М’які меблі – невід’ємний атрибут інтер’єру. Особливо цінними, з функціональної та естетичної точки зору, вважаються вироби, зібрані своїми руками. Розкладний диван може зробити кожен – для цього потрібно всього-то обзавестися нескладним інструментом, включити фантазію і запастися терпінням.

Як зробити розкладний диван своїми руками

Зміст статті

 • Як зробити розкладний диван своїми руками
  • Готуємо матеріали та інструмент
  • Поетапне створення розкладного дивана
 • Ще один варіант – диван-книжка

Процес легким не назвеш, але підмогою буде грамотне планування. Перед тим як приступити до роботи, слід визначитися з дизайном вироби, механізмом розкладання, матеріалом оббивки і ін. Що стосується механізму, то тут вибір досить широкий – «дельфін», «книжка», викочування і т. д, при цьому слід враховувати наявність вільного місця в приміщенні – деякі варіанти вимагають чимало простору для трансформації. Выкатные моделі більш популярні – їх перевагу з-за простоти конструкції і зручності використання.

Готуємо матеріали та інструмент

Для по-справжньому якісного і надійного викочування дивана потрібно:

 • деревно-стружкова або деревно-волокниста плита;
 • фанера, брус 30х50;
 • спеціальні меблеві кріпильні вироби;
 • синтепон, щільний поролон, ватин;
 • клей (для роботи з поролоном, а також столярний);
 • цвяхи;
 • міцна меблева тканина;
 • висувний механізм;
 • меблеві ніжки близько 50 мм заввишки.

З інструментів знадобляться: рулетка, олівець, пила, косинець, електродриль, гайкові ключі, шуруповерт, степлер для меблів. Заключним підготовчим етапом стане розробка макету з вказівкою всіх розмірів.

ДОВІДКА! Крім власних задумів, при проектуванні дивана, можна звернути увагу на готові проекти, яких в інтернеті безліч.

Поетапне створення розкладного дивана

Запорукою ідеального результату є неспішне і уважне виконання кожного етапу. Рекомендується періодично виконувати виміри, після чого звіряти їх із зазначеними в проекті. Отже, приступаємо:

 • Виготовляємо підлокітники. Для цього беремо ДСП із брусами і скріплюємо окремі елементи цвяхами, шурупами. Розміри підлокітника – висота 550 мм, довжина 900 мм, ширина 200 мм. Кожну деталь з усіх боків слід обклеїти поролоном, за винятком задньої стінки, яка обробляється ватином.
 • Збираємо ліву частину. Конструкції з ДСП кріпляться між собою клеєм, шурупами (не менше 4 шт.), фанерними накладками. Приєднуються 2 стійки і робиться стяжка брусками. Далі монтуються яруси — верхній і нижній, до щільного зіткнення. На цьому етапі украй важливо постійно контролювати розміри. Готова рама кріпиться в каркасі, попередньо промазанном клеєм, після чого фіксується ДВП на спинку за допомогою цвяхів і клею, на який укладаються поролонові подушки.
 • Робимо праву частину. Процес ідентичний попередньому етапу, після чого всі частини покриваються захисним лаком, фанерними накладками фіксуються елементи з ДСП, а по периметру встановлюються бруски, які згодом утримують ящики. Кріпиться дно і свердляться отвори під болти механізму трансформації, а також укладається 2 шари поролону.
 • Формуємо каркас. Згідно з зазначеним на кресленні розмірами деталі викроюються, вирізаються поролонові елементи і клеяться на свої місця.
 • Оббивні роботи. Меблева тканина розкроюється в точній відповідності з зазначеними розмірами для кожного елемента дивана з невеликим припуском в 50 мм. Обов’язково слід враховувати всі опуклості вироби, вигини й кути. Після примірки результату, якщо він підійшов, робляться остаточні шви.
 • Якщо вам супроводжувала удача, рука не здригнулася і очей не підвів, то через деякий час у приміщенні з’явиться добротний просторий диван, на якому можна буде комфортно проводити час.

  Ще один варіант – диван-книжка

  Конструкція одна з найбільш універсальних і старих – її історія налічує не один десяток років. Диван-книжка включає в себе такі елементи, як сидіння, спинку, 2 підлокітника і білизняний ящик. Послідовність дій по збиранню:

 • Облаштування білизняного ящика. 4 дошки (2 – 25х40х1900 мм і 2 – 25х50х800 мм) кріпляться між собою клеєм і саморізами, а по кутах рами фіксуються 4 бруска 40х50х200 мм. Для додання міцності конструкції (вона буде піддаватися найбільшому тиску) всередині ящика фіксуються ще 2 рейки 800 мм завдовжки 200 мм шириною. Після цього встановлюється дно, роль якого грає ДВП 800х1800 мм.
 • Збірка сидіння і спинки. Використовуємо брус 40х60 мм, з яких збираємо каркаси 650х1890 мм, скріплюються саморізами і цвяхами. В центрі кожної конструкції встановлюються ребра жорсткості, після чого розмічаємо і рівномірно фіксуємо на рамах ламелі, які будуть утримувати матрац.
 • Виготовлення підлокітників. Нам потрібні 4 (по 2 правих і лівих) заготовки з ДВП, на яку ми переносимо розміри, вказані в схемі, а потім вирізаємо їх. Дерев’яні каркаси збиваються, згідно з формою підлокітників – при цьому ДВП має в результаті бути на 20 мм довшою, після чого встановлюються дві додаткові планки, а також ребра жорсткості по центру. Далі в підлокітниках висвердлюються отвори діаметром 8.5 мм для болтів, після чого свердлимо отвори 10 мм у білизняних ящиках – по 2 з кожної сторони симетрично.
 • Складання конструкції. Механізм трансформації акуратно встановлюється (продається в меблевому магазині), з дотриманням правильного розташування всіх елементів. На ламелі встановлюються бамбукові елементи, поверх яких стелиться поролон у 60 мм, при цьому для комфорту на краях сидіння і спинки робиться невеликий валик. На нього вкладається ще один поролоновий шар у 40 мм, і акуратно загортається під сидіння. Ті ж маніпуляції проводяться і зі спинкою. На завершення вся конструкція покривається тканинними чохлами.
 • Оформлення підлокітників. По краю елементів укладається 40-мм поролон, після чого зверху обертається ще одним поролоновим шаром в 20 мм, який акуратно фіксується. Всередині підлокітники також обробляємо поролоном, який кріпимо за допомогою клею, а після його висихання наносимо ще один поролоновий шар, підверніть краю і обрізаємо зайве, при необхідності. Далі вироби обшиваються меблевою тканиною і на них кріпляться декоративні елементи, за бажанням. Заключним етапом буде складання всієї конструкції, перевірка справної роботи механізму.
 • Самостійне виготовлення дивана припаде до душі тим, хто любить майструвати, а також тим, хто хоче бути впевнений у якості меблів, її довговічності. З любов’ю виконана, вона стане предметом загальної уваги, буде довгі роки радувати свого власника і викликати у нього почуття гордості.