Клімат в нашій країні досить суворий і це призводить до високих витрат на підтримання комфортних умов проживання. Тому особливою актуальністю для нас вважається питання отримання відносно дешевої теплової енергії, яка буде спрямована на обігрів житлових і виробничих приміщень. Напевно немає такого методу обігріву, який би не використовувався в нашій країні і один з них – використання інфрачервоного нагріву. З моменту появи на ринку кліматичного устаткування приладів інфрачервоного нагріву, поступово завойовують стійку популярність. Їх купують і для обігріву житлових приміщень, а також промислових цехів, складів, торгово-офісних центрів.

Цілком природно те, що конструкція та принципи роботи такого обладнання викликають інтерес з боку потенційних споживачів. Спробуємо розібратися в цьому питанні.

Як працює інфрачервоний обігрівач

Зміст статті

 • Як працює інфрачервоний обігрівач
 • Конструкція приладу
 • Переваги і недоліки

Іноді прилади цього типу називають домашнім сонцем. Справді, кожен гуляв на вулиці в морозний і сонячний день і напевно, кожен відчував, як промені пронизують тіло і розтікаються по ньому приємним теплом. І відразу стає не так холодно, хоча скрізь сніг.

Сонце дарує тепло всім без винятку. З-за його променів відбувається танення снігу, прогріваються дерева, але не гріється тільки повітря і тому навіть в яскравий сонячний день на вулиці буде холодно. Саме такий принцип роботи інфрачервоного обігрівача. Пристрій генерує невидимі оком промені, прогрівальні і людини, і предмети навколо нього. Навколишній повітря, в свою чергу, отримує теплову енергію від прогрітих речей.

Конструкція приладу

На ринку є і безліч іншої техніки, призначеної для нагрівання приміщень, від традиційних теплових гармат, до масляних радіаторів та аналогічного обладнання. Всі вищеназвані прилади генерують тепло за наступною схемою:

 • Нагрівання теплоносія всередині приладів. В ролі теплоносія можуть виступати – вода, розігріте повітря, масло і багато інших.
 • Нагрітий теплоносій передає теплову енергію повітрю і тільки після цього тепло доходить до людини.
 • Такий підхід не відрізняється ефективністю, але відрізняється високою вартістю. Ще у шкільному курсі фізики було доведено, нагріте повітря легше охолодженого. У міру прогрівання він рухається вгору і накопичується під стельовим перекриттям. За рахунок дії інфрачервоного нагрівача знижуються перепади температури між верхнім і нижнім рівнем приміщення. Цей результат забезпечений за рахунок того, що всі предмети, що знаходяться в приміщенні нагріті ІЧ-випромінюванням.

  Цей підхід не тільки створює сприятливий мікроклімат в кімнаті, але і істотно знижує витрати на генерацію тепла, так як, не відбувається прямого нагрівання повітря, який знаходиться в приміщенні. Ще одне. При використанні інфрачервоних нагрівачів відсутнє таке явище, як перегрів повітря. Із-за застосування традиційних засобів обігріву приміщень не може встановитися підвищена температура повітря, це негативно позначається на людському організмі.

  ДОВІДКА. Принципи, закладені в роботу ІЧ-нагрівача, припустимо підтримувати температуру на рівні не нижче звичайної. І в приміщенні буде цілком комфортно навіть при відносній прохолоді в кімнаті.

  Ще одна перевага цього типу нагрівачів – миттєве спрацьовування. Тобто генерація інфрачервоного випромінювання починається відразу після включення. Устаткування цього класу допустимо використовувати для обігріву великих приміщень не витрачаючи ні часу, ні додаткової енергії на обігрів всього приміщення.

  Традиційні повітряні нагрівачі не в змозі забезпечити оптимальний тепловий баланс у приміщенні. Інфрачервоні моделі не нагрівають повітря в кімнаті, а це означає, що різниця температур між нижнім і верхнім рівнем буде триматися на рівні. Це дозволяє залишати двері між кімнатами навстіж і втрати тепла скоро будуть відновлені.

  Багато будови, незалежно від їх призначення обладнують вентиляційними комплексами, що збирають повітря від підлоги і до стелі. У такому випадку оптимальним рішенням стане установка ІЧ-нагрівачів на стелі. При їх експлуатації пропадає проблема втрати тепла підлогою та іншими поверхнями. На цьому принципі побудовані обігрівальні системи, що дозволяють обігрівати приміщення великого об’єму і при цьому у них не дуже висока вартість.

  Стельовий нагрівач відрізняється не тільки ефективність, але і економічністю. Як показує практика, зниження температури в кімнаті на один градус, дозволяє заощадити до 5% енергії.

