Ротавірусна інфекція: симптоми і лікування у дітей

Як радіють батьки, коли їх чадо починає самостійно користуватися горщиком! І як турбуються, коли дитина бігає на горщик по двадцять разів на день і скаржиться на біль у животі. Це може бути ознакою ротавірусної інфекції – захворювання, з яким стикаються практично всі діти у віці до 3 років.

Ротавірус може застати вас і вдома, і під час подорожі, тому важливо вміти розпізнати його і вчасно надати дитині допомогу. Кидпассаж розповість, звідки береться ротавірус і як позбутися від нього за лічені дні.

Зміст

 • Ознаки і симптоми ротавірусної інфекції
 • Інкубаційний період
 • Лікування ротавірусу у дітей
 • Профілактика: загальні поради
 • Профілактика ротавірусу під час відпочинку
 • Ротавірус і вагітність
 • Харчування дитини під час хвороби
 • Дієта після перенесеної хвороби
 • Ротавірусна інфекція: симптоми і лікування у дітей

   
  Ротавірусна інфекція у дітей: ознаки і симптоми

  Визначення «кишковий грип» чули багато і знають, як він проявляється: починається з невеликого підвищення температури і блювоти, потім переходить в діарею, яка триває кілька днів.

  Насправді це стан не має до грипу ніякого відношення. Збудник захворювання було виявлено у 1973 році. Під мікроскопом віріони ротавірусу схожі на маленькі колеса, за що вірус і отримав свою назву (від лат. rota – «колесо»).
   

  На відміну від вірусу грипу, який здатний жити тільки на слизових оболонках дихальних шляхів, ротавірус поселяється в кишечнику.

  Існує кілька шляхів зараження, проте ротавірус не даремно називають хворобою брудних рук: збудник інфекції потрапляє в організм через рот разом із забрудненою водою або їжею, через брудний посуд, іграшки.

  Він стійкий до кислого середовища шлунка, протистоїть травних ферментів кишечнику, і через день-два після зараження з’являються перші ознаки хвороби. Хороша новина в тому, що до ротавирусам організм виробляє імунітет. В цьому допомагає і вакцинація – читайте про це в нашій статті.

  Характерна риса ротавірусної інфекції – висока поширеність. В тому чи іншому вигляді захворювання переносить практично 100% населення Землі, причому перший випадок хвороби припадає на вік від 6 місяців до 3 років.

  Раз вже виходить, що всі батьки неминуче зіткнуться з підступним «кишковим грипом», варто дізнатися основні ознаки ротавірусу у дітей і навчитися правильно лікувати дитину.

  Симптоми ротавірусу у дітей зазвичай виявляються більш різко, ніж у дорослих – в основному тому, що у них ще не вироблений імунітет. Отже, варто запідозрити ротавірусну інфекцію, якщо:

  Іноді буває ротавірус без температури – як правило, таке трапляється, якщо дитина вже зустрічався з інфекцією. У дітей старшого віку і у дорослих захворювання також протікає без підвищення температури.

  Особливо важливо помітити перші ознаки інфекції у немовлят, оскільки у таких малюків зневоднення розвивається стрімко, протягом декількох годин, і може призвести до тяжких наслідків.
   

  Маленька дитина може захворіти навіть у тому випадку, якщо він знаходиться виключно на грудному вигодовуванні, а мама ретельно миє руки.

  Лікарі досі не мають єдиної думки, чому ротавірус настільки поширений навіть у тих країнах, де рівень гігієни дуже високий. Зважаючи на це, як тільки ви запідозрили ротавірус у дітей до року, важливо своєчасно почати лікування, а після одужання дві-три тижні дотримуватися нескладну дієту (про лікування і дієті читайте в нашій статті).

  Зауважимо, що симптоми ротавірусу у немовлят і у дітей молодшого дошкільного віку схожі на симптоми деяких інших захворювань.

  Ротавірусна інфекція: симптоми і лікування у дітей

  Встановити, який збудник викликав захворювання, допомагає тільки лабораторний аналіз калу. Однак у всіх випадках наявність водянистої діареї – це привід негайно почати поповнення запасів рідини в організмі і перешкодити зневоднення.

  Як правило, ротавірус у дітей не вимагає госпіталізації та проходить протягом 2-7 днів. Але є випадки, коли необхідно звернутися до лікаря:

  Інкубаційний період

  Як вже було зазначено, діти дуже сприйнятливі до ротавирусу. Якщо до 6 місяців при дотриманні звичайних гігієнічних вимог ймовірність захворіти невелика, то піврічний малюк вже може заразитися: він гризе все, до чого може дотягнутися, повзає по підлозі і знайомиться з навколишнім світом, невід’ємною частиною якого є віруси і бактерії.

