При слові герань в нашій свідомості виникає образ квітки, який прикрашає підвіконня майже в кожному будинку. Герань писали відомі живописці, не забули про неї у своїй творчості і поети.

Щоправда, найчастіше представники мистецтва звертали свою увагу на кімнатну герань, або як правильно, пеларгонію.

Зміст:

 • Відмінність садової герані від кімнатної (пеларгонії)
 • Герань види і сорти з фото
 • Болотна
 • Чудова
 • Грузинська
 • Червоно — бура
 • Криваво — червона
 • Лісова
 • Лугова
 • Мелкотычинковая
 • Плосколепестная
 • Эндерса
 • Гімалайська
 • Далматская
 • Попеляста
 • Ренарда
 • Роберта
 • Валліха
 • Крупнокоренева
 • Кантабрийская

А що ж таке справжня герань? Справжня герань являє собою рослина з розітнутим листям, одним або двома квітками на квітконіжці, правильної округлої форми з п’ятьма листочками. Забарвлення квіток може бути різним — від фіолетового кольору до пурпурного, синім, рожевим, червоним.

Журавельник (це ще одна назва герані) можна відшукати в зонах помірного клімату — в лісах Білорусі, горах Кавказу, Середньої Азії. Зараз ще багато людей, гуляючи по лісі десь в лісах Білорусі, зустрічають рослина, усипане красивими червоними або фіолетовими квітами, і зовсім не підозрюють, що перед ними герань.

Відмінність садової герані від кімнатної (пеларгонії)

Між пеларгонії (кімнатної геранню) та цією квіткою, незважаючи на їх приналежність до одного сімейства, є багато відмінностей. Батьківщиною пеларгонії вважається Південна Африка. Батьківщиною герані вважаються країни з помірним кліматом — узбережжя Середземного моря, ліси Білорусі, гірські райони Кавказу, Середня Азія, деякі райони Сибіру і Далекого Сходу.

Герань може переносити морози, прекрасно росте у відкритому грунті без викопування на зиму. Пеларгонія, – це кімнатний квіточку, якщо його і садять у грунт, то тільки влітку, а взимку його треба викопувати і переносити зимувати в приміщення.

Насіння герані зовні схожі на ніс журавля, ймовірно, тому рослину назвали словом, яке в перекладі з грецької мови означає «журавель» (geranios). А ось пеларгонія в перекладі з того ж грецького означає «лелека» (Pelargonium). Як лелека і журавель належать до одного сімейства, так і герань з пеларгонією представляють рід геранієвих.

Об’єднав в одну групу ці дві рослини Карл Лінней. До 1738 року ці рослини не були об’єднані в один рід, але саме в ці роки пеларгонія (а її всі знали як герань) придбала божевільну популярність у англійців. Її активно використовували в ландшафтному дизайні, створення знаменитих садів в англійському стилі, і знаменитий натураліст вирішив поєднати ці два види в один рід.

Незважаючи на те, що герань і пеларгонія є представниками одного роду, поряд зі схожістю між ними є багато відмінностей. Самим головним підтвердженням того, що це різні рослини є те, що вони не схрещуються.

У них різні за формою квіти і листя. Квіти герані являють собою найчастіше поодинокі суцвіття, що складаються з 1-5 квіток. Пеларгонія має великі суцвіття зонтичного типу з квітів неправильної геометричної форми.

Герань красива не тільки своїми кольорами, але і листям. Великі за розміром, незвичайні за формою листя (пальчатороздільне або пальчатополостные) відмінно поєднуються з красивими квітами.

У герані не буває червоних квітів, а у пеларгонії – синіх. Хоча треба сказати, що зусиллями сучасних селекціонерів виведені сорти з такою забарвленням квіток.

Нижче представлена невелика порівняльна таблиця герані і пеларгонії.

Герань види і сорти з фото

Садова або справжня герань на відміну від своєї несхожою сестрички пеларгонії не була так популярна серед садівників. Причиною такої непопулярності стали не дуже великі квітки, сильно різьблені листя. Але останнім часом популярність садової герані зросла багаторазово, тому що в груповому оформленні цей чагарник виглядає просто чудово. Завдяки своїм якостям — морозостійкість, невибагливість у відході, стала дуже затребувана в ландшафтному дизайні.

У природі існує близько 400 видів герані. На території Росії найчастіше зустрічаються наступні види:

 • журавельник крупнокорневищный
 • журавельник темно-бурий
 • журавельник південно-європейський
 • герань пушноцветковая

В європейській частині світу чагарник прикрасу садів стали використовувати приблизно з XVII століття, а в Росії про нього дізналися сторіччя – у XVIII столітті. Тільки після того, як деякі види рослини були виявлені на Кавказі (сталося це в XIX столітті), почалося більш щільне, конкретне вивчення і використання її у ландшафтному будівництві.

