Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійно

Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноЗавдання будь-якого газового котла полягає в тому, щоб як можна більш ефективно розігріти теплоносій і подати його в опалювальну систему і на підігрів води для гарячого водопостачання. В процесі роботи котла продукти згоряння газу відкладаються на зовнішніх стінках теплообмінника, а теплоносій — найчастіше це звичайна водопровідна вода — забиває своїми відкладеннями внутрішню поверхню трубок. Це призводить до значних втрат потужності котла і відповідно збільшення споживання газу, і надалі, якщо не проводити профілактичне обслуговування, може призвести до виходу котла з ладу. Для ефективної роботи котельного обладнання необхідна періодична очищення котла і всіх його робочих елементів.

Як часто потрібно чистити котел

Зміст статті

 • Як часто потрібно чистити котел
 • Як почистити котел своїми руками: покрокове керівництво
 • Чистка теплообмінника котла — основне завдання
  • Види теплообмінників, і як їх чистити
  • Промивка теплообмінника: покрокове керівництво
 • Важливі моменти по догляду за котельним обладнанням

Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноЩорічно після закінчення або перед початком опалювального сезону рекомендується профілактичний огляд котла на наявність протікань, видалення пилу, бруду, павутини. Один раз в два-три роки необхідно очищати газові форсунки, теплообмінник і димар.

Як почистити котел своїми руками: покрокове керівництво

Для проведення цих робіт знадобиться наступний інструмент:

 • викрутка «+» «-»;
 • набір ріжкових ключів;
 • газовий ключ;
 • пилосос;
 • металева щітка і щітка з м’яким ворсом;
 • дрантя.

Тепер перейдемо безпосередньо до покрокового керівництва по чищенню.

 • Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноПочинається профілактичний огляд котла з перевірки на витік газу. Для цього готується мильний розчин і всі з’єднання газової труби від крана до пальника в котлі просочуються мильним розчином. У разі виявлення витоку необхідно викликати спеціалізовану компанію для усунення проблеми. Ні в якому разі не можна намагатися самостійно усунути витік газу. Якщо газопровід в порядку, можна продовжити обслуговування котла.
 • Перевіряються всі різьбові з’єднання на предмет протікання, у разі виявлення іржавих патьоків або висять крапель води, необхідно розібрати вузол і замінити прокладку.
 • Перш ніж приступити до розбирання котла в обов’язковому порядку необхідно перекрити кран подачі газу, закрити вентилі на вхідних і вихідних трубах ГВП та опалення і знеструмити котел.
 • На початковому етапі розбирається корпус котла. Це відкриває доступ до камери згоряння. Для швидкої і правильної роботи з демонтажу елементів котла, щоб не зробити помилки необхідно обов’язково керуватися паспортом котла і уважно вивчити схему обладнання.
 • Після зняття зовнішнього кожуха з допомогою щітки пилососа і видаляється весь пил і бруд з внутрішнього простору, очищаються від пилу і бруду всі внутрішні елементи.
 • Перевіряється тиск в розширювальному бачку. Для цього потрібен звичайний автомобільний манометр. Якщо тиск нижче 1.5 атмосфери, то за допомогою автомобільного насоса його необхідно підняти до потрібного значення.
 • У нижній частині камери згоряння очищаються форсунки з допомогою щітки і дрантя, видаляється весь сміття і пил.
 • Чистка теплообмінника котла — основне завдання

  Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноГоловним елементом котла є теплообмінник. Від його роботи залежить і тепло в будинку, і гаряча вода в крані на кухні або у ванній кімнаті і витрати на газ знаходяться в прямій залежності від якості роботи теплообмінника. Тому особливу увагу треба звернути на його очищення.

  Види теплообмінників, і як їх чистити

  Основні матеріали, з яких виготовляються теплообмінники:

  • сталь;
  • чавун;
  • мідь.

  У кожного матеріалу є певні переваги і недоліки. Найбільш універсальним є теплообмінник зі сталі. Це найдоступніший матеріал. Основні переваги:

  • дешевизна;
  • невелика вага;
  • висока пластичність.

  Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноСаме пластичність не дозволяє виникнути теплових напружень в місцях активного нагріву матеріалу, що перешкоджає утворенню тріщин. Однак головний недолік — низька корозійна стійкість, скорочує термін служби сталевих теплообмінників, тягне за собою другий – для продовження терміну служби виробники змушені збільшувати товщину стінок і діаметр трубок, що призводить до збільшення кількості теплоносія, розмірів пристрою і, як наслідок, збільшення витрати палива на його нагрівання.

  Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноЧавунний теплообмінник практично не схильний до корозії, але володіє дуже низькою пластичністю і великою вагою. Низька пластичність призводить до того, що на кордоні сильного нагріву металу пристрою і його теплою частині з’являються напруги, що призводять до виникнення тріщин. Ця проблема вирішується за допомогою встановлення триходового клапана, який здійснює підмішування гарячого теплоносія з остившім, що дозволяє вступати в теплообмінник рідини необхідної температури.

  Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноМідний теплообмінник володіє рядом переваг перед чавунними і сталевими. В першу чергу мала вага, відповідно компактні розміри і невеликий внутрішній об’єм приладу. У порівнянні зі сталевим — висока корозійна стійкість. Для нагріву мідного теплообмінника потрібно менше палива. До недоліків варто віднести дорожнечу матеріалу.

  У двоконтурних котлах крім нагріву теплоносія виконується функція підігріву води для побутових потреб. Теплообмінники в них бувають двох типів:

  • Здвоєний (бітермічний).
  • Роздільний складається з двох теплообмінників, кожен з яких виконує свою функцію. Первинний підігріває теплоносій, а вторинний воду для ГВП.

  Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноБітермічний теплообмінник являє собою систему «труба в трубі» в якій по зовнішньому контуру рухається теплоносій системи опалення, а у внутрішньому готується гаряча вода. Він розташовується безпосередньо в камері згоряння котла.

  Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноВ роздільному теплообміннику теплоносій з первинного теплообмінника нагріває воду у вторинному. Первинний розташований у камері згоряння, а вторинний винесений за її межі. Для роботи роздільного теплообмінника застосовується триходовий клапан, який спрямовує потік теплоносія в залежності від завдання – небудь в систему опалення, або на приготування гарячої води.

  В одноконтурному котлі використовується всього один теплообмінник, який відповідає тільки за нагрівання теплоносія. Для того щоб з допомогою одноконтурного котла приготувати гарячу воду необхідно встановити бойлер непрямого нагріву, який підключається до системи опалення.

  Промивка теплообмінника: покрокове керівництво

 • Теплообмінник від’єднується від труб, датчиків і акуратно знімається з газового котла.Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійно
 • Після вилучення цього елементу приступають до його огляду. При виявленні на зовнішніх частинах відкладень сажі, солей металів приступають до гранично обережного видалення нальоту з допомогою скребка і металевої щітки намагаючись не пошкодити відводять осередку.
 • Якщо механічним способом відкладення видалити неможливо, проводиться очищення зовнішньої поверхні хімічними речовинами. Теплообмінник занурюється у бак з водним розчином спеціальних засобів, можна скористатися і побутовою хімією для очищення газових плит, грилів і духовок. Після декількох годин замочування в розчині теплообмінник витягується, очищається від залишків розм’якшених відкладень і промивається проточною водою.
 • Щоб очистити теплообмінник в домашніх умовах від внутрішньої накипу на трубках найкращим і найдоступнішим засобом є лимонна кислота, як найбільш щадне засіб хімічного впливу.
 • Для виконання цієї роботи обслуговуючі компанії використовують спеціальне обладнання — бустер, що представляє собою насос з ємністю для спеціальної промивної рідини і приєднувальні шланги. Але цілком можливо виготовити бустер в домашніх умовах. Для цього достатньо мати циркуляційний насос і пластиковий бак відповідного розміру. Принцип роботи: у бак поміщається промываемый елемент, в один з отворів теплообмінника вставляється шланг, з’єднаний з циркуляційним насосом, другий шланг, що виходить з насоса, герметично з’єднується з баком в самій нижній точці. Вся система заповнюється попередньо розігрітим до 70 градусів розчином води і лимонної кислоти в пропорції 20– 30 грам кислоти на один літр води, і запускається на 2 – 3 години безперервної роботи. Після закінчення процесу теплообмінник витягується, промивається проточною водою від залишків активного розчину, просушується і встановлюється на місце.
 • При відсутності бустера теплообмінник поміщається в ємність з гарячим розчином води з лимонною кислотою в такій же пропорції. При сильному забрудненні пропорцію лимонної кислоти можна збільшити або використовувати засіб для видалення накипу, можна використовувати з обережністю розчин соляної кислоти, а також засіб для миття унітазів типу Сіліт видаляє наліт, але все ж лимонна кислота є найбільш щадним засобом. Теплообмінник періодично витягується з ємності, промивається проточною водою і, якщо процес очищення не досяг мети втягнений у попередньо розігрітий розчин.
 • При досягненні необхідного результату очищення прилад після ретельного промивання під проточною водою просушується і монтується.
 • Важливі моменти по догляду за котельним обладнанням

  Для тривалої безперебійної роботи котла необхідно:

  • Промивка теплообмінника котла: як провести чистку газового котла самостійноРегулярно хоча б раз на рік, а краще двічі – після закінчення опалювального сезону і перед його початком проводити очищення котла від пилу і бруду. Ці нескладні маніпуляції значно продовжують термін служби котельного обладнання.
  • Один раз в два–три роки обов’язково прочищайте теплообмінник і димар, це дозволить працювати котлу з максимальним ККД.
  • Раз у три роки рекомендується промивати всю систему опалення, тим самим збільшуючи тепловіддачу радіаторів.
  • Якщо роботи з чищення теплообмінника котла і виробляються вперше рекомендується провести фото-і відеофіксацію своїх дій, що дозволить уникнути помилок при монтажі і збірці знятих і очищених елементів котла.
  • Важлива деталь — економія. Самостійне виконання даних процедур дозволяє заощадити кошти і бути впевненим, що робота виконана якісно.