Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

Тема «Розвиваючі іграшки для дітей» сьогодні актуальна для багатьох прогресивних батьків. Але, далеко не завжди всебічний розвиток і процес навчання співвідноситься воєдино. І, перш ніж перейти до конкретних описів розвиваючих іграшок згідно з відповідним віком, слід все-таки розібратися в психологічному аспекті цього моменту.

Чому дитина не бажає грати?

Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

Прийнято вважати, що розвиваючі іграшки для дітей обов’язково повинні чогось навчити. Перед дитиною ставиться завдання щось зібрати за певним зразком. Але, на упаковках практично завжди зазначено одне і те ж обмеження за віком, а саме від трьох років. І немає ніякої можливості зрозуміти, чи потрібна ця іграшка вашій дитині, і чи зможе вона розвинути у нього певні навички.

А скільки разів ви помічали, що інтерес малюка досить швидко вичерпується. І куплена вами іграшка вже через півгодини його мало цікавить.

А тепер розберемося, чому відбувається подібне. Існує дві можливі проблеми, одна з яких невідповідність віком. Друга – поставлені завдання не цікаві самій дитині.

Простий приклад. Дівчинка у віці двох років отримала у своє користування іграшку «Черевик-шнурівка». Вже маючи уявлення, що взуття необхідно надіти на ногу, вона спробувала це зробити. Однак, її зусилля виявилися марними. Усвідомивши, що даний предмет не застосовується за призначенням, дівчинка відсунула цю розвиваючу з точки зору батьків іграшка в бік. І знову повернулася до татового черевику.

Або такий випадок. Чотирирічний хлопчик категорично відмовляється збирати з кубиків з нанесеними на нього літерами слова. І вперто продовжує викладати з них і фортеці, як справжній будівельник, причому дуже вдало.

Не варто забувати, що діти на відміну від дорослих по іншому сприймають навколишню дійсність. Важливість моменту полягає в тому, щоб батьки змогли правильно оцінити творчі здібності свого малюка і своєчасно розвинути в ньому предметну та ігрову діяльність.

Вступаючи в контакт із світом явищ та речей, людей і взаємовідносини між ними, дитина поступово починає розвивати свій світогляд, з якого згодом і зароджуються смаки, інтереси, бажання, можливості та ілюзорності.

Саме тому, вибираючи розвиваючу іграшку для своєї дитини, слід зробити наголос на свободу від усяких директив і вказівок. Ви повинні пам’ятати про головну мету, тобто за допомогою подібних іграшок активувати у свого чадо свободу діяльності і самостійність в самовираженні.

Розвиваючі іграшки – які вони

Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

По своїй суті, всі розвиваючі іграшки умовно поділяються на дві великі групи. Перша – формує навички предметного функціоналу. Такі іграшки актуальні в більш ранньому віці. Друга – розвиває соціально-особистісну середовище, що актуально в дошкільному і молодшому шкільному віці.

До розвиваючих іграшок застосовна ще одна класифікація:

 • Формування навичок руху й оцінки навколишньої дійсності;
 • Знайомство з образами і певними предметами;
 • Можливість розумового розвитку;
 • Залучення до трудових процесів;
 • Розвиток художніх і музичних здібностей;
 • Ознайомлення з науковими і технічними елементами;
 • Виховання життєрадісності і почуття гумору;
 • Поліпшення фізичного розвитку.

Слід зазначити, що цілий ряд розвиваючих іграшок здатні виконувати не одну, а відразу декілька функцій, що говорить про багатофункціональність цих предметів. Тим самим реалізується комплексний підхід у розвитку почуттів і навичок дитини.

А тепер кілька конкретних прикладів, здатних дати чітке уявлення про кожній зазначеній групі. Отже, першими в житті дитини будуть іграшки, здатні розвинути його початкові руху і органи почуттів. Сюди можна віднести всілякі брязкальця, підвіски, пищалки. Загалом, все те, що може привернути увагу малюка яскравою кольоровою гамою, формою або звучанням.

