Рік після весілля вже позаду, і перший етап сімейного життя можна вважати успішно пройденим. Перший сімейний загальний свято отримало назву «ситцеве весілля». Однак, це не єдина її назва. В народі таку дату весілля ще називають марлевою і ватною.

Чому перша річниця весілля ситцева?

Існує безліч версій походження невигадливого назви першої річниці весілля — від традиційної і найпоширенішою до трактування з двозначним підтекстом.

Найпоширеніша версія

Традиційна версія, що пояснює ситцева назва весілля, пов’язана зі стародавнім звичаєм дарувати в цей день відріз ситцю на пелюшки. Раніше до кінця першого року подружнього життя подружжя вже чекала або навіть обзаводилась первістком. Сьогодні багато пар, тільки встигнувши створити сім’ю, не поспішають відразу ж стати батьками. Але з різко збільшеною популярністю цивільного шлюбу, коли відносинам надається офіційний статус сім’ї у зв’язку з майбутнім її поповненням, така версія знову актуальна й сучасна.

Алегоричне порівняння молодої сім’ї з ситцевій тканиною

Враховуючи зовсім невеликий сімейний стаж (1 рік), говорити про міцності союзу поки ще рано. Тому ситцеве весілля отримала свою назву, у зв’язку з зносостійкими характеристиками самої тканини. Цукерково-букетний період — це одне, а от бачити один одного щодня і без прикрас — це зовсім інше. Тому і відносини по закінченні року сімейного життя вважаються «ситцевими», тобто неміцними.

Перший рік спільного життя — це знайомство подружньої пари з сімейними буднями, перехід від новизни відносин до звичних повсякденних справах. В народі така невигадлива звична буденність отримала визначення «ситцева простота». Тому й 1-ю річницю спільного життя звуть ситцевій весіллям. Життя молодої пари за своїми характеристиками дуже схожа з ситцем.

Любов все ще грає яскравими фарбами (для ситцевій тканини теж характерні яскраві кольори), але зв’язує двох людей нитка ще дуже тонка. Тому стосунки дуже легко зруйнувати, як і порвати тонкий ситець. Піднімаючи тост на ситцеве весілля, багато гостей за традицією бажають молодій подружній парі зберегти свої відносини з такими ж яскравими як ситець і перевірити їх часом, що прожили разом багато років, що робить їх міцними, як дорогоцінний камінь.

Народна трактування назви ситцевій весілля

У народі ніколи не шукали глибинних смислів у назві ситцевій весілля. Пояснювалося все дуже просто — перше час відносинам двох закоханих молодих людей характерна пристрасність. Як наслідок цього постільна білизна з ситцю за 1-й рік сімейного життя зношувалося до такої міри, що нагадувало щодо прозорості та истертости марлю. З цієї народної трактуванням пов’язане і друге » марлевое» назва першої річниці спільного життя.

Як відзначити ситцеве весілля — традиції, звичаї, обряди

Те, що 1-й сімейне свято обов’язково має відбутися, — з цим згодні всі молоді сімейні пари. А ось як відзначити ситцеве весілля? Кожен вибирає свій варіант сценарію першої річниці спільного життя.

Можна постаратися в точності дотримати всі традиції — накрити стіл обов’язково ситцевій скатертиною (перевагу краще віддати білосніжною з квітковим малюнком, можна навіть власноруч вишити на ній візерунок), відкрити одну з двох, подарованих рік тому, пляшок шампанського (друга відкривається в день народження первістка). І обов’язково замовити або спекти торт самостійно на ситцеве весілля, який також буде виконаний в «ситцевому» стилі.

Згідно з традиціями ситцевій весілля в цей день серед запрошених крім близьких друзів обов’язково повинні були бути присутні свідки і батьки молодої подружньої пари. У старовину дружина сама шила собі обновки та чоловікові до першої річниці весілля. В цей день чоловік наряджався в нову розшиту ситцеву сорочку, а дружина з самого ранку одягала ситцеве плаття, в якому повинна була проходити цілий день.

Якщо ідея відзначати по-старому вас не приваблює і прийнято спільне рішення відзначити ситцеве весілля в домашніх умовах або ресторані, продумайте розваги для гостей. Щоб святкування не вилилося в звичайне застілля, можна використовувати власні ідеї для конкурсів і рухливих ігор, а можна перекласти ці турботи на плечі запрошеного тамади.

Вибір подарунків

Що подарувати один одному?

У день ситцевій весілля подружжя повинні зробити символічний обмін хусточками з відповідної тканини. У давнину існував цілий обряд, який супроводжував привітання один одного з першої весільної річницею. На хусточках чоловік і дружина по черзі зав’язували вузлики, даючи обіцянки і клятви у вічній любові і вірності. Після цього подружжя ставали обличчям до обличчя і, тримаючись за руки, вимовляли заповітні слова: «Як вузлики, зав’язані нами, міцні, так і слова наші міцні. Як вітер, гуляка в полі ниву розбудить, так радість і щастя довіку з нами прибуде».

По завершенні обряду хусточки прибиралися в затишне місце і зберігалися до кінця життя. Вважалося, якщо обряд був проведений за всіма правилами, життя подружжя буде довгою і щасливою. А звільнити від даної клятви могла тільки смерть одного з них.

Привітання з першою річницею весілля від друзів і близьких

Одним з обрядових привітань з першою річницею весілля вважається вручення подарунка від свекрухи. Вона дарує у цей день молодій дружині ситцеве плаття з побажаннями, щоб сімейне життя було настільки ж яскравою і легкої, як тканину сукні.

Сама назва 1-ї річниці весілля підказує запрошеним в якому напрямку треба діяти, пускаючись у пошук подарунків. Але необов’язково слідувати назвою буквально і дарувати виключно вироби з ситцю. Будь-які подарунки з тканини і текстилю припадуть до речі на ситцевий ювілей. Бязевые комплекти постільної білизни веселеньких забарвлень, покривала, штори, одяг, символічні м’які сердечка з шматочків різнокольорового ситцю — подарункових варіантів до дня ситцевій весілля маса.

«Потрібні» подарунки — це не тільки практичний підхід до їх вибору, але ще й данина традиції. Після 1 року сімейного життя здавна прийнято дарувати речі, які знадобляться молодим подружжям в побуті і будуть служити їм багато років — протягом їх довгого спільного життя.