Проблеми і погані стосунки з чоловіком, що робити

Напевно, немає такого шлюбу, в якому не було б проблем. Навіть абсолютно благополучні з боку, щасливі і гармонійні сім’ї можуть за зовнішньою ідилією ховати безліч образ і претензій один до одного. Для сімейного життя не так страшні самі проблеми у відносинах з чоловіком, як ті способи їх вирішення, які вибирають подружжя.

Іноді, стикаючись з проблемами в сімейному житті, замість того, щоб їх вирішувати, чоловік і дружина вибирають таку тактику поведінки, що шлюб приходить до краху і відносини між людьми практично неможливо відновити. Чому ж у люблячих людей з’являються проблеми, і як налагодити стосунки в родині – читайте нижче.

Погані стосунки з чоловіком – у чому причини?

Проблеми і погані стосунки з чоловіком, що робити

Люди зустрічаються, люди закохуються, одружуються… Все починається красиво і романтично, здається, що щастя буде тривати вічно, але через деякий час з’являються проблеми, і жінка починає дивуватися: хіба за цієї людини я виходила заміж?

Красиві залицяння і компліменти змінюються докорами і претензіями, і дружина робить висновок: «Не розгледіла, попався мені поганий чоловік». Проте якийсь час тому цей поганий чоловік був найулюбленішим, так і бажання створити сім’ю було обопільним. Чоловік теж зауважує, що відносини з дружиною зіпсувалися і стали прохолоднішими, а те, що раніше не помічалося, стало дратувати.

Невиправдані очікування

Проблеми і погані стосунки з чоловіком, що робити

Заковика в тому, що кожен приходить у відносини зі своїми очікуваннями від партнера. Якщо ці очікування не виправдовуються – партнер стає «поганим», з’являються проблеми і невдоволення. І чоловік, і дружина по-своєму бачать, як повинна складатися сімейне життя, хто що повинен робити, хто за що відповідатиме. Якщо у них немає єдиного розуміння, як вони будуть жити – відносини між ними будуть псуватися.

Минулий досвід

Іноді проблеми шлюбу пов’язані з тим, який досвід відносин вже є за плечима у подружжя. Якщо жінка вже була заміжня, колишній чоловік може стати для неї «мірилом» чоловіки, і кожні нові стосунки вона буде мимоволі порівнювати з попередніми. Будувати нові відносини після розлучення дуже важко: є купа страхів «наступити на ті ж граблі» і повторити помилки, які вже одного разу спровокували розлучення з чоловіком.

У цій ситуації не важливо, влаштовував її колишній чоловік, або він навпаки став втіленням того, яким не повинен бути чоловік. Образ минулих відносин «застеляє» свідомість, і в новій сім’ї постійно відбувається порівняння, яке тільки псує сімейне життя. Те ж саме відбувається і з чоловіком, якщо справжні стосунки з дружиною він починає порівнювати з минулим досвідом.

Найжахливіше, якщо таке порівняння не лише відбувається в голові, але і озвучується у формулюваннях: «А от мій колишній чоловік ніколи так не робив». Кожній людині порівняння з іншими, особливо якщо воно не в його користь, дуже неприємно. Може бути, когось такі фрази і можуть призвести до змін, але більшість чоловіків зроблять інший висновок: «Я поганий чоловік, не влаштовую свою дружину». І опустять руки, пустивши стосунки з дружиною на самоплив.

Ревнощі

Проблеми і погані стосунки з чоловіком, що робити

У деяких людей «минуле» не до кінця стає минулим. Наприклад, якщо у жінки є діти від першого шлюбу, і колишній чоловік бере участь у їх вихованні – зустрічі та спілкування неминучі. Як правило, таке спілкування викликає невдоволення і ревнощі чоловіка. Нерідко ревнощі виникає і з боку жінки, причому далеко не завжди для неї є реальні підстави.

Є такий тип людей, які називають себе «ревнивими». Таким ревнивим може бути і чоловік, і дружина. Людині, яка живе з ревнивцем, доводиться не солодко, адже він змушений постійно виправдовуватися в тому, чого ніколи не робив. Вічне недовіра, підозри з приводу і сцени завжди псують відносини. Звичайно, відновити стосунки після скандалу на ґрунті ревнощів можна, але якщо такі скандали стають регулярними – це важко виносити будь-якій людині.

Зміни в житті

Загострити проблеми у відносинах з чоловіком можуть якісь серйозні події і зміни: народження дитини, переїзд в інше місто, різка зміна соціального статусу чоловіка або дружини (наприклад, істотне підвищення на роботі). Навіть якщо те, що сталося подія зі знаком «плюс» — для сім’ї це все одно стрес.