Знайомство з образами відбувається за допомогою ляльок, машинок, фігурок, які відтворюють представників тваринного світу. Завдяки таким іграшкам розширюється уявлення про навколишньої дійсності, розвивається мова, мислення і формується фантазія.

Ігри-головоломки розвивають розумові здібності і вчать дитину самостійного мислення, пошуку правильних рішень методом проб і помилок.

Що стосується залучення до трудових процесів, то тут підійдуть набори для випилювання лобзиком або випалювання, всілякий садово-городній інвентар, а також різноманіття конструкторів різної спрямованості.

Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

Художні і музичні здібності проявляться з більшою ймовірністю, якщо ваша дитина буде грати з калейдоскопом, мозаїкою, різними інтерпретаціями музичних інструментів.

Знайомство з науковими і технічними елементами починається з перших моделей літаків, кораблів, зібраних своїми руками.

Скакалки, м’ячі, велосипеди, самокати та інший спортивний інвентар для розвитку у вашої дитини силу і спритність.

Стати життєрадісним у дорослому віці дитина зможе, якщо батьки вчасно перейнялися покупкою надувних гумових іграшок, кувыркающихся мавп або обертового дзиги.

Це лише незначний перелік розвиваючих іграшок. І носить ознайомчий характер для допитливих дорослих.

Крім розглянутої класифікації, існує градація щодо часових рамок. Всі іграшки, здатні розвинути у дитини певні навички, можна поділити на чотири основні групи. Спираючись на віковий критерій, виділяють:

 • Розвиваючі іграшки для дітей до року;
 • від року до трьох років;
 • від трьох до шести років;
 • від шести до чотирнадцяти.

Такий поділ має важливе значення. А чому, ви зможете зрозуміти, прочитавши наступні глави.

«Я народився!»

Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

Не думайте, що як тільки ваш малюк з’явився на світ, він потребує лише в їжі і достатній відпочинок. У хвилини неспання вашій дитині потрібна увага. І цей час слід провести з максимальною користю.

Зважаючи на те, що дитина у віці від 0 до 3 місяців поки ще все більше лежить на спині, важливо почати розвивати у нього уміння зосереджувати свій погляд на певному предметі. Підійдуть яскраві брязкальця, мобілі, всілякі гірлянди. Бажано, щоб їх було не більше п’яти. Всі вони повинні бути легкими, мати різну фактуру і нескладні форми.

Починаючи з тримісячного віку, малюк стає більш активним, вчиться самостійно перевертатися і намагається всі наявні у нього предмети відчути на смак, тобто тягне в рот. Так от, з 3 до 6 місяців, як розвиваючих іграшок підійдуть всі ті, які здатні розвинути координацію рухів, моторику, дотик і слух. Дайте своєму малюкові пограти з ганчірковим м’ячиком або такими ж намистом. Підійдуть браслети з гудзиками або брязкальця у вигляді гантелей.

Час не стоїть на місці. І вже ваш малюк робить перші спроби повзти, дізнається своїх близьких і радісно їх вітає. В період від 6 до 9 місяців батьки повинні заохочувати мовну і рухову активність малюка, а також розвивати в неї вміння брати предмет двома пальцями. Дайте дитині пограти з матрьошками або розвиває килимком. Як не можна, до речі, тут буде якась музична іграшка з яскравими кнопками. Важливо, щоб усі предмети розрізнялися за формою, способом застосування і вагою.

Ви Не встигли й оглянутися, як ваш малюк починає намагатися робити свої перші кроки. Нехай звуки, які він видає, мало схожі на звичні, вам слова. І ви ще не здатні зрозуміти, про що він хоче розповісти вам. У цей важливий момент життя дитини слід розвивати у нього мовну і рухову активність. Починаючи з 9 місяців колишні іграшки змінюються на книжки з картинками, пальчикові та рукавичні ляльки. Ви повинні зацікавити свого малюка пірамідками, ляльками, які мають виражені риси обличчя. Прийшла пора познайомити своє чадо з іграшками, які відображають ситуації навколишнього світу.

