідких речовин. Професійні моделі забезпечені розширеним функціоналом.

Ювелірні

Відрізняються виробленням абсолютно точних показників, вони не повинні перевищувати відхилення понад 0,01 грама. Винятки допускаються при прийомі брухту, тут похибка може становити до одного грама.

В якості додаткового оснащення присутній таймер, фіксує відомості про вимірювання (дата, вага тощо). Завдяки цьому, збережені дані можна перенести в комп’ютер.

Крім того, існує ще велика кількість промислових ваг: поштові, промислові, кранові, автомобільні, палетні.

Пристрій різних видів електронних ваг

Незважаючи на застосування в різних областях діяльності, пристрій електронних ваг має схожість.

Виділяють наступні частини приладу.

 • Корпус. Він виконує захисну функцію внутрішнього змісту ваг. Зазвичай для його виробництва використовують пластик або скло, це дозволяє не обтяжувати конструкцію.
 • Дисплей цифровий екран). Його робота містить на табло інформацію про результати зважування. Сучасні моделі оснащені можливістю збереження в пам’яті різних показників для подальшого їх порівняння.
 • Тензодатчик (мікроскопічна пластина). Ця складова є головним сенсорним вузлом електронних ваг. Пластини невеликого розміру рівномірно розподілені по периметру пристрою. Деформуючись під впливом надмірної ваги, електричне опір тензорезистора розподіляється пропорційно вазі. За підсумками підсумовування всіх показників розраховується загальна величина ваги.
 • Друкована плата з мікросхемою. Вона виконує регулювання роботи пластин, а також видає підсумкові дані зважування на дисплей. Плата оснащена пам’яттю, що дозволяє найбільш точно відстежити динаміку зміни ваги.

Електронні ваги можуть бути як з живленням від батарей, так і від акумуляторів.

При виборі варто віддавати перевагу того чи іншого агрегату виходячи з майбутньої періодичності використання приладу. При постійній зайнятості обладнання краще купувати моделі на акумуляторах. У деяких передбачена система комбінованого живлення.

Важливо! Дбайливе поводження з електронним пристроєм гарантує тривалий термін служби виробу.

Як працюють електронні ваги

На початку створення електронні ваги мали принцип роботи, заснований на коливаннях вимірює пружини, за подобою традиційного механічного пристрою. Відмітною деталлю був тільки цифровий дисплей, на який виводився підсумковий показник ваги, оброблений електронною схемою.

Завдяки удосконаленню технологічних розробок робота сучасних електронних приладів стала можливою за допомогою спеціальних вбудованих датчиків напруги. Це дозволило досягти більш точного зважування.

Принцип роботи електронних ваг заснований на перетворенні сили ваги, що виникає при установці зважуваних предметів на платформу, в аналоговий сигнал на виході силовимірювальних датчиків.

Датчик передає сигнал про навантаження на ваговий індикатор у мікропроцесорний термінал з подальшою видачею результату на табло агрегату.

Довідка. Сучасні моделі електронних ваг оснащені виходом на зовнішні реєструючі пристрої, такі як комп’ютер, принтер і т. д.

Вироби на основі датчиків напруги є більш прогресивними. Навіть найпростіші моделі таких ваг можуть відображати вага з точністю до сотень грамів.