  Ще більша ймовірність захворіти у дітей, які ходять в ясла або дитячий сад. Підступність ротавірусу, як і багатьох інших збудників хвороб, в тому, що людина стає заразним вже за 1-2 дні до появи перших клінічних ознак.
   

  Тому, якщо в дитячому садку хтось захворів, треба на всяк випадок запастися засобами для пероральної гідратації.

  Найбільше ротавірус заразний в той період, коли у людини зберігається блювота і пронос. Від проведення вакцинації та правильності лікування не залежить, скільки днів заразний ротавірус.

  Після прояву ознак захворювання людина залишається носієм вірусу ще 10 днів, хоча при правильному лікуванні симптоми ротавірусної інфекції зникають до кінця 2-3 дні хвороби.
       
  Батьки зазвичай турбуються, чи можна захворіти ротавірусної інфекцією повторно. Оскільки ротавірус має кілька різновидів, а імунітет виробляється тільки до того виду, з яким організм уже зустрівся, то можливе повторне захворювання.

  Інакше йде справа при наявності щеплення від ротавірусу. Після вакцинації виробляється перехресний імунітет, при якому стійкість організму до одного виду збудника поширюється і на схожі види.

  Ротавірус: лікування у дітей

  Досвідчені батьки знають, що при появі в дитини блювання або проносу важливо відновлювати втрачену рідину. Власне, в цьому і полягає лікування ротавірусної інфекції у дітей та дорослих.

  На цей випадок у домашній і дорожній аптечці обов’язково повинні бути засоби для пероральної регідратації. Вони відновлюють водно-сольовий баланс організму.

  Існує кілька десятків найменувань таких коштів. Зазвичай вони представляють собою порошки, які треба розчинити у воді і пити по інструкції. При відсутності таких засобів під рукою можна самостійно приготувати розчин для лікування: в 1 літрі кип’яченої води розчинити 2 столові ложки цукру, 1 чайну ложку солі і 1 чайну ложку харчової соди.

  Поїти дитину потрібно так часто, щоб він мочився не рідше ніж раз на 3 години. При лікуванні дітей до року розчин для перорального гідратації можна наливати в пляшку, поїти дитину з ложки або вливати в рот за допомогою шприца без голки.

  Буває, що з-за блювоти рідина не встигає засвоюватися. У цьому випадку корисно поїти дитину маленькими порціями, 20-40 мл, через короткі проміжки часу (не більше 10 хвилин).
   

  Під час лікування інфекції у дітей до року разовий об’єм рідини може становити 5-10 мл.

  Якщо ви підозрюєте ротавірус у немовляти, лікування буде мати один нюанс: під час хвороби і протягом 2-3 тижнів після неї необхідно буде обмежити споживання молока. Про правила харчування під час ротавірусної інфекції ви прочитаєте у нашій статті.

  Іноді зустрічаються й інші рекомендації, як лікувати ротавірус у дитини. Зокрема, рекомендують давати сорбенти, протидіарейні та протиблювотні засоби. Такі ліки можна застосовувати тільки за призначенням та під контролем лікарів.

  В даний час не існує противірусного ліки від ротавірусу, ефективність якого була б доведена. Проте абсолютно точно ротавірус не лікується антибіотиками: їх застосування може тільки погіршити стан, оскільки гнітючим чином діє на мікрофлору кишечника.

  Профілактика ротавірусу

  Хоча, за спостереженнями лікарів, практично всі діти переносять ротавірусну інфекцію, перешкоджати захворювання можна і потрібно. Найефективнішим засобом сьогодні є щеплення від ротавірусу.

  У світі зареєстровано 2 вакцини, одна з яких ефективна проти самого поширеного ротавірусу виду А, інша – проти кількох видів.

  Обидві вакцини випускаються у формі крапель і містять ослаблені вірусні частинки. ВООЗ високо оцінює ефективність щеплення: за наявними даними, вона на 70-80% захищає дитину від захворювання і на 90% – від важкого перебігу хвороби.

  Ротавірусна інфекція: симптоми і лікування у дітей
  Потрібно зауважити, що щеплення дітям ефективна тільки в тому випадку, якщо зроблена в період від 6 тижнів до 4 місяців. У дитини віком старше 6 місяців є велика ймовірність зустрітися з ротавирусом і отримати імунітет, перенісши це захворювання. При цьому імунітет виробляється тільки до того виду вірусу, з яким зустрівся організм.
   
  У багатьох країнах світу проводиться планова вакцинація від ротавірусної інфекції. Але в Росії, Україні та інших країнах колишнього СРСР поки батьки повинні самостійно піклуватися про вакцинацію дитини. Таке щеплення можна зробити в комерційних клініках.

  Якщо в силу віку дитини вже немає сенсу його вакцинувати, доведеться вдаватися до інших заходів профілактики ротавірусної інфекції у дітей.

