З’явившись на світ, малюк практично не володіє, якими б то не було навичками. Завдання батьків – навчити дитину всьому, що йому потрібно протягом усього життя.

Здавалося б, поспішати не треба. І нехай все йде своєю чергою. Але, згадайте себе. Як часто ви зверталися до людей старшого віку за порадою або посильною допомогою. І проведіть цю паралель щодо свого чадо.

Повірте, він потребує того, щоб ви його вчили, розвивали і давали всі ті знання, які важливі в процесі формування його особистісних якостей. Саме батьки, і ніхто інший, знайомлять маляти з навколишнім світом.

Не варто шукати відмовки щодо того, що розвиваючі завдання для дітей позбавляють їх дитинства. Навпаки, ненав’язлива форма навчальної гри дозволяє розвинути уважність, логічне мислення, пам’ять. А в наслідок впевненість в собі і в своїх вчинках.

Мабуть, мало хто з батьків бажає бачити свого нащадка, не здатного відповісти за свої дії. Адже всі ми хочемо пишатися дітьми. І дати їм все найкраще.

Так, чому ж деякі батьки схильні вважати, що спеціальні вправи і розвиваючі методики не є тим найкращим, з чого починається життя маленького дослідника. Спробуйте поглянути на це під іншим ракурсом.

Змінити ваш світогляд – тема майбутньої бесіди. Інформація буде цікава і тим, хто шукає методики для розвитку своєї дитини.

З чого все починається

А починається все з появи на світ ще одного члена суспільства. А от яким він буде, багато що залежить від вас.

З моменту свого народження дитина вже готовий отримувати інформацію. Головне, підносити її в доступному для нього вигляді. Не менш важливим моментом є і те, щоб розвиваючі завдання для дітей були б доречними і відповідали його потребам.

Багато запитають, як розвивати дитину в 1 місяць. До речі, це найпростіше, що ви можете зробити.

Пам’ятайте, що у новонародженого мозок, наче чистий аркуш паперу. І від вас залежить, чим він буде заповнений.

Вперше малюк пізнає світ за допомогою органів дотику. Від вас же потрібно небагато. Приготуйте набір з шматочків тканини різної текстури. І давайте своїй дитині відчути її на дотик. Пам’ять на рівні підсвідомості буде фіксувати ці відчуття, які згодом стануть відмінною підмогою у формуванні емоційної сфери.

Проводьте більше часу зі своїм малюком. Раздевайте його кілька разів в день, укладайте спочатку на спинку, а потім і на животик. Проведіть пір’їнкою або відрізком хутряний тканини по шкірі малюка. Таке нехитре заняття здатне:

 • Стимулювати тактильне сприйняття;
 • Розвинути дотик;
 • Зміцнити здоров’я, так як повітряні ванни є одним з варіантів гартувальних процедур;
 • Посилити контакт дитини з батьками з точки зору емоцій.

Як бачите, вправи досить прості і не зажадають від вас будь-яких додаткових зусиль.

Час біжить швидко

Ви не встигнете помітити, як пролетить перший місяць життя немовля. І тут необхідно вчасно перебудуватися. Зараз мова піде про те, як розвивати дитину в 2 місяці. На перший план висуваються зір, слух та мовленнєві навички. Крім цього акцент необхідно зробити на впевненість у хапальних рухах.

На даному етапі вправи також не вирізняються якоюсь складністю. Особливості розвитку такі, що в цьому віці дитина повинна навчитися фіксувати свій погляд на певному предметі.

Дуже до речі доведеться спеціальний килимок, що дозволяє розвинути не тільки уважність, але і зміцнити хапальний рефлекс.

Приділіть кілька хвилин своєму малюкові і займіть його досить простою грою. Візьміть в руки яскравий м’ячик, наприклад, і зафіксуйте погляд немовляти на цьому предметі. Як тільки досягнете результату, повільно переміщайте м’ячик в різні сторони. При цьому вимовляєте прості фрази на кшталт: де ж наш м’ячик тощо.

В даному випадку ви допомагаєте своєму малюкові розвинути не тільки зір, але і слух. Схожі методики розроблені і щодо мовної стимуляції. Розвиток мовлення дітей раннього віку починається саме в цей період.

Навчіть свою дитину виконувати нескладні рухи, а саме надувати щоки, висовувати язик, шльопати губами. Повторюючи звуки, які він виголошує. Це буде перший діалог вашого малюка.

Також необхідно приділити увагу рухової моторики. Стимулюйте бажання дитини доторкнутися до вашого обличчя ручками. При цьому важливо, щоб він розкривав долоньку.

Ці прості методики ефективні до того моменту, як немовляті виповниться чотири місяці.

