Психологія шлюбно-сімейних відносин: криза, типи і етика

Психологія сімейних відносин – це ціла наука, яка включає в себе і педагогіку, соціологію, і економіку, і ряд інших наук.

Типи сімейних відносин. Правове регулювання сімейних відносин

Психологія шлюбно сімейних відносин: криза, типи і етика

Кожна людина індивідуальна, отже, і розуміння сім’ї у кожного своє. Виходячи з цього, сімейні відносини мають свою класифікацію. Слід виділити наступні види сімейних відносин:

 • Шлюб за розрахунком. Шлюбно-сімейні відносини по вигоді — найстаріша форма шлюбу. Полягає такий союз по політичним, релігійним, династичним міркуваннями.
 • Романтичний шлюб. Такий шлюб заснований на романтичних емоціях.
 • Товариський шлюб – це союз швидше між друзями, ніж між коханцями.
 • Відкритий шлюб передбачає наявність фізичної зради.
 • Шлюб по любові.

Будь-які сімейно-шлюбні відносини, у тому числі всі типи сімейних відносин регулюються сімейним правом і мають як майновий, так і немайновий характер. Шлюбно-сімейні відносини регулюються на рівні держави, тільки законодавство РФ встановлює умови та порядок вступу у шлюб. Правове регулювання сімейних відносин – це насамперед захист інтересів всіх членів сім’ї.

Етапи сімейних відносин

Психологія шлюбно сімейних відносин: криза, типи і етика

Звичайно, відносини будь закоханої пари не можуть бути постійно однаковими. За всю свою життя сімейна пара пройде кілька етапів, у кінці яких їх чекає справжня любов. Існує 7 етапів сімейних відносин, розглянемо кожен детальніше:

 • Букетно-цукерковий етап. Чоловік і жінка зустріли одне одного, закохалися і тепер не розлучаються ні на хвилину. Обидва перебувають у стані ейфорії від любові, і не думають ні про що, крім одне одного.
 • Наступний етап — це перенасичення. Тобто почуття і емоції вже вляглися, про недоліки вже відомо. Закохані вже звикли один до одного.
 • Відрази. Цей етап характеризується частими сварками, образами, після чого частіше слідують розставання, ну або розлучення, якщо ви встигли стати чоловіком і дружиною на перших двох етапах. До речі, для багатьох пар 3 заключний етап, і далі все починається спочатку, але вже з іншими партнерами.
 • Терпіння. На цьому етапі сварки між закоханими можуть продовжуватися, але вже ніхто про розлучення і розставання не говорить. Люди знаходять компроміс і миряться. Завдяки чому у них розвивається терпіння і мудрість.
 • Етап взаємного поваги. Кожна людина перестає думати тільки про себе, у нього з’являється почуття обов’язку перед своєю коханою людиною. Всі недоліки, які колись могли стати причиною розлучення стали просто звичними. У сімейної пари з’являється фундамент загальних думок і прагнень. Вони можуть і не перебувати постійно разом, але вони думають один про одного постійно. Ще цей етап називають першою стадією любові.
 • Дружба. Цей етап трохи небезпечний. Так як, у пари вже складаються не любовні відносини, а дружні. Тобто і в ліжку у них нічого не відбувається. На тій стадії важливо урізноманітнити своє сексуальне життя.
 • І останній етап – це справжня любов, коли люди люблять душею, а не тілом. До цієї любові йдуть все життя, через біди, щастя, непорозуміння, сварки, образи, радості, тобто відносин багато різних відтінків, але в підсумку вони приходять до справжньої любові.
 • Проблеми і криза сімейних відносин: класифікація за роками

  Психологія шлюбно сімейних відносин: криза, типи і етика

  Криза сімейних відносин явище нерідке. Через кризу і проблеми проходять всі сім’ї, правда, деяким вдається їх пережити і далі жити в любові і гармонії, але є і такі, хто, стикаючись з першими проблемами, відразу біжать з відносин. А адже на шляху життя у сімейної пари буде кілька етапів, які пов’язані з проблемами у відносинах. Розглянемо криза сімейних відносин, розділений по роках:

  • Перший рік спільного життя. Як правило, криза першого року багато пар проходять легко. Та це свого роду притирання, закохані звикають один до одного, знайомляться з недоліками і особливостями характеру.
  • Третій рік спільного життя. Вже протягом трьох років, у більшості молодих пар з’являється дитина і нові обов’язки по догляду за ним та виховання. До того ж жінка починає приділяти багато уваги дитині, а чоловік відчуває себе незадоволеним. Починає наростати психологічне і фізичне напруження. Для збереження відносин необхідно проявляти повагу і терпіння. З часом ці проблеми підуть, і ваше життя знову увійде в своє русло.
  • П’ятий рік спільного життя. Цей період теж є критичним. Особливо для жінок, адже у них з’являються нові проблеми і турботи. Декрет закінчився, дитина пішла в садок, а жінці необхідно повертатися до трудового життя. І все звалюється скопом і робота, і догляд за дитиною, сімейний побут. У цей період важливо поведінка чоловіків, вони повинні проявити максимум турботи про свою жінку, постаратися допомагати справлятися з усіма навалившимися проблемами.
  • Сьомий рік спільного життя — період монотонності. Багатьом парам здається, що їх більше нічого цікавого не чекає попереду. Цей період часто характеризується швидкоплинними зв’язками на стороні. Щоб зберегти відносини в період нудьги та монотонності необхідно знати, як урізноманітнити сімейні відносини.
  • Криза сорока років. Це період пов’язаний з фізіологічними змінами в чоловікові і жінці. У цьому віці часто вже немає ніяких аргументів для підтримки шлюбу. Чоловіки знаходять собі молоденьких, жінки здебільшого так і залишаються одні. Якщо ви хочете зберегти шлюб, створіть ілюзію молодості.

