Розвиток дітей раннього віку (сенсорне і мовленнєвий)

Інтелектуальний розвиток дітей починається в утробі матері ще до народження. Спокійна і комфортна обстановка в якій перебуває жінка під час вагітності, сприятливо впливає на дитину. Внутрішньоутробне розумовий розвиток дитини повністю залежить від її емоційного стану. Класична музика, щира домашня атмосфера, відпочинок на природі мають важливе значення для подальшого гармонійного розвитку малюка.

Після появи на світ розвиток дитини багато в чому залежить від середовища, в якому він буде знаходитися. Сприятливі побутові умови, опіка і увагу батьків, що впливають на розвиток психіки дитини. Протягом перших трьох років формуються основи психічної та емоційної діяльності малюка, що має велике значення для подальшого росту і розвитку дитини.

Емоції і потреби дитини на першому році життя

Розвиток дітей раннього віку (сенсорне і мовленнєвий)

Розвиток дітей на першому році життя йде швидкими темпами. Дитина оживає, пропорції тіла змінюються, набуваючи людський образ. Для малюків у цей період дуже важлива взаємозв’язок з мамою. Одержуючи повноцінне харчування і хороший догляд, немовлята постійно контактують з нею.

Впізнають її по запаху і голосу, зворушують її руками, позитивно реагують на дотик. Все це свідчить про розвиток у немовлят важливих фізіологічних і психологічних функцій поведінки, які допомагають дитині увійти у світ, розкрити свої здібності до навчання. У дітей перших місяців після народження швидко розвиваються рух, мова, предметні дії, уважне спостереження.

Всі правильні та неправильні дії батьків добре відбиваються на поведінці та характері дитини. Головна вимога немовляти, щоб мама була поруч, вчасно плачу прийшла йому на допомогу. Ігнорування прохання дитини призводить до його відчуженню, а в подальшому до проблем у відносинах і особистості. У дітей, позбавлених постійного контакту з матір’ю і близькими людьми, з’являються тривожність і страхи, розвивається патологічна залежність від матері. Відчуття близькості рідних людей, навпаки, надає впевненість і спокій дитині, виробляє навички самостійності.

Тілесний контакт з малюком є важливим моментом для нормального фізіологічного і емоційного формування особистості. Дітей потрібно брати на руки, цілувати їх, розмовляти з ними, співати їм пісеньки. Вбираючи вітаміни любові дитина, отримує приємне відчуття благополуччя, підсвідомо відчуває впевненість і захищеність. Це позитивно впливає на подальший його розвиток.

Поведінка дитини після року

Розвиток дітей раннього віку (сенсорне і мовленнєвий)

В наступні роки життя дітей повністю залежить від турботи і уваги дорослих. Щоб розвиватися малюкам потрібні стабільні відносини з мамою, батьком і вузьким колом близьких людей. Гармонійний розвиток дитини багато в чому залежить від уміння батьків правильно розуміти своїх дітей. Вчасно допомагати, коли їм потрібна допомога, навчитися відповідати потребам, стимулювати їх, щоб рухатися далі.

Основні напрямки розвитку дітей від року до трьох років:

 • сенсорний розвиток;
 • соціалізація;
 • розвиток мовлення;
 • фізична активність;
 • когнітивний розвиток;
 • дрібна моторика і рух рук;
 • розширення уявлень про навколишній світ;
 • читання книг;
 • самообслуговування;
 • активне слухання музики.

З кожним роком у дітей з’являються нові провідні лінії. З’являються навички самостійно їсти, пити, користуватися туалетом на прохання, все більше розкривається рівень мислення.

Дитина у віці трьох років

Розвиток дітей раннього віку (сенсорне і мовленнєвий)

До трьох років підросли діти являють собою самостійні особистості. У цьому віці малюки мають своє уявлення про картину світу, чудово розуміючи, що таке добре і погано. Вони вільно спілкуються з дорослими та своїми ровесниками, вміють впевнено робити вибір. Діти трьох років з великим задоволенням пробують себе у творчості, не гублячись, виправляють помилки, прибирають за собою.

У дітей раннього віку з’являється велика потреба рухатися. Вони з задоволенням виконують цільові рухи: стрибають, переступають, лазять, ловлять м’яч, катаються з гірки, ходять по різним поверхням. Отримуючи від занять величезне задоволення дитина від дій переходить до діяльності у нього з’являється мета.

Велике значення для дітей раннього віку мають рольові ігри, вони швидко вчаться, добре розуміють і вміло виконують їх. Програючи життя дорослих, діти з кожним роком ускладнюють її. Батьки, спостерігаючи за дитиною, коригують його розвиток при цьому зберігають основні правила поваги, які так необхідні для подальшого формування особистості.

З самого раннього дитинства і до п’яти років діти переживають сенсорний розвиток. Вони дуже чутливі до сприйняття кольору, смаку, запаху, форми, розміру, ваги. Розвиток логічного мислення та вміння аналізувати у дітей проявляється у величезний інтерес до дрібних предметів. Корисна інформація, отримана за цілий день, йде на користь дитині, роблячи його краще. Використання негативних джерел інформації, сприяє швидкому стиранню всіх отриманих навичок і знань.

Головні правила розвитку

Розвиток дітей раннього віку (сенсорне і мовленнєвий)

Батьки, які створюють для дітей світ любові і дружби, викликають у дитини почуття потрібності. Вибираючи для розвитку малюка найкраще, при цьому дотримуючись прописні істини, мати і батько повинні чудово розуміти, чого хочуть досягти.

Основні правила для батьків:

 • Критика вчить дитину засуджувати.
 • Часта хвала сприяє вміти оцінювати.
 • Демонстрація ворожості змушує битися.
 • Якщо з дитиною чесні, вона вчиться бути справедливою.
 • Висміювання робить дитину невпевненою.
 • Малюк, який живе з почуттям безпеки, вчиться вірити.
 • Частий ганьба викликає хронічне відчуття провини у дітей.
 • Схвалення прищеплює хороше ставлення до себе.
 • Часте полегкість робить дитину терплячим.
 • Підбадьорювання надає впевненість у собі.
 • Не говорити погано при дитині і без нього.

Освоюючи власні можливості, дитина стає особистістю, для цього дитині необхідно створити всі умови для комфортного проживання. Забезпечити його зручними меблями і одягом, щоб він міг вільно ними користуватися. Виділити особисте місце для гри, де йому цікаво проводити час, отримувати нові враження і знання.

Чесно і просто відповідати на всі його запитання, не ігнорувати спроби дитини поспілкуватися. Вчити малюка виконувати домашні завдання, поступово залучаючи його до спілкування з дорослими. Обов’язково ділитися з дитиною своїми почуттями і переживаннями, не соромиться визнавати свою провину і просити прощення.

Роль батька на ранньому розвитку дитини

Розвиток дітей раннього віку (сенсорне і мовленнєвий)

Активну участь чоловіка у вихованні дитини для раннього фізичного його розвитку має важливе значення. Нерідко присутність чоловіка на пологах безпосередньо впливає на здоров’я і психіку дитини. Контактуючи з батьком дитина відчуває себе в безпеці і не плаче. Чоловік, який приділяє багато уваги своїй дитині з перших днів його життя, сприяє емоційному його розвитку.

Для малюка він є містком у навколишній світ, в якому потрібно адаптуватися. Саме тато для дітей є посланцем величезного світу складного, несподіваного і дуже необхідного. Він допомагає дитині сформувати правильну модель міжособистісних відносин в цілому, відчути впевненість в собі.