Час, коли йдуть рефлекси новонародженого

Відповіддю на питання, як розвивати дитину в 4 місяці, стане розуміння того, що цей період ознаменується відходом у минуле рефлексів новонародженого. На перший план виходить психоемоційний розвиток, пов’язаний з новим кроком у слуховому і зоровому сприйнятті.

Малюк починає розпізнавати кольори, чітко реагувати на голос. У зв’язку з цим іграшки не повинні бути кольоровими. Краще, якщо ви обмежитеся трьома – чотирма кольорами.

Ось тут слід зазначити, що розроблені спеціальні програми, що дають чіткі рекомендації щодо того, як розвивати дитину в 4 місяці. І якщо вам дана тема цікава, то варто звернутися у відповідні центри, де вам проведуть детальну консультацію.

Ви дізнаєтеся, всі особливості фізіологічного розвитку свого малюка в цьому періоді. Згідно чого і будуть запропоновані методики, розроблені у формі гри.

До слова сказати, що надалі все-таки краще звернутися за допомогою до фахівців, які допоможуть підібрати для вашого малюка програми певної спрямованості, що сприяють розвинути не тільки логічне мислення, але і уважність, пам’ять, а також зміцнити силу волі та виявити особливості дитини.

«Алло, ми шукаємо таланти»

Кілька слів про те, як важливо сенсорний розвиток дітей раннього віку. Перш, ніж ви візьмете собі на замітку попереднє твердження, необхідно навести декілька прикладів вправ.

 • Розкладіть перед дитиною різнокольорові кубики і попросіть його відсортувати їх за кольором.
 • Розберіть пірамідку, потім продемонструйте, як вона збирається. Після чого в ігровій формі переконайте дитину повторити ваші дії.
 • Посміхніться, обов’язково при цьому зробивши коментар, що ця дія означає доброту. Тут же змінити вираз свого обличчя на більш зле, розтлумачивши свої емоції. У формі прохання донесіть до малюка, щоб він повторив вашу міміку.
 • Це далеко не весь перелік вправ, які впливають на сенсорний розвиток дітей раннього віку. Важливим моментом є і те, коли варто використовувати ті чи інші програми. Вищеописані методики гарні в тому випадку, коли малюк не досяг ще двох років.

  Більш складні варіанти, які підійдуть для дитини від двох років і старше, вам запропонують фахівці з цій галузі.

  Собі постарайтеся винести з цього тільки одне: правильний підхід до сенсорного розвитку формує не тільки свідомість і здатність оцінювати події, що відбуваються, але і відкриває перед дитиною необмежені можливості для прояву прихованих талантів. А це в свою чергу дозволяє самореалізуватися вже, будучи в дорослому періоді.

  Помічники для батьків

  Для закріплення ефекту трохи поговоримо про те, які програми, які нині існують, допомагають прискорити розвиток малюка.

 • Розвиваючі картки для дітей, розроблені Гленом Доманом. Сила цієї програми полягає в тому, що вона сприяє інтелектуальному розвитку, а також формування характеру, творчих здібностей і сприйняття навколишнього середовища. Якщо застосувати цю програму вже з шестимісячного віку, то в подальшому можна досягти високих показників мозкової активності.
 • Програма Марії Монтессорі. У загальних рисах її можна описати наступним чином. Дитині встановлюється певний порядок дій, попередньо продемонстрований батьками. Після чого малюк повинен в ігровій формі повторити все вищезазначене. Сила цієї програми полягає в тому, що дитина набуває впевненості в собі і своїх діях.
 • Кубики, створені педагогом Зайцевим. Дані кубики цікаві тим, що на них нанесені не букви або картинки, а склади, з яких діти вчаться складати слова. Мета цієї програми – допомогти дитині навчитися читати, минаючи процес зчленування букв у склади. Сила методики в тому, що дитина розширює словниковий запас, формує логічне мислення, навчається грамотно вести бесіду і навіть писати.
 • Підводячи риску під усім сказаним, варто зробити акцент на тому, що кожна дитина – це окремий індивідуум. І підбирати ту чи іншу програму слід на основі його особливостей.

  Все охопити неможливо

  Дуже хотілося б освятити цю тему в повному обсязі. Але, на щастя, грунт тут дуже благодатна. Особливості дитячого розвитку такі, що в різний період програми підбираються різні, причому виходити необхідно з особистісних якостей дитини.

  Як розвивати дитину в 2 або в 3, найкраще відповість спеціаліст, який займається цим питанням. Для себе ви повинні винести тільки те, що ранній розвиток не має нічого спільного з темою позбавлення дитинства дитини. Навпаки, ви разом з ним росте, розвивається, читаєте дитячі книги, грати в кубики, збираєте конструктори і отримаєте масу нових вражень.