  Обладнання спрацьовує моментально, і чекати його нагрівання на необхідної температури немає необхідності. Пристрої ІЧ нагріву оснащують термостатами, контролерами та іншою апаратурою, що дозволяє підняти ефективність експлуатації обігрівачів цього типу. Вся встановлена арматури відрізняється простотою управління і це дозволяє забезпечити сприятливі мікрокліматичні умови досить швидко. Ключовий принцип роботи нагрівача цього класу є те, що з його допомогою відбувається нагрів всього приміщення в цілому і рівномірно. При цьому не залишиться надто нагрітих або охолоджень частин. Тобто, принцип такий же, як і у сонячних променів, тобто тепло буде заливати всю площу кімнати однорідно. Залишиться тільки розрахувати необхідну потужність і підібрати необхідну техніку.

  Розрахунок потужності передбачає врахування наступних характеристик:

  • об’єм кімнати, складу, цеху;
  • висота від підлоги до стелі;
  • тип приміщення, у якому буде встановлено обладнання;
  • сумарний розмір споживаної потужності.

  Інфрачервона техніка може експлуатуватися в приміщеннях будь-якого типу:

  • міському житло;
  • приватні будинки;
  • офісах;
  • виробничих цехах;
  • торговельних точка і багатьох інших.

  Розроблені пристрої, які встановлюють в зимових садах і оранжереях. При висоті стелі 2,4 метра набувають встановлення підвищеної потужності.

  Основне гідність нагрівальних систем цього класу – це простота монтажу. Їх монтують на стелі, для цього можна використовувати арматуру освітлювальних систем. Але, часто застосовують і інші методи монтажу, наприклад, обігрівачі можна фіксувати на горизонтально встановлені троси, іноді використовують підвіску типу маятникових.

  Інфрачервоні джерела тепла володіють незвичайним властивістю. Вони в змозі сформувати сприятливий мікроклімат в приміщенні при рівні температури меншій ніж традиційний, тобто, традиційний нагрівач гарантує отримання 22 градусів Цельсія, у той час як інфрачервоний забезпечує в 20 градусів. Причиною тому служить те, що люди отримують теплову енергію безпосередньо, минаючи етап підготовки повітря.

  Користувач отримує можливість налаштування місцевого обігріву на окремій ділянці. Такий варіант хороший для обігріву великих приміщень, тобто, можна отримати оптимальні умови температурного режиму при невисоких витратах на електричну енергію.

  Обігрівачі цього класу в змозі ефективно працювати разом з вентиляційною системою. Великий ефект показують такі системи, якщо влаштована подача повітря, через підлогу. Втрати теплової енергії будуть компенсовані через вертикальні і горизонтальні поверхні, наявні в кімнаті. Таке рішення дозволити забезпечити оптимальний нагрів приміщення при відносно невеликих вкладеннях.

  ДОВІДКА. У деяких нагрівачах цього класу, нагрівальний елемент поміщений у скляну колбу, в яку закачаний інертний газ. Це трохи знижує ККД, але при цьому, газові суміші можна скомбінувати так, що передача випромінювання стане ще швидше.

  Переваги і недоліки

  Цей клас теплового обладнання відрізняють наступні переваги:

 • Простота встановлення на місце і підключення.
 • Швидке створення сприятливого мікроклімату в приміщенні в цілому так і при використанні нагрівачів для локального нагріву.
 • Користувач отримує можливість створення локальних зон обігріву.
 • Відсутність необхідності в періодичному або постійному обслуговуванні.
 • Втрати вологості в приміщенні мінімізовані.
 • Між тим у приладів є і певні недоліки:

 • Висока вартість у порівнянні з аналогічним обладнанням інших класів.
 • Практична відсутність мобільності, як правило, їх встановлюють стаціонарно.
 • Велике час прогріву приміщень з великою площею.
 • Неможливість застосування в кімнатах і приміщеннях з висотою стель менше 2,5 м.
 • Обмеження на використання в безпосередній близькості від меблів, предметів інтер’єру, побутової техніки.
 • Можливість погіршення здоров’я людей, що постійно знаходяться в зоні дії ІЧ-випромінювання.
 • Висока вірогідність отримання термічних опіків, пошкодження очей тощо
 • Як правило, споживачі, познайомившись з обігрівачами цього класу і дізнавшись їх достоїнства і недоліки, як правило, перестають звертати увагу на обігрівачі іншого типу. Але разом з тим, до використання пристроїв цього класу необхідно підходити з особливою ретельністю. При купівлі подібних агрегатів необхідно переконатися в тому, що вони мають всі необхідні сертифікати.