Робота під час і після вагітності, посібники та довідки

Існує думка, що вагітність і робота – речі несумісні. Деякі жінки, які дізналися про те, що стануть мамами, панікують. Адже всі знають, як шкідливо майбутній мамі сидіти за комп’ютером або працювати в гарячому цеху. Багато хто думає, що роботодавець негайно захоче позбавитися від «тягаря».

Насправді, робочі права жінок в положенні повністю захищені Трудовим кодексом Російської Федерації. Жоден підприємець не може не прийняти на роботу вагітну, звільнити її або не надати їй гідних умов праці, керуючись виключно власними інтересами і обходячи сучасні закони.

Які трудові права вагітних?

Робота під час і після вагітності, посібники та довідки

Робота під час вагітності, природно, зв’язана з деякими труднощами. Тому, за статтею 254, визначеної Трудовим кодексом Російської Федерації, жінка, яка очікує дитину, має наступні права:

 • Робоча норма виробітку на виробництві для вагітної знижується від 30 до 50 відсотків, залежно від ступеня тяжкості умов роботи. Або жінці пропонується перейти на іншу, більш легку посаду. І в тому, і в іншому варіанті зберігається середня заробітна плата, розрахована з щомісячних доходів за останній рік.
 • Якщо перехід на іншу посаду, де немає шкідливих для здоров’я вагітної факторів, займає деякий час, то жінка повністю звільняється від її робочих обов’язків на весь перехідний період. Всі пропущені дні оплачуються у повному обсязі, згідно з розрахунками по середній зарплаті за останній рік.
 • Якщо під час вагітності, жінка виходить на лікарняний або лягає в лікарню на збереження, пропущений період від роботи стовідсотково оплачується за її середнього місячного заробітку. Крім того, майбутня мама має право виходити на оплачуваний лікарняний стільки разів за час своєї вагітності, скільки це необхідно для підтримки здоров’я.
 • Сучасні закони стверджують: вагітній не можуть відмовити у влаштуванні на роботу, якщо вона повністю відповідає кваліфікації і має необхідну освіту або необхідний досвід. Якщо співробітниця, зовсім недавно приступила до нових обов’язків, дізнається про свою вагітність, вона має право не розголошувати факт майбутнього материнства відразу. Будь-яка жінка може мати час для себе, щоб обміркувати ситуацію, проконсультуватися з юристом, вивчити свої права до того, як буде ставити своє керівництво.

  Які допустимі умови праці для вагітних?

  Робота під час і після вагітності, посібники та довідки

  Що стосується умов роботи, то за Трудовим кодексом РФ жінка в положенні має всі права просити роботодавця перевести її на легку працю. Сьогодні закони не дозволяють залишати вагітну жінку працювати на дільниці, де є фактори, що загрожують здоров’ю майбутньої матері:

  • робота, що має відношення до підняття і переміщення вантажів від 5 кг;
  • необхідність постійно перебуває на ногах, працювати в похилому або іншому незручному положенні тіла, часто підніматися по сходах;
  • зміни, порушують природний режим дня (наприклад, нічна зміна);
  • знаходження на роботі понад 8 годин на день;
  • робота у вихідні;
  • перебування в безпосередній близькості з копіювальною технікою;
  • робота за комп’ютером, що перевищує норму для вагітних (3 години на добу) або без
  • перерв (тривалістю більше 45 хвилин поспіль);
  • контакт з отруйними та небезпечними речовинами;
  • перебування в задушливому, сухому або вологому приміщенні, а також в не
  • теплих кімнатах;
  • виконання обов’язків, що викликають токсикоз або запаморочення (робота в транспорті, на висоті, в гарячому цеху і т. д.).

  Несумісні вагітність і робота, якщо обов’язки включають далекі поїздки. Вагітна жінка повинна звільнятися від відряджень за першою ж його вимогою. У деяких професіях роботодавцю доводиться навіть допомогти перекваліфікуватися на іншу посаду, якщо стає неможливим виконання попередніх обов’язків.

  Наприклад, якщо жінка працювала кухарем, але під час вагітності відчуває сильний токсикоз від запахів їжі, її або повністю звільняють від роботи, або пропонують місце в бухгалтерії, де можна допомагати заповнювати бланки або робити іншу, нескладну роботу.

  У трудовій книжці ніяких позначок про тимчасові обов’язки, виконувані в період вагітності, не ставиться.

  Вагітна жінка має і такі права, які передбачають скорочений або неповний робочий день, якщо вона відчуває швидке стомлення (стаття 93 ТК РФ). Для переходу на новий графік або на більш легку роботу необхідно отримати письмовий висновок і рекомендації лікуючого лікаря і надати їх роботодавцю, крім основної довідки про вагітність.