Розвиваючі іграшки, що застосовуються у віці до року, повинні складатися з різних частин та елементів, одночасно легко розбираються і збираються.

Вся принадність у тому, що поки малюк росте, ви можете своїми руками створити для нього розвиваючі іграшки. В якості матеріалів підійдуть залишки якихось тканин, швейна і меблева фурнітура, всілякі шарудять і гримлячі елементи.

Одним з прикладів є навіть гулка брязкальце, зроблена своїми руками. Достатньо взяти контейнер від бахіл і помістити всередині нього якусь крупу, жолуді або сухі вишневі кісточки.

Мами, які займаються рукоділлям, можуть зшити м’які кубики, сторони яких будуть відрізнятися різними елементами. Або пришити на яскраву подушку ґудзики різних розмірів.

Повірте, варіантів на цьому терені величезна кількість. Головне – ваше бажання і старанність.

Малюк росте і розвивається

Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

Як тільки ваша дитина досягла віку одного року, наступні три місяці свого життя він проводить у пізнанні навколишнього світу. У ньому прокидається прагнення до самостійних дій. Для вас це не простий час. Але, батьки, охочі отримати згодом повноцінного члена суспільства, на цьому етапі повинні розвивати у дитини вміння мислити, тобто порівнювати, узагальнювати та робити відповідні висновки.

Зацікавте свого малюка пірамідкою або іграшкою-вкладишем, що складаються з безлічі різних елементів. Не варто давати йому ті самі іграшки, які ви використовували до року. Малюк росте, і ступінь складності збільшується.

Важливо, щоб усі предмети, що знаходяться «у володінні» вашої дитини, дозволяли узагальнювати їх за ознаками подібності, величиною і кольором.

До речі, щоб зберегти бюджет або направити його на якісь суттєві потреби, необов’язково по закінченню певного періоду бігти в магазин і скуповувати всі наявні там розвиваючі іграшки. Цю колекцію можна поповнити і власними зусиллями, якщо своїми руками створити неповторні й цікаві малюкові «шедеври».

Актуальними будуть якісь елементи. Спробуйте зробити аплікацію, де машина їде по дорозі. Віконця автомобіля виготовте з вставок, використовуваних при відкриванні соків. Світлофор зробіть з кришечок від води. Причому застосуйте, як саму кришечку, так і навинчивающуюся її частина.

До речі, така розвиваюча іграшка, зроблена своїми руками, застосовна і до наступного періоду, а саме від року і трьох місяців до півтора років. Саме час, щоб розвивати дрібну моторику і здатність самостійно мислити.

Починаючи з півтора років дитина активно пізнає навколишній світ. Іграшки, здатні розвинути у нього розуміння емоцій, повинні відображати реальні ситуації. Книжка-аплікація, зроблена своїми руками, в якій кожна сторінка показує якусь тварину, породить у вашого малюка масу емоцій і почуттів. А якщо ви ще і зверніть його увагу на кожному з представників тваринного світу, то навчіть свою дитину кольорам і нових звуків.

Ближче до двох років велике значення набуває соціальний розвиток малюка. Від вас потрібно навчити його розуміння форми і розміру. Нехай ваше чадо грає з такими предметами, які необхідно групувати відповідно до різних вимог, наприклад, за кольором.

Починаючи з двох років, кругозір дитини, завдяки старанням батьків і наявності відповідних розвиваючих іграшок, значно зростає. Але, не варто зупинятися на досягнутому. Продовжуйте в тому ж дусі. Розвивайте дрібну моторику. Раніше вчіть кольорів, форм і розмірів, поступово розширюючи межі пізнання.

Нехай малюк тепер уже своїми руками вылепит для вас тваринку з пластиліну або застосує природні матеріали. Не обмежуйте його в дії. І рано чи пізно зрозумієте, в чому індивідуальність вашої дитини.

Прийшла пора дізнатися більше

Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

З трьох до шести років діти пізнають навколишній світ за допомогою дотику. Всі предмети в полі свого зору дитина намагається помацати. Починаючи з трьох років, малюк уважно слухає музику, досліджує допустимий для нього простір.