Умовно герань ділять на низькорослі і високорослі рослини.

Високорослі виростають більш 50 сантиметрів, відповідно низькорослі сорти — до 50 сантиметрів.

Герань болотна

Герань болотна може виростати до 30-70 сантиметрів. Рослина багаторічна, кореневище – висхідний (короткий, висхідний до зростання рослини, має здатність до галуження). На одному квітконосі може розташовуватися 2-3 великих (до 4 см в діаметрі) квітки. Забарвлення квіток пурпурова. Час цвітіння червень-липень місяці. Росте в лісах, на вологих луках, болотистій місцевості. Можна зустріти в Білорусі, Україні, на Кавказі і всієї європейської частини Росії.

У ландшафтному дизайні краще всього виглядає на змішаних клумбах.

Володіє рядом корисних цілющих властивостей:

 • нормалізує серцевий ритм
 • допомагає при коліках різного походження
 • допомагає при погіршенні слуху і вушних болях
 • ревматизмі, подагрі, дизентерії, сечокам’яної хвороби

Герань чудова

Це рослина в повній мірі виправдовує свою назву. Пишний кущ може досягати у висоту 60 сантиметрів. Великі квіти різноманітних відтінків синього кольору можуть утворювати невеликі суцвіття 2-3 квіток. На одній гілці може перебувати до трьох суцвіть. Цвіте герань чудова з червня до кінця літа, за умови правильного догляду.

Листя зубчасті, розсічені на п’ять частин, злегка опушені. В осінній період листя перетворюються з зелених теракотові або в інші відтінки червоного кольору. Завдяки цьому навіть після того, як квіти відцвіли, повною мірою виправдовує свою назву.

На основі герані прекрасною створено багато різноманітних сортів. Нижче описані найбільш популярні сорти.

Alan Mayes Форма куща – півсфера. Компактні розміри – 40 см висота 35 см ширина. Квіти глибокого синього забарвлення з невеликими чорними прожилками.

Blue Blood Має щільний правильної форми кущ розміром приблизно 35 см в діаметрі. Квіти досить великі (4,5 см). Забарвлення від синього до фіолетово — синього відтінку, центр квітки — світлий. Підходить для декорування клумб, оформлення доріжок.

Mrs. Kendall Clark багаторічна Рослина, кущ досягає одного метра висотою. Найкраще росте і розвивається в сонячних місцях, але чудово почувається і в півтіні. Не рекомендується висаджувати у місцях, де є застій вологи. Квіти синьо — фіолетового кольору з білими або синіми прожилками.

Діаметр квітки середній від 3 до 3,5 див. Цвіте рясно, довго (починаючи з червня і до кінця літа). Чудово підходить для оформлення периметрів, доріжок, клумб.

Rosemoor Щільний кущ висотою (до 0,60 метра). Найкраще місце для посадки – сонячне місце. Але і в півтіні добре росте, рясно цвіте. Великі за розміром квітки (до 5 см у діаметрі) фіолетово — синього відтінку, центр квітки лілово — рожевий. На цьому тлі красиво виділяються прожилки темно — синього забарвлення. Час цвітіння — червень — липень. Після відцвітання має не менш привабливий вигляд завдяки своїм листкам.

Листя пальчасто — розсічені, яскраво зеленого кольору, злегка опушені. Восени набувають цегляний або помаранчеве забарвлення. Прекрасно поєднується з дербенниками, лабазником, манжеткою, шавлією. Ідеально поєднується з рослинами з квітами синіх відтінків, наприклад з котовником Фассена і вероникастумом віргінські Cupid.

Відмінно підходить для декорування краю клумб або оформлення рабаток.

Герань грузинська

Основний ареал поширення — луговий Кавказ. Відрізняється своєю невибагливістю. На одному місці без пересадки зростає 10-12 років. Кущ виростає до 70-80 сантиметрів у висоту. Листя трохи опушена, має гарний зеленувато — сизий забарвлення, форма листової пластини — багатокутна з зазубреним краєм. В осінні місяці набувають червоний відтінок і прикрашають сад.

Квіти (4,5 см) фіолетового відтінку, прожилки — пурпурні. Починає цвісти в середині липня до вересня. У ландшафтному дизайні використовується для оформлення клумб, країв доріжок, газонів. Кореневище можна використовувати як натуральний барвник. Воно (кореневище) містить фарбувальні речовини чорного кольору.

Герань червоно — бура

Родом з лісів Карпат. Прикореневі листки можуть бути дуже великими – до 10 сантиметрів завширшки. Мають 5-7 часток. Забарвлення листя має сизий відтінок. до середини літа на них проявляються пурпурові лінії, що утворюють оригінальний малюнок. Такий колір зберігається до появи нових весняних листочків. Завдяки цій властивості червоно-бура герань користується популярністю серед багатьох садівників. У висоту цей вид може досягати 0,80 метра.