  Етика сімейних відносин

  Психологія шлюбно сімейних відносин: криза, типи і етика

  Причинами всіх проблем і сварок у родині є порушення зводів правил, які передбачає етика сімейних відносин. Звичайно, сім’я починається з взаємної любові, але не все базується лише на любові. Моральна культура сімейних відносин проявляється через такі якості, як доброта, терпимість, турбота, відповідальність.

  Психологічна культура сімейних відносин передбачає гармонійне відношення партнерів один до одного, а також повагу до якостей і недоліків. Побутова культура сімейних відносин характеризує маєток вирішувати сімейні конфлікти, знаходячи компроміс, також уміння придушувати насуваються хмари над миром і злагодою в сім’ї.

  Багато хто думає, що ввічливі слова необхідно використовувати тільки, виходячи з дому, але не варто забувати про них і в колі сім’ї. Всі члени сім’ї повинні поважати смаки один одного. Жодна сім’я і сімейні відносини не обходяться без сварок і образ, вміння прощати образи – це етика сімейних відносин, фундамент сімейного благополуччя і щастя.

  Діагностика особливостей сімейних відносин

   

  Психологія шлюбно сімейних відносин: криза, типи і етика

  Діагностика – це такий напрям в сімейному праві, метою якого є створення міцної сім’ї. Коли люди закохуються в один одного, вони спочатку просто зустрічаються. І звичайно, хто в ейфорії любові буде говорити про свої недоліки, їх просто люди намагаються приховати від коханих. Але проходить час, пара одружується і починає жити один з одним, тоді-то і спливають всі недоліки один одного.

  Діагностика сімейних відносин дозволяє заздалегідь передбачити, як людина буде поводити себе в сімейному житті. Психологи прийшли до висновку, що характер кожної людини обумовлений факторами з дитинства або вихованням, а також вродженими чинниками. Наприклад, якщо ваш партнери були старшими дітьми у сім’ї, то скоріше за все вони постійно брали на себе відповідальність за молодших, отже, в вашому сімейному житті вони також будуть прагнути бути старше, то є лідерами. А люди, які були молодшими дітьми, навпаки, будуть вимагати підвищену турботу.

  Ті люди, які росли в хороших та благополучних сім’ях, як правило, довірливі. Більш закритими є ті, хто ніколи не бачив щасливе життя батьків. Передбачити поведінку майбутнього чоловіка або дружини в сімейних стосунках можна виходячи їх типів особливостей характеру:

  • Інтроверти завжди все збирають в собі, а потім викладають всі свої образи і накопичені проблеми. Звичайно, це може не кращим чином позначитися на майбутньому пари.
  • Екстраверти, навпаки, нічого не можуть тримати в собі. Вони спалахують подібно сірнику при будь сутичці, висловивши все партнеру в найкращих фарбах. Але вони дуже швидко забуває образу і ніколи про неї не згадують.

  Поради: як зберегти відносини під час сварки

  Психологія шлюбно сімейних відносин: криза, типи і етика

  Ні одна сімейна пара не застрахована від сварок і претензій. Звичайно, під час бурхливого з’ясування стосунків ніхто не замислюється про почуття один одного, в різні боки летять образливі слова і претензії, а внаслідок цього – розлучення чоловіка і дружини. Для збереження відносин під час сварки необхідно дотримуватися деяких порад:

 • Перша порада — не прагніть бути переможцем, так як в цьому випадку ваш улюблений чоловік будуть вражений. А це все одно поразка сім’ї. Постарайтеся не з’ясовувати хто правий, а хто винен, краще спільно подумайте, що робити, щоб таких сварок більше не було.
 • Ніколи не ображайте і не ображайте один одного. Пам’ятайте, що як би вам не було прикро і боляче, це ваш коханий чоловік.
 • Не будьте злопамятными. Швидко забувайте всі сварки, які сталися в сім’ї.
 • Ніколи не виносьте сварок з хати. З’ясовуйте відносини тільки при закритих дверях.
 • І остання порада — подумайте, чи насправді предмет сварки для вас важливий. Чи це просто нікчемний аргумент, який не варто того, щоб руйнувати світ в родині?!
 • Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам врегулювати сварку і не дати їй далеко зайти.

  Відношення до сім’ї в Італії

  Чому ми вирішили виділити в цій статті саме Італію, а не іншу країну, тому що Італія славиться самими міцними сім’ями і згуртованим ставленням у сім’ї. Всі проблеми італійці вирішують тільки всередині сім’ї, ніхто і ніколи не дізнається про сварки в італійській родині. Чоловіки в Італії обожнюють своїх матерів, дружин і балують своїх дітей. Діти для італійців справжні квіти життя. Причому в Італії сім’я — це не тільки найближчі родичі, а й усі, хто має якісь сімейні узи. Тому беріть приклад у італійців.