Про що треба знати хресній мамі про хрестини хлопчика?

Хрещення – одне з найдавніших церковних обрядів, який має багатовікову історію. У відповідності зі сформованими традиціями церковним статутом передбачені певні правила хрещення хлопчиків, прописані обов’язки священика, хрещеної матері та інших учасників обряду при проведенні цієї церемонії.

Ми розповімо про те, як проходить обряд хрещення хлопців, що потрібно знати про особливості його здійснення хрещеної матері дитини та багато іншого.

Найчастіше маленьких дітей хрестять на 40-й день після народження. Ця традиція склалася ще в старозавітній церкви, коли на 40-й день дитини приносили в храм.

Цей обряд у православних храмах проводять у всі дні тижня (частіше в суботу), в будь-який час року, в тому числі взимку, адже вода в купелі тепла, і діти після хрещення не простуджуються. Бути присутнім при здійсненні таїнства можуть всі, кому не байдужа доля немовляти.

Згідно з церковними правилами, встановленими при хрещенні хлопчиків, зовсім не обов’язково, щоб хрещених у нього було двоє. Досить і одного: хрещеною – для дівчаток і хрещеного – для хлопчиків. Якщо ж вас запросили стати хрещеною матір’ю сина вашої подруги або родички, вам поряд з хрещеним батьком належить виконати ряд обов’язків.

Хрещений батько оплачує проведення церемонії в храмі і купівлю продуктів для святкового столу, який накривають після хрестин. Також дитині знадобиться натільний хрестик, який йому може подарувати один з хрещених батьків.

Обов’язки хрещеної матері щодо хрещення хлопчика полягають у тому, що вона купує малюкові хрестильний наряд – сорочку і красивий чепчик з стрічками та мереживом. Сорочка повинна бути зручною, легко одягатися та зніматися. Переважно використовувати одяг з натуральних матеріалів, які добре вбирають вологу і не дратує шкіру малюка.

Також для того, щоб прийняти дитину з рук священика після купелі, знадобиться білий рушник – крижма.

Всі ці речі можна придбати в церковній крамниці. У давнину їх вишивали власноруч, і якщо ви володієте цим мистецтвом, то можете виконати вишивку на цих виробах. Згідно з традицією, після хрестин їх більше не використовують за призначенням, а зберігають протягом всього життя людини як оберіг, що захищає його від бід і хвороб.

Що потрібно робити хресній мамі під час обряду хрещення хлопчика?

Напередодні проведення цього обряду їй слід кілька днів постити, а потім сповідатися і причаститися в храмі.

Також хресної потрібно буде знати напам’ять певні молитви («Символ віри» та ін). Їх читають перед хрещенням, під час чину оголошення, коли священик виголошує заборонні молитви, спрямовані проти сатани.

Звучать слова: «Вижени з нього всякого лукавого і нечистого духа, прихованого і гнездящегося в серце…». Хресні читають відповідні молитви від імені дитини, відмовляючись від нечистого духа і обіцяючи зберігати вірність Господу.

Потім священик освячує воду, бере немовля на руки і тричі занурює його в купіль, читаючи молитви. Після цього дитині одягають хрестик і змащують його обличчя, груди, руки і ноги священним миром, читаючи відповідні молитви.

Нарешті, хресні батьки тричі обносять навколо купелі дитини, що символізує майбутню йому вічне життя в Христі. Батюшка змиває міро і протирає дитини рушником, а потім зістригає пасма волосся дитини в знак посвяти.

Що стосується правил хрещення хлопчиків, то вони практично такі ж, як і для дівчаток, з тією різницею, що дівчаток не заносять у вівтар під час здійснення цього таїнства. В кінці обряду дитину прикладають до однієї з ікон Спасителя, а також до ікони Богоматері.

Обов’язки хресної при здійсненні обряду хрещення хлопчика полягають в тому, щоб тримати дитину на руках під час цього таїнства до занурення в купіль. Потім все обрядные дії виконує хрещений батько, хрещена мати повинна лише у разі необхідності допомагати йому.

Під час цієї церемонії вона повинна підтримувати емоційний контакт з дитиною, і вміти заспокоїти малюка, якщо він розплачеться.

Весь обряд триває від півгодини до півтори години (в залежності від того, скільки дітей хрестять у цей день у церкві). Щоб не втомитися, хрещеною не варто надягати взуття на високому каблуці. Крім того, її одяг повинна бути скромною: для цього не підійдуть брюки, сукні з глибоким декольте і вирізами, короткі спідниці.

Згідно традиції, голову жінки в православному храмі повинен покривати хустку. Також на хрещеною, як і на інших присутніх на цьому обряді, повинен бути надітий натільний хрестик.

Що ще потрібно знати хресній мамі при хрещенні хлопчика? Під час цього таїнства нарікають християнським ім’ям. Раніше дітей хрестили, вибираючи ним імена за Святцями. Це можна зробити і в наші дні, але тільки за бажанням батьків.

Також за православним правил, прийнятих при хрещенні хлопчиків можна вибрати для дитини співзвучне ім’я (наприклад, Роберт – Родіон). Іноді дають ім’я святого, день пам’яті якого припадає на день хрещення (наприклад, 14 січня – Василь Великий).

У коло обов’язків хрещеної матері, виконуваних під час хрестин хлопчика може входити узгодження цього та інших організаційних питань. Так, щоб залишилася добра пам’ять про цю подію, можна влаштувати на хрестинах фото – або відеозйомку.

Якщо ви вирішите найняти фотографа, дізнайтеся наперед, чи можна вести зйомку в храмі, використовувати при цьому спалах. Як правило, заборони на зйомку в церквах немає, однак у деяких парафіях все ж існують обмеження.

Після обряду в церкві батьки дитини накривають святковий стіл, і хрещена може допомогти їм у цьому.

Не варто влаштовувати в цей день пишне застілля зі спиртними напоями, адже водохреща – свято церковний. Краще організувати невеличке свято тільки для близьких людей. До столу можна подати обрядові страви – каші, млинці, пироги, а також солодощі – щоб життя хлопчика була солодкою.

Про що ще треба пам’ятати хрещеної матері у зв’язку з хрещенням хлопчика? Тепер вона бере на себе духовну відповідальність за малюка, і повинна буде брати участь у його житті поряд з кровними родичами.

Хрещені, які відповідають за нового члена церкви перед Богом, повинні будуть наставляти хрещеника у вірі: розмовляти з ним на релігійні теми, водити до причастя, а також подавати приклад поведінки і давати йому поради в різних життєвих ситуаціях.