  Насамперед, це дотримання правил гігієни: миття рук після кожного відвідування туалету, після прогулянки, ігор з іншими дітьми і контакту з тваринами, перед їжею.
   

  Дитину потрібно з ранніх років привчати до ретельного миття рук – ВООЗ навіть розробила інструкцію, як це робити правильно.

  Особливо уважно потрібно поставитися до профілактики захворювання, якщо у когось в сім’ї з’явилися ознаки ротавірусної інфекції. Захворілої людини потрібно по можливості помістити в ізольованій кімнаті, виділити йому окремий посуд, обмежити контакти.

  Рекомендується якомога частіше мити руки, міняти рушники для рук і стежити за чистотою в санвузлі. Як ми вже помітили, профілактика після контакту з хворим не завжди приводить до позитивного результату: вірус володіє високою контагіозністю, до того ж людина стає заразним ще до появи перших ознак хвороби.
   

  Профілактика ротавірусу під час відпочинку з дітьми

  Будь-яка хвороба здатна зіпсувати відпочинок, і потрібно постаратися такого не допустити. В дорогу візьміть із собою антисептичний гель або антисептичні серветки. Ці ж предмети гігієни стануть у нагоді під час відпочинку, щоб протирати стіл або дитячий стільчик.
   

  Рекомендуємо брати хоча б для дитини індивідуальний посуд.

  Додатковим заходом профілактики ротавірусної інфекції під час подорожі служить вживання бутильованої або кип’яченої води – і для пиття, і для миття свіжих овочів і фруктів.

  Під час відпочинку на морі слідкуйте за тим, щоб дитина не ковтала воду (це ж правило поширюється на купання в басейні).
   

  Зауважимо, що ймовірність зіткнутися з ротавирусом практично не залежить від сезону і місця відпочинку: інфекція однаково поширена на всіх континентах.

  Ротавірус при вагітності

  Поспішаємо заспокоїти жінок, які очікують поповнення в сімействі: ротавірус не впливає на здоров’я дитини і перебіг вагітності. Майбутній мамі не потрібно спеціальне лікування, потрібно лише вчасно почати заповнення рідини в організмі.

  Щоб виключити інші причини розладу травлення, можна зробити аналіз на ротавірус. Разом з тим абсолютно не зайвим буде ще до народження дитини дізнатися про те, як можна заразитися ротавірусної інфекцією і як уберегти від неї малюка.
   

  Чим годувати дитину при ротавірусної інфекції

  Кишкові захворювання, особливо у дітей, часто супроводжуються зниженням апетиту. Це хороший сигнал до того, щоб не годувати дитину насильно. В перший день хвороби йому потрібно запропонувати несолодке рисову кашу, печені яблука, сухарі з білого хліба.

  Пізніше в меню можна додати варене нежирне м’ясо, овочеві супи, каші на воді, макарони, кисломолочні продукти. Нехай порції будуть невеликими – краще збільшити частоту годування до 5-6 разів у день. Список того, що давати дитині при ротавірусної інфекції, не рекомендується розширювати за рахунок відварів та настоянок трав.
   

  Ротавірусна інфекція у дітей до року на штучному вигодовуванні протікає легше, якщо перевести дитину на низколактозные, безлактозні, кисломолочні суміші. Це пов’язано з тим, що ротавірус пригнічує лактазу (фермент, що розщеплює молочний цукор). Грудне вигодовування зазвичай не рекомендують припиняти на період хвороби.
   

  Дієта після ротавірусу

  Ми вже зазначили, що ротавірус селиться в кишечнику. Внаслідок цього знижується активність деяких ферментів кишечника, особливо лактази. Тому рекомендується після перенесеного захворювання тимчасово виключити з раціону дитини молочні продукти.
   

  Обмеження не поширюється на кисломолочні продукти – в них в результаті бродіння зменшується кількість лактози.

  Малюків до року потрібно тимчасово перевести на низколактозные, безлактозні, соєві або кисломолочні суміші. Іноді на цей період доводиться відмовлятися від грудного вигодовування або чергувати грудне молоко з низколактозными/безлактозными сумішами. Активність лактази після ротавірусу відновлюється через 2-3 тижні, тоді можна переводити дитину на звичайний режим харчування.
   

  Інші рекомендації, як відновити дитини після ротавірусу, не відрізняються від рекомендацій для всіх кишкових інфекцій: необхідно кілька днів дотримуватися щадну дієту, уникаючи гострої, жирної, важкої, солодкої їжі.

  Не можна обмежувати дитину в питті, при цьому краще всього пити звичайну воду або узвар із сухофруктів. Показником того, що можна повертатися до звичайної їжі, стане апетит дитини: зазвичай він відновлюється через 7-10 днів після початку хвороби.

  А нам залишається побажати: будьте здорові!