Розвиток кухонної побутової техніки не стоїть на місці, і з недавніх пір серед побутових приладів з’явилися сучасні моделі, які швидко завоювали популярність. Мова йде про індукційних варильних плитах.

Розберемося детальніше, що із себе представляє пристрій, яке працює на основі таких фізичних явищ, як індукційні струми.

Види індукційних плит

Зміст статті

 • Види індукційних плит
 • Пристрій індукційних плит
 • Принцип роботи
 • Умова якісного функціонування
  • Вимоги до посуду
 • Порівняння індукційних плит та інших варильних пристроїв
  • Відмінності
   • Вся справа в принципі
   • Ефективність
  • Плюси і мінуси індукційних пристроїв
   • Переваги
   • Недоліки
 • Яку індукційну панель вибрати

Панель цього типу прийшла на кухні у 80-ті роки минулого століття. В цей час з’явилися перші комерційні зразки під торговою маркою AEG. Їх вартість була дуже високою. До того ж покупці не були готові відмовитися від традиційних, відомих і надійних грубок. Тому нові поверхні були зустрінуті досить байдуже.

Однак поступово шанувальників індукційних агрегатів ставало все більше. Такі варильні пристрої перестали бути рідкістю на кухні. Багато домашні господині мають власний досвід їх використання.

В наші дні торгівля пропонує кілька видів індукційних панелей.

 • У комплекті з духовою шафою. Це плита, яка складається з двох частин: індукційної варильної панелі і духовки.
 • Комбіновані прилади. В таких приладах є кілька різних конфорок. У деяких пристроях комбінується принцип функціонування. Наприклад, панелі з чотирьох конфорок дві є індукційними, а дві — звичайними електричними.
 • Варильна панель з декількома конфорками. Вона зручна тим, що легко вставляється в стільницю. За бажанням власника, її можна поєднати з духовкою, яку ставлять безпосередньо під поверхнею. Але це не єдиний варіант, адже місце під стільницею можна зайняти місткими ящиками. У них завжди під рукою буде різна кухонне начиння.
 • Існують також невеликі плитки з однією конфоркою. Вони зручні своєю мобільністю. Для них необов’язково шукати одне єдине місце, адже таку плиточку неважко переставити на інше місце. А ще вона підходить для перевезень, її можна навіть взяти з собою у відрядження або подорож.

Пристрій індукційних плит

Конструкція складається з таких елементів.

 • Горизонтальна поверхня, розмір якої залежить від кількості наявних на ній конфорок. Поверхня виготовлена з склокераміки, яка підходить для функціонування конструкції і стає цікавою деталлю інтер’єру.
 • Індукційні котушки, що забезпечують роботу приладу.
 • Блок управління.

Принцип роботи

Робота пристрою заснована на властивості електромагнітної індукції,тобто появі електроструму в закритому контурі з-за зміни магнітного струму.

Довідка. Дане фізичне явище було відкрито англійцем М. Фарадеєм ще в 1831 році.

У багатьох електричних приладах, якими ми користуємося щодня, є трансформатор.

Індукційна плита, по суті, це той самий трансформатор. Схема дії пристрою проста. Склокерамічна поверхня приховує котушку, що забезпечує рух електричного струму. Його частота від 20 до 60 кГц.

Індукційна котушка – це первинна котушка, вторинної ж стає каструлька, сковорідка або інший посуд, в якій готується ту чи іншу страву.

При подачі індукційного струму на днищі посуду відбувається її нагрів. Відповідно, нагрівається і її вміст.

Важливо! Особливість індукційних плит в тому, що розігріваються каструлі і сковороди. А сама поверхня, що знаходиться над нагрівальним елементом і під посудом, змінює свою температуру незначно.

Отже, при нагріванні струмами індукції відбувається мінімізація теплових втрат.
Помітні зміни відбуваються і з часом, який витрачається на нагрівання посуду. По швидкості нагріву індукційні конструкції перевершують результати, які показують інші прилади.

Умова якісного функціонування

Якісна робота індукційних кухонних панелей забезпечується використанням феромагнітної посуду.

Такі сковорідки та каструлі можуть бути металевими. Але підійде тільки такий метал, який реагує на дію магніту. Тому необов’язково шукати якусь спеціалізовану посуд. Щоб приготувати смачну страву, досить використовувати звичайну посуд, наприклад, старі добрі чавунні сковорідки. Допустимо використовувати навіть емальований посуд, але при одній умові, вона повинна притягувати магніт.

Важливо! Посуд з порцеляни, скла та інших матеріалів не підходить для індукційної панелі.

Вимоги до посуду

При використанні звичайної посуду потрібно стежити, щоб вона відповідала ряду параметрів.