І якщо в такий період його оточують виключно пластмасові вироби, то внутрішній світ дитини не буде відрізнятися різноманітністю. Не поспішайте купити йому безлику іграшку, що не привертає уваги. Таке рішення позбавить вашого малюка маси живих вражень.

Навпаки, якісні іграшки, виготовлені з натуральних матеріалів, відрізняються довговічністю і не тільки. Для дитини вони ще й можливість самоствердитися і відчути свою значимість.

Як досягти такого результату. Дайте малюкові самостійно полагодити ганчір’яну ляльку або ж власноруч пошити для неї нескладну одежину.

З трьох до шести років для дитини має величезне значення можливість самоствердитися. Дайте йому таке право. А розвиваючі іграшки послужать лише інструментом у ваших руках.

Починаючи з чотирьох років, грайте з дитиною в дитяче лото. Або збирайте нескладні головоломки. Використовуйте предмети, за допомогою яких він вивчить пори року та часу доби. В ігровій формі зробіть перші спроби вивчити алфавіт і рахунок.

Дуже важливо, щоб у цей період дитина самостійно вибудовував свою ігрову діяльність. Від вас же потрібно допомогти малюкові в закріпленні цих навичок.

Ви як і раніше можете своїми руками виготовляти розвиваючі іграшки. Тільки тепер повинен виступати ініціатором ваш малюк.

До всього сказаного повинно додаватися певний простір, виділений для дитини, де він зможе проявити всю свою фантазію. Тільки в цьому випадку гра принесе задоволення і наповниться сенсом.

Ще не час забути про розвиваючі іграшки

Розвиваючі іграшки для дітей: до року і до 14 років

Ви не помітили, як вашій дитині виповнилося шість років. Не за горами шкільна лава і нові інтереси. Але розвиток на цьому не закінчується. Дитина, як і раніше, потребує вашої допомоги і підтримки.

Наступний період – від шести до чотирнадцяти років. Тут важливо зробити наголос на фізичний розвиток і формування трудових навичок. У будинку обов’язково повинні бути якісь елементарні спортивні снаряди. Своїм прикладом ви зобов’язані демонструвати готовність до фізичних навантажень. І ні в якому разі не примушувати дитину робити якісь вправи самостійно, без бажання на те.

Що стосується трудових навичок, то нехай він своїми руками скопає невелику грядку або посадить квітка в палісаднику. Не важливо, який це буде дія. Важливо прагнення вашого чадо. Не намагайтеся змусити дитину. Використовуйте елементи гри і особистий приклад. І тоді все вийде, як не можна краще.

Діти – це наше майбутнє

Бути турботливими батьками вельми непросто. Слід навчитись правильно застосовувати свої знання на практиці. Навчальний процес завжди йде паралельно розвитку вашої дитини. Разом з ним ви заново пізнаєте навколишній світ.

Саме тому не поспішайте звільнитися від свого чадо купівлею однієї з численних електронних транспортних або музичних іграшок, інтерактивних тварин або такий же ляльки. Вони всі об’єднані ілюзією власної активності і не розвивають логічного мислення. Адже домогтися потрібного результату можна просто, натиснувши на кнопочку.

Для дитини важливо усвідомлювати процеси, самостійно відслідковувати всі закономірності. Ви повинні вселити настільки юному створінню, що він сам творець і багато, якщо не все, залежить виключно від його дій.

Дитині необхідно залишатися вільним у своїй творчості. А не бути свого роду «додатком» до інтерактивної іграшки.

В окрему статтю слід виділити тварин і ляльок, що реагують на погладжування або погойдування, то плачем, то недоречними репліками. В даному випадку спотворюється емоційна сфера вашого чадо.

Напевно, всі погодяться, що дитина повинна вирости творчою особистістю. Щоб, будучи дорослим, реалізувати себе як діяльного, вільно мислячої, самостійної людини. Це чи не головне завдання, що стоїть перед батьками. Тому знаходите своїй дитині гарні іграшки, здатні спонукати його до творчості і дії.