Здавалося б, такий струс має зближувати, але всім відомі ситуації, коли розлучення з чоловіком відбувається якраз після якихось змін. Вони послаблюють сім’ю, і якщо подружжя не є командою і справжніми партнерами по життю – їхні стосунки руйнуються. Буває, що партнерство у сім’ї все ж є, але змінилися обставини вимагають часу, щоб пара до них пристосувалася. Наприклад, всі знають, як змінюються відносини після народження малюка: поки чоловік і дружина не звикнуть до нових для себе ролями мами і тата, між ними можуть бути тертя і непорозуміння.

Родичі

Проблеми і погані стосунки з чоловіком, що робити

Чималий вплив на сімейне життя роблять близькі люди зі сторони кожного з подружжя. Історично складалося так, що чоловік приводив молоду дружину в свій будинок. Родина чоловіка брала жінку в своє коло, а та в свою чергу починала жити за їхніми правилами.

Сучасні сім’ї прагнуть ніяк не залежати від старшого покоління і живуть за своїми законами і правилами, однак якщо родичі чоловіка не задоволені його вибором супутниці життя – жінці буде не просто вити сімейне гніздечко. Це невдоволення ризикує виливатися в те, що дружина можуть налаштовувати проти дружини або навіть вступати з нею відкриті конфлікти, щоб вижити зі своєї родини.

Те ж саме можна сказати і про ситуації, коли чоловік не подобається родичів дружини. Будь пари, чиї родичі незадоволені вибором супутника життя, опиняється в складній ситуації, адже навколо нього вирують пристрасті між дорогими йому людьми: другою половинкою і батьками чи іншими родичами.

Звичайно, це не може не позначатися на відносинах в парі: між подружжям з’являється сильно напруга, що виливається у конфлікти. Якщо не намагатися знайти вихід з цієї ситуації, чоловік може опинитися перед вибором: стосунки з дружиною або зі своїми родичами.

Бувають і більш серйозні причини для проблем, наприклад, зради або настільки сильне відчуження у відносинах, що єдиним рішенням бачиться тільки розлучення з чоловіком. Правда в тому, що проблеми шлюбу не виникають нізвідки, тому замислюватися над тим, як налагодити стосунки в родині, варто тоді, коли з’являються перші «дзвіночки» проблем. Розлучення з чоловіком – це крайня міра, коли точка неповернення вже пройдена і шлюб дійсно неможливо врятувати. Але якщо для чоловіка стосунки з дружиною ще дороги і представляють цінність – за них треба боротися.

Як зберегти відносини

Проблеми і погані стосунки з чоловіком, що робити

Психологія сімейних відносин має безліч різних тонкощів і нюансів, однак є деякі універсальні правила, які допомагають вирішити навіть дуже серйозні проблеми шлюбу.

 • Прийміть як даність, що за стосунки завжди відповідають всі їх учасники. Не тільки чоловік відповідає за відносини з дружиною, дружина теж вносить свій вклад в них. Все, що обидві сторони вкладають і не вкладають у відносини, буде впливати на сімейне життя. Причому кожен може відповідати тільки за свою «долю», тому, якщо постає питання про те, як налагодити стосунки, є сенс думати тільки про те, що конкретно ви можете змінити зі свого боку. Вимагати і чекати змін від партнера недоцільно, адже ми не можемо впливати на волю інших людей.
 • Не лякайтеся того, що в процесі вирішення сімейних проблем працювати вам доведеться тільки над собою. Сім’я-це система, і якщо змінюється лише один її елемент – за принципом ланцюгової реакції змінюється вся система. Це не означає, що чоловік не повинен докладати зусиль. При вирішенні проблем важливо, щоб обидва в парі були налаштовані на зміни, але кожен – на зміну себе, а не іншого. Так само і чоловік може налагодити стосунки з дружиною, якщо переглянь свій «внесок» у них.
 • При будь-яких обставин зберігайте стан діалогу. Більшість сімейних проблем виникають і наростають як сніжний ком саме з-за того, що подружжя про них не говорять. Говорити про проблеми – не означає звинувачувати один одного або висловлювати претензії. Якщо ви чимось незадоволені – висловлюйте незадоволення, але робіть це конструктивно і не у формі звинувачень, а у формі озвучування власних почуттів. Наприклад, замість фрази «Що ти як свиня розкидати свої речі?!», краще сказати про свої відчуття: «Я злюся, коли бачу, що твої розкидані по кімнаті, тому що втомлююся від постійного прибирання». Коли ви звинувачуєте, у людини природним чином спрацьовує захисна реакція і він починає оборонятися, звинувачуючи у відповідь. Коли говорите про свої почуття і переживання – ви вступаєте в діалог, в процесі якого приходить розуміння, як налагодити стосунки і вирішити проблему.
 • Обговорювати у відносинах потрібно не тільки взаємні претензії, але й такі, здавалося б, елементарні речі, як розподіл обов’язків по будинку, і інші правила вашої сім’ї. Дуже часто сімейних психологів на консультаціях доводиться виступати в якості перекладачів з «чоловічого» на «жіночий», тому що пара сіла в сімейний човен, а куди і як плисти – не домовилася. Сім’я – це майже як держава, там повинні бути свої закони, і кожен член сім’ї повинен їх знати і розділяти. При цьому не варто вважати, що деякі речі «і так зрозумілі», тому про них можна не говорити. У кожної людини свої уявлення про сімейне життя, думки теж читати ніхто не вміє, тому краще витратити час і сили на обговорювання та обговорення будь-яких дрібниць, ніж потім пожинати плоди замовчування у вигляді взаємних претензій.
 • Для того, щоб подружжя було щасливим, а проблеми розв’язуються, подружжя повинні бути однією командою. Пам’ятайте, що у вас одна мета, тому при будь-яких зовнішніх «катаклізми» ви повинні об’єднуватися, а не вступати в протистояння. Не важливо, буде це переїзд, народження малюка або нападки з боку родичів. Якщо родичі чоловіка намагаються втручатися у ваше сімейне життя або мають до вас претензії – не зганяйте своє роздратування на чоловіка. Він не може нести відповідальність за дії інших дорослих людей, навіть якщо це його батьки або брати-сестри. І йому самому в цій ситуації теж складно. Замість лайки спробуйте підтримати його в тому, щоб зайняти дорослу позицію та відстояти «недоторканність» своєї сім’ї, не зіпсувавши при цьому стосунки з рідними. Розлучення з чоловіком у такій ситуації буде швидше спробою піти від вирішення проблеми.
 • Вчіться розбиратися у власних почуттях і працюйте над собою. Горезвісна ревнощі на рівному місці, яка сильно отруює відносини – це невпевненість у собі і страх втратити відносини. Ревниві люди – це люди, які внутрішньо не відчувають себе досить добрими і гідними любові, тому вони завжди впевнені, що партнер насправді їх не любить і шукає заміну. Ревнощі – лише один з наслідків внутрішніх проблем, з якими ми приходимо у відносини. Якщо ви розумієте, що якісь невирішені особистісні проблеми заважають вам будувати міцні відносини – варто звернутися за допомогою до психолога.
 • Залиште свої очікування і припиніть порівнювати своє сімейне життя з тим, що було в минулому, або із сімейним життям своїх подруг. У кожної людини є свої звички, переваги і недоліки. Навіть якщо в чомусь колишній чоловік був успішніше, це минулі відносини і «тягти» їх в нинішню родину не варто. Замість того, щоб згадувати, яким був колишній чоловік, або заздрити подругам, більш удачливим в заміжжі, спробуйте побачити у власному дружині реального людини, з його звичками, цілями, цінностями, «заморочками». Побачити і прийняти таким, який він є, без всяких умовностей і спроб переробити його під себе.
 • Якщо відчуваєте, що самі вже не справляєтеся з рішенням сімейних проблем – звертайтеся до професіоналів. Іноді навіть разова консультація сімейного психолога здатна допомогти відновити гармонію в родині. В цьому немає нічого поганого: якщо у людини болить зуб – він йде до лікаря, чому б тоді не сходити до психолога, коли є проблеми душевної плану. Відношення – «пластичний матеріал», і відновити їх можна навіть тоді, коли здається, що розлучення з чоловіком вже неминучий. Найголовніше, щоб у цьому були зацікавлені обидва, і чоловік теж був спантеличений питанням, як налагодити стосунки з дружиною.
 • Психологія сімейних відносин не викладається в школі, тому своє сімейне життя кожна людина будує так, як він сам вважає правильним. Тим не менш, сім’я потрібна кожній людині: так закладено природою. Як відомо, за погоду в домі відповідають частіше жінки, тому якщо є відчуття, що відносини з чоловіком псуються – краще не чекати «грози», а починати діяти. Своїми силами чи, або за допомогою психолога – головне, щоб було бажання зберегти сім’ю. Саме воно, а не якісь книжкові знання чи готові рецепти, допомагає вирішувати будь-які проблеми.

  Кому розповісти про проблеми в сім’ї?