 • По днищу мінімальний діаметр не повинен бути менше 120 мм.
 • Можна використовувати посуд, що має днище товщиною від 2 до 6 мм.
 • Посуд, спеціально виготовлена для використання на індукційних панелях, має спеціальне маркування. Вона наноситься на днище виробу.

Кожна компанія виробник маркує такий посуд за своїми правилами. Але вказівка про те, що в ній можна варити на індукційній плиті, можна знайти в інструкції з експлуатації.

Вартість спеціально виготовленої посуду може перевищувати вартість традиційної і безпосередньо залежить від бренду. Існує безліч компаній, що займаються виробництвом особливої посуду.

Серед лідерів бренди Fissler і Woll з Німеччиниі. В їх каталогах не тільки сковорідки і каструльки. Популярністю користуються також жаровні та інший посуд. Деякі вироби виготовляються вручну, мають корпус товщиною 10 мм з керамічним покриттям.

Німеччина — не єдина країна, що спеціалізується на випуску таких виробів. Їх випускають і інші європейські країни – Фінляндія, Франція та багато інших. Продукція, що виготовляється тут, варто трохи нижче, але також має гідну якість.

Порівняння індукційних плит та інших варильних пристроїв

Індукційні агрегати – це високотехнологічні прилади, що використовують інші фізичні принципи, ніж інші пристрої. Індукційний струм відкриває для споживачів нові горизонти в приготуванні їжі і дозволяє повністю контролювати цей процес.

Відмінності

Вся справа в принципі

Головна відмінність різних варильних пристроїв відноситься до принципу їх роботи.

На газових агрегатах не будемо довго затримуватися. Тут відмінності очевидні: вони в різних видах палива, завдяки якому функціонує пристрій.

Електроплити в цьому відношенні, здавалося б, мають не відмінності, а схожість. Адже в цих конструкціях все засновано на електроенергії. Але різниця тим не менш є!

Електроплита при включенні нагрівається до заданої температури розігріву. Потім гаряча поверхня пристрою передає тепло посуді і тим самим нагріває ємність і її вміст.
Індукційна плита активує магнітні струми, які приводят до нагрівання каструль або сковорідок, але панель при цьому не змінює своєї температури.

Ефективність

Порівняємо ефективність використання різних пристроїв.

ККД нагріву:

 • електроплита зі склокерамікою — 50-60%;
 • газова плита — 60-65%;
 • індукційна панель — 90%.

Плюси і мінуси індукційних пристроїв

Переваги

До безперечних достоїнств індукційних пристроїв відносять наступні.

 • Збільшення швидкості нагріву. Під час включення відбувається нагрівання посуду і продуктів відповідно, в той час як сама панель практично не нагрівається.
 • Економія електричної енергії. Фізичні принципи, які стали основою цієї кухонної техніки, дозволяють приготувати їжу з мінімальними витратами електроенергії. Це пояснюється тим, що енергія витрачається, щоб створити магнітне поле. Спіраль розігрівати не доводиться.
 • Підвищена безпека індукційних кухонних приладів. Про її поверхню неможливо обпектися. Експлуатація такого пристрою виключає виникнення загоряння, навіть при залишеної надовго конфорці. Як тільки блюдо приготовлено і плита виключена, вона буде не гарячою, а теплою.
 • Автовідключення. Плита самостійно розпізнає наявність посуду на своїй поверхні і відключається в автоматичному режимі.

Недоліки

Справедливості заради треба відзначити, що така панель не позбавлена недоліків.

 • Для деяких споживачів насторожене ставлення до нового виду техніки для кухні пов’язано з тим, що приготування їжі на індукційній плиті вимагає використання спеціального посуду. Вона повинна володіти певними феромагнітними властивостями. А посуд, виготовлену з алюмінію або скла, використовувати не варто.
 • Техніку цього класу наполегливо не рекомендується встановлювати поруч побутовими приладами, виготовленими з металу.
 • Панель цих пристроїв вимагає дбайливого ставлення. Впала на неї кришка або ніж можуть призвести до тріщини. Ставити на панель посуд також слід обережно, тому що інакше плита може розбитися.
 • Але ключовий недолік цієї побутової техніки – висока вартість у порівнянні з плитами, що працюють на інших принципах.

Яку індукційну панель вибрати

На ринку нашої країни великого вибору подібних плит немає.

Але все ж серед того, що є, можна зупинитися на моделях, які постачає концерн AEG-Electrolux. За зовнішнім виглядом продукція цієї компанії мало чим відрізняється від традиційної електричної плити з склокерамічною поверхнею.

Станом на осінь 2018 року її вартість лежить в межах 30 тисяч рублів. являє собою повнофункціональну кухонну техніку. Конфорки цієї моделі по центру розігріваються до 100 градусів, по краях до 40 градусів.

Інших компаній на нашому ринку немає.