Розділ нажитого майна у цивільному шлюбі

На сьогоднішній день цивільний шлюб як такий одержав широке поширення. Більше того, психологи досить часто рекомендують молодій парі не поспішати йти в ЗАГС, а спробувати ще до реєстрації відчути всі принади сімейного життя.

Подібне практикується і серед людей, що раніше побували у шлюбі. Одного разу пройшовши через процедуру розлучення, багато хто вже побоюються опинитися в такій ситуації вдруге.

Власне, не важливо, з якої причини двоє люблячих людей вирішили розпочати спільне життя, не ставлячи штамп у паспорті. Мова піде не про це.

Як правило, зайва емоційність і велика кількість почуттів на початковому етапі, не дозволяють оцінити ситуацію тверезо. І коли цивільний шлюб розпадається, а це відбувається досить часто, виникає чимала кількість проблем. Одна з них – поділ спільно нажитого майна.

Перш ніж розглянути юридичні аспекти цієї сторони питання, давайте подивимося на ситуацію як би зсередини. Для цього потрібно весь ваш здоровий глузд і вміння аналізувати інформацію.

«Дві сторони медалі»

Розділ нажитого майна у цивільному шлюбі

Чорне і біле, орел і решка, добро і зло – все це споконвіку існувало. До чого весь цей перелік? Хочеться донести до вас, що будь-яка річ або ситуація має дві протиборчі сторони.

Те ж саме можна сказати і про цивільному шлюбі. Звичайно, коли ви перебуваєте на піку ейфорії, а «квітково-цукерковий період» вже затягнувся, то ваше бажання бути разом постійно, зрозуміти легко.

Але от питання, хто з вас намагався заздалегідь створити передбачувану модель вашої майбутньої сім’ї? Щось підказує, що ліси рук не буде. Вашим поводирем на цьому етапі завжди залишалися, і будуть залишатися виключно почуття.

Людина – істота емоційна. Саме тому досить важко самостійно оцінити всі плюси і мінуси цивільного шлюбу, незважаючи на те, що родичі вже змалювали ваше подальше майбутнє.

Зараз ви сповнені мрій і ілюзій. І ті, хто намагається втрутитися у ваше життя, виглядають противниками щастя. Насправді, в таких нравоучениях певна частка істини є. Та іноді треба прислухатися до думки оточуючих. Але не перестарайтеся при цьому. Прислухатися – не значить сліпо слідувати.

Тут ви не зустрінете ніяких нотацій. Сконцентруйтеся і постарайтеся вникнути в ситуацію. А якщо ви тут, значить, проблема все-таки існує. І її необхідно вирішувати.

Можливо, хтось зараз стоїть перед вибором-бути чи цивільному шлюбі чи ні. А комусь потрібні відповіді на питання, що стосуються розділу спільно нажитого майна. Обидві ці теми будуть розглянуті максимально можливо, в чому, власне, ви зможете переконатися, дочитавши до кінця.

Цивільний шлюб – «за» і «проти»

Розділ нажитого майна у цивільному шлюбі

Як зазвичай кажуть, є дві новини – хороша і погана. Дотримуючись зазначену черговість, розглянемо плюси цивільного шлюбу.

 • Перевірка відносин на міцність.
 • Своєрідне тренування спільного життя.
 • Демо-версія ведення сімейного бюджету.
 • Всі три пункти мають тісний взаємозв’язок між собою. Простіше всього застосувати до сказаного конкретні приклади.

  Припустимо, ви ще не впевнені в тому, що ваш супутник або супутниця є тією самою другою половиною. Погодьтеся, не хочеться дізнатися про це, проживши декілька місяців в законному шлюбі.

  Адже офіційний союз передбачає його розірвання відповідно до законів РФ. А це подача заяви на розлучення, збір всіх необхідних документів, томливе очікування і неприємна процедура розірвання шлюбу. Не забудьте ще й про те, що доведеться сплатити податок або держмито, яку в 2016 році поки ще не скасували.

  Так от, цивільний шлюб дає пряму можливість правильно оцінити прихильність один до одного. На що ви здатні, які поступки для вас припустимі і де межа вашому терпінню.

  Що стосується демо-версії сімейного бюджету, то вона передбачає простежити ставлення партнерів до розподілу фінансів, як з кожної сторони окремо, так і в сукупності.

  Мінуси цивільного шлюбу кілька перевершують за своєю кількістю його позитивні моменти.

  Розділ нажитого майна у цивільному шлюбі

  Перше, це складність розділу спільно нажитого майна. Про це трохи пізніше.

  Наступний важливий момент – проблема утримання дітей, якщо такі є. У сімейному кодексі РФ чітко зазначено, що якщо розривається офіційний шлюб, то опікун дитини має право вимагати певну грошову суму на його утримання.

  Будучи в цивільному шлюбі, ви не можете розраховувати на аліменти. Таке можливе, лише при добровільному бажанні батька. А це трапляється далеко не завжди.

  Ще одна негативна сторона незареєстрованих відносин. Великий відсоток ймовірності насильства над цивільною дружиною, як психологічного, так і фізичного. Пояснюється все просто – вседозволеність і безкарність.

  У продовження цієї розмови треба додати, що цивільний шлюб не виключає факту зради, так як в основному переважають вільні стосунки. І претензії з вашого боку не будуть розглядатися серйозно.

  І останнє. Незважаючи на те, що сьогодні цивільний шлюб одержав широке поширення, він, як і раніше, сприймається як щось хибне. Бути може, в очі вас не засудять. Але, від своїх «доброзичливців» ви можете дізнатися багато цікавого про себе. А це психологічний бар’єр, який здатний вплинути навіть на самі прекрасні відносини.

  Відбувся факт – куди бігти і що робити

  Розділ нажитого майна у цивільному шлюбі

  Ця глава присвячується тим, хто вже відчув на собі всі принади цивільного шлюбу і знаходиться в стадії розпачу. Роки безроздільного щастя, не підкріплені законодавчо, приносять свої плоди. Спільно нажите майно стає каменем спотикання.

  Відразу варто сказати – не будуйте ілюзій. Закони РФ в 2016 році, як, втім, і раніше, не висвітлюють повною мірою права співмешканців при розділі спільної власності. Всі питання, що випливають з цієї проблеми, потрапляють під юрисдикцію цивільного права РФ 2016.

  Є певні правила, згідно з якими:

 • У РФ співжиття, незважаючи на свою тривалість, не генерує юридичні наслідки, аналогічні таким зареєстрованого шлюбу.
 • Майно, спільно нажите в цивільному шлюбі, підлягає розподілу. Але, з застосуванням тих законів і норм 2016, які регламентують порядок розподілу загальної частки майна. При цьому кожному учаснику виділяється та чи інша частина власності.
 • У тому випадку, якщо немає ніякої можливості вказати розмір вкладених сум у придбання того чи іншого майна, то вся наявна власність ділиться на рівні частки.
 • Важливий момент! Враховуючи те, що ви навряд чи заздалегідь планували подібний результат подій, необхідних доказів у вашому арсеналі, швидше за все, не буде. Тому, проявіть розважливість, і щоб не залишитися зовсім біля розбитого корита, постарайтеся укласти мирну угоду зі своїм співмешканцем.

  Якщо досягти такого вирішення питання вже не вийде, то спільно нажите майно буде ділитися виключно в суді. А рішення судді може не завжди опинитися в вашу користь.

  Ось тепер варто задуматися і зробити відповідні висновки. А якими вони будуть, визначте тільки ви самі. Нехай здоровий глузд підкаже вам правильний шлях.