  У разі якщо роботодавець не може надати вагітній іншу посаду, де вона буде почувати себе задовільно, жінка повністю звільняється від роботи до моменту, поки їй не запропонують гідні умови праці. За період пропущених робочих днів нараховується зарплата, розрахована від середнього щомісячного доходу цієї співробітниці.

  Чи можуть звільнити вагітну жінку?

  Робота під час і після вагітності, посібники та довідки

  Для того щоб жінка в положенні спокійно працювала і не боялася несподіваного звільнення, вона повинна знати свої законні права на працю. Трудовий кодекс Російської Федерації, у статті 261, свідчить про те, що роботодавець не сміє звільняти вагітну жінку, керуючись власною ініціативою.

  Винятками можуть бути лише поодинокі випадки, а саме:

  • Організація, в якій працює вагітна, ліквідується. Наприклад, по причині банкрутства.
  • Власник фірми припиняє свою підприємницьку діяльність, закриває бізнес, виїжджає на постійне місце проживання в іншу державу або трапляються інші подібні обставини.
  • Вагітність жінки була перервана через відторгнення плоду, добровільного аборту, перенесеної травми і т. д.
  • Жінка в положенні сама виявляє бажання звільнитися і повідомляє роботодавця письмовою заявою.

  Всі інші випадки примусу вагітної написати заяву за власним бажанням вважаються незаконними і можуть бути оскаржені в судовому порядку. Тільки особисте добровільне волевиявлення майбутньої мами зупинити співпрацю з підприємством або приватною компанією може бути єдиною умовою безперешкодного звільнення.

  Спірні випадки можуть виникати, якщо вагітну жінку взяли на місце тимчасово відсутнього працівника. Коли термін заміни підходить до кінця, роботодавець не може звільнити жінку в положенні. Перед цим він зобов’язаний упевнитися в тому, що на його підприємстві немає інших відповідних посад, які можна запропонувати вагітній жінці.

  Під відповідними місцями маються на увазі такі, де робота під час вагітності проходить не на шкоду здоров’ю матері або її майбутній дитині. Якщо такі місця на підприємстві є, але вагітна відмовилася від них, тоді тільки роботодавець має право підготувати наказ на звільнення у зв’язку з закінченням терміну заміни тимчасово відсутнього працівника.

  Які пільги на роботі можуть мати вагітні?

  Робота під час і після вагітності, посібники та довідки

  На жаль, деякі роботодавці вважають, що вагітність і робота – речі несумісні, і прагнуть «зжити» невигідного працівника, не брезгая навіть обманом. Вони роблять помилкові посилання на закон, де нібито передбачені ті чи інші вимоги до жінок в положенні. Тому потрібно добре знати свої права і твердо домагатися всіх пільг, належних трудовим законодавством.

  Наприклад, вагітна жінка має повне право відпрошуватися з роботи, якщо їй необхідно нанести візит до лікаря. Звичайно, на наступний день вона повинна буде принести довідку, видану поліклінікою або лікарнею, що підтверджує факт звернення за медичною допомогою або консультацією.

  Вагітна жінка також має право завершувати робочий день раніше терміну, якщо вона погано себе почуває або якщо умови роботи не відповідають нормам Трудового законодавства:

  • погано провітрюване приміщення;
  • тривале перебування в приміщенні з копіювальною технікою;
  • робота за комп’ютером більше трьох годин або без перерв;
  • відсутність їдалень або інших закладів харчування поблизу та ін.

  Перераховані причини відходу з робочого місця жодним чином не можуть стати причиною для звільнення.

  Що стосується довідок, то трудові закони РФ передбачають обов’язок з боку жінки надавати роботодавцю довідку про наявність вагітності раз в 3 місяці (стаття 261). Не можна замовчувати про факт переривання вагітності і продовжувати користуватися пільгами, які надаються на роботі вагітним.

  Тим не менш, у жінки є право не поспішати повідомляти роботодавцю про наявність вагітності в перший раз. Така ситуація зручна, якщо співробітницю взяли на роботу з випробувальним терміном. Якщо незадовго до закінчення випробувального терміну жінка повідомляє про свою вагітність, то її кандидатуру не мають права відкидати або відмовляти підписувати довгостроковий договір.

  На випробувальний термін з самого початку беруть людей, відповідних посади за освітою, досвідом і рекомендаціями. Тобто основні критерії вибору зумовлюються з самого початку випробувального терміну.

  Звичайно, зловживати пільгами не завжди вигідно. Іноді краще подбати про збереження добрих відносин з начальством та колективом, з якими, можливо, ще доведеться співпрацювати після декретної відпустки. Найкращий варіант – це компроміс, при якому вагітна добре знає свої права, але чесно працює в міру своїх сил, а роботодавець піклується про відповідні умови для жінки в положенні і влаштуйте її робочого місця належним чином.