Квіти дрібні – всього 2 см. в діаметрі, мають темний пурпурно — буре забарвлення. Край квітки має злегка хвилясту форму. Цвітіння герані відбувається в липні-серпні місяці.

У ландшафтному озелененні чудово виглядає в змішаних квітниках, при озелененні бордюрів, рабаток, садових доріжок.

Сорти червоно — бурою герані

Герань криваво — червона

Криваво-червона герань поширена на Балканському півострові, Кавказі центральній частині Європи і Росії. Кущ форми півсфери може виростати до 60 сантиметрів. Листя густа, різьблені листя, пальчасто — роздільні. Восени частина листя набуває червоний відтінок, частина може зберігати зелене забарвлення до самої весни. Поодинокі великі (до 5 см) квіти від світло — рожевого до пурпурного забарвлення. Терміни цвітіння – червень — серпень.

Сорти герані криваво-червоної

Криваво-червону герань часто застосовують у народній медицині. Екстракти і витяжки з кореневищ володіють відмінним противірусним ефектом, високими протигрибковими, кровоспинними, антисептичні та антибактеріальні властивості.

Настої рослини застосовують при проносах, подагрі, сечокам’яної хвороби. Відваром можна полоскати порожнину рота при кровоточивості ясен, промивати рани.

Герань лісова

Часто зустрічається в Західному Сибіру, луках і лісах Європи, можна зустріти в Середній Азії. Кущ виростає до 0,70-0,80 метра. Листя семидольные з великими зубчиками, злегка опушені.

Найбільш поширена забарвлення квіток – фіолетовий або бузковий. Термін цвітіння короткий, становить приблизно три тижні. Квітне в травні — червні місяці. Відмінно росте в тіні.

Сорти герані лісової

Mayflower Краще всього росте в притінених місцях. Висота рослини досягає 0,75-0,80 метра, ширина – 35 сантиметрів. Листя великі, різьблені многопальчатые (до семи «пальців»). Довжина листя 10-20 див.

Квіти яскравого фіолетового забарвлення, середнього розміру. Чудово підходить для прикраси квітників, змішаних груп і для покриття порожніх ділянок.

Album Високоросла рослина (висота – 0,70-0,80 м) з різьбленими листям. В осінні місяці листя стають красивого жовтого кольору. Квіти білого кольору, досить великі. Період цвітіння червень — липень. Відмінно підходить для оформлення альпійських гірок, рабаток, садових доріжок і змішаних клумб.

Birch Lilac Висотою до 60 сантиметрів. Листя великі, розділені, мають 7-9 зазубрених часток. Квіти середнього розміру (до 3 см в діаметрі), насиченого блакитного кольору та пурпуровими смужками. Цвітуть з травня по липень місяці.

Герань лугова

Світлолюбний вигляд, тому висаджувати її краще на сонячних, добре освітлених місцях. У дикій природі росте в помірному кліматичному поясі Євразії. Її можна зустріти на лугах, лісових галявинах, узліссях, у лісах.

Листя на довгих черешках довжиною 10-20 та шириною від 6 до 16 см, трьох, п’яти і семи роздільні. Квіти досить великі і численні. Забарвлення може бути лілово-червоним, лілово-синій, синьо — блакитним, блакитно — фіолетовим. Основне цвітіння герані луговий припадає на середину червня і триває приблизно місяць.

Герань лугова з успіхом використовується в народній медицині застосовується як заспокійливий, в’яжучу, ранозагоювальну, антибактеріальний, протизапальний засіб.

Це відмінний медонос і «постачальник» квіткового пилку. Крім цього з нього можна отримати зелену фарбу.

Сорти герані луговий

Algera Double Компактний кущ, який досягає розмірів – до 50 см і 30 см у висоту і ширину. Досить великі (до 4 см в діаметрі), махрові пелюстки квітів – відмінна особливість даного сорту. Окрас білий з бузковою серединкою.

Cluden Sapphire Висота куща – 0,55-0,60 метра, ширина – 30-35 див. Квіти синього кольору з рожевими прожилками. Розмір квітки близько 4 див.

Ilja Високоросла герань (70 і 45 сантиметрів у висоту і ширину). Квіти прості (п’ять пелюсток) світлого, ніжного білувато-рожевого забарвлення.

Splish Splash Кущ виростає до 50 сантиметрів і вшир може розростатися до 35 сантиметрів. Білі квіти ефектно прикрашені невеликими блакитними прожилками і плямами.

Сорти гібридної герані луговий

Jonson’s Вluе Сорт отриманий шляхом схрещування з гімалайської геранню. Кущ висотою до 50 сантиметрів і 30-35 сантиметрів завширшки. Відмінною рисою гібрида вважається рясне, довгий цвітіння. Квіти великі (до 40 мм), блакитні по забарвленню з більш темними прожилками і невеликим світлим центральним плямою.

Brookside Сорт отриманий при схрещуванні герані луговий з геранню Кларка пурпурного кольору (Geranium clarkei «Kashmir Purple»). Кущ цього гібрида компактний і рівномірний. Виростає у висоту приблизно на 40 сантиметрів та завширшки 45 сантиметрів. Квіти мають просту форму з п’яти пелюсток блакитного кольору з темними, синіми прожилками і білим центром.

Kashmir Blue Сорт з’явився на світ шляхом схрещування герані луговий і герані Кларка білого забарвлення (Geranium clarkei «Kashmir White»). Кущ має розміри 50 і 45 сантиметрів (висота і ширина відповідно). Пелюстки квітки блакитного кольору з більш темними прожилками.

Orion Красивий, компактний практично однаковий за розмірами висоти і ширини (50 і 40 сантиметрів) кущ. Квіти досить великі (до 50 міліметрів), насиченого синього кольору зі світло-блакитним маленьким центром.

Герань мелкотычинковая

Відома ще під однією назвою – герань вірменська. Рослина багаторічна, кореневище товсте і короткий. Висота може досягати 1,20 метра.

Батьківщиною рослини вважається Південно-Західний Кавказ, Північний Схід Туреччини. Листя довгі (15-20 см), лопатеві. Забарвлення листя змінюється від пори року: влітку – зелені, навесні – малинові, восени – червоного забарвлення. Квіти середнього розміру (40 мм у діаметрі) забарвлення яскраве, малиновий, центр квітки – чорний. Цвісти починає в червні місяці.

Герань мелкотычинковая і гібриди, виведені на основі сорту гарні для оформлення різних ландшафтних конструкцій.

Сорти і гібриди герані мелкотычинковой

Bressingham Flair — це перший офіційно зареєстрований сорт герані даного виду. Має квіти блідого пурпурно-фіолетового забарвлення.

Ann Folkard Гібрид, виведений шляхом схрещування герані мелкотычинковой і Geranium procurrens. Висота рослини – до 60 сантиметрів. Забарвлення квіток – рожево — фіолетовий, прожилки мають більш темне забарвлення тих же тонів. Починає квітнути в червні. Тривалість цвітіння – до вересня. Забарвлення листя жовто-зелена.

Герань плосколепестная

Виростає в луговий частині Кавказу. Це багаторічний чагарник має товсте кореневище, виростає до 0,60 м у висоту. Кущ утворює красиву кулясту форму до 1 метра в діаметрі. На одному місці може рости до 15 років. Листя зеленого кольору з сизим відтінком, плосколепестные (20*12 сантиметрів), злегка опушені. Квіти великі фіолетово — сині за забарвленням. Ближче до центру забарвлення стає світліше.

Герань Эндресса

Головне місце зростання — Піренеї, тому цей вид має ще одну назву — герань піренейська. Рослина має довгу кореневу систему. Листя зеленого кольору, опушені, досягають довжини 10-12 сантиметрів. Квіти середнього розміру (30-40 мм) мають яскравий рожевий колір. Цвіте з кінця травня по серпень місяць. Кущ розкидистий, може досягати висоти 50 сантиметрів.

Для неї не сильно важливі склад грунту і освітленість (може рости в тіні, півтіні). Головна вимога до місця висадки – хороший дренаж грунту. Відмінно себе почуває під деревами. Чудово підходить для декорування кам’янистих ландшафтних конструкцій.

Сорти герані Эндресса

Beholder’s Eye Висота сорту – 40-45 сантиметрів, діаметр куща – 60 сантиметрів. Квіти в діаметрі 25-30 міліметрів, темно — рожевого кольору з перламутровим відтінком, темні прожилки.

Wargrave Pink Кущ практично однаковий по висоті та ширині (до 0,60 м). Обсипаний невеликими за розміром квітами блідо — рожевого забарвлення. Листова пластина насиченого зеленого кольору, пальчатообразная.

Betty Catchpole Висота – до 50 сантиметрів, діаметр куща до 60 сантиметрів. Листя зеленого забарвлення, сильно розсічені. Квіти рожевого забарвлення плавно переходять від більш світлого на краях квіткового пелюстки до більш темного відтінку в центрі.

Герань гімалайська

Поширена в альпійських і субальпійських луках Гімалаїв, Афганістані, Тибеті, Таджикистані. Рослина з добре розвиненою кореневою системою. Виростає до 60 см

Листя мають лопатеву з нерівномірно розсіченими краями форму. Квіти великого розміру – до 50 мм в діаметрі. На одній квітконіжці може перебувати по дві квітки.

Забарвлення квіток – блакитно -фіолетове