Газові плити є дуже у багатьох квартирах та приватних будинках, навіть там, куди природний газ не підводили, користуються балонами. Популярність приладу обумовлена простотою і дешевизною його експлуатації. І хоча користуватися плитою нескладно, багато хто часто не знають її пристрою і принципу дії. Ця стаття призначена для тих, хто цікавиться цими питаннями.

Пристрій газової плити

Зміст статті

 • Пристрій газової плити
  • Пристрій газового пальника
  • Газконтроль
  • Електропідпал
 • Робота духовки
 • Загальний принцип роботи газової плити, схема

Сучасне пристрій поєднує в собі кілька систем, що працюють у взаємозв’язку один з одним. В плиті поєднані такі системи:

 • базова, що включає в себе відносяться безпосередньо до подачі і згоряння газу деталі: трубопровід, запірні вентилі, конфорки і пальника;
 • електрична частина, що дозволяє більш комфортно користуватися пристроєм, що включає в себе електричний підпал, підсвічування, а також в деяких моделях електроживлення гриля;
 • каркас, виконаний, як правило, з нержавіючої сталі і покритий жаростійкою і ударостійкої емаллю.

Пристрій газового пальника

Пальник і конфорка – різні речі, хоча багато хто найчастіше їх незнання плутають. Пальник розташований у плиті, під варильною поверхнею, тоді як у верхній частині розташовані конфорки. Їх при миття виймають і протирають, намагаючись, щоб всередину рассекателей не потрапляла волога. Під конфоркою знаходиться корпус пальника з соплом. З нього газ надходить в розсікач, де відбувається його змішування з повітрям. За допомогою регулятора здійснюється керування подачею газу з пальника – від самого слабкого (крайнє ліве положення) і до максимального (крайнє праве положення регулятора).

Залежно від того, застосовується природного або скрапленого газу, ставляться змінні комплекти жиклерів на пальники. Самостійно змінювати жиклери і здійснювати настройку тиску не рекомендується, краще довірити цю справу фахівцеві.

Застосовується три види пальників:

 • кінетичні;
 • дифузійні;
 • змішані.

Назви походять від принципу дії: у дифузійних пальниках газ природним чином змішується з повітрям після того, як пройшов розтруб розсікача. В духовій шафі використовується саме такий варіант. У пальників дифузійного типу газ надходить під тиском, за рахунок чого відбувається всмоктування повітря, і в конфорку надходить вже готова суміш. Сучасні газові плити оснащені пальниками змішаного типу, в яких частина повітря надходить зсередини плити, а частина надходить в конфорку з приміщення кухні.

Газконтроль

Контроль за процесом горіння відбувається за рахунок термопари, що перекриває газ у разі, якщо гасне одна з конфорок. Для роботи системи «Газконтроль» необов’язково наявність електроживлення, спрацьовування відбувається незалежно від нього.

У процесі роботи відбувається нагрів термопари, заслінка, керована електромагнітним клапаном, знаходиться у відкритому положенні. В разі згасання полум’я в результаті википання води і випліскування її на конфорку, припиняється вплив постигла термопари на клапан, і відбувається закриття заслінки.

Електропідпал

Нерідко сучасні плити оснащуються системою електричного запалювання. У неї входять запальные свічки, що працюють від електромережі і розташовані поряд з конфорками. Подача живлення на них здійснюється натисканням кнопки. Якщо в мережі немає напруги – не біда. Спокійно відкривають вентиль подачі газу на конфорку, і користуються старими добрими сірниками.

Робота духовки

Сучасні духовки оснащені пальником у формі кола великого діаметру і газ-контролем. Нерідко випускаються варіанти духовок з електричним підпал, грилем, системою конвекції, тришаровими склом для якісної теплоізоляції і іншими наворотами. Принцип дії той же, що і в простій духовці старого зразка, з пальниками уздовж бічних стінок – відбувається одночасне нагрівання підготовлюваної їжі, розташованої стоять на решітках деках, з кількох боків, щоб забезпечити рівномірне її пропікання.

Загальний принцип роботи газової плити, схема

На рисунку зображено класичний варіант газової плити, на якому відображені вищеописані елементи, зрозуміти їх взаємодія нескладно — все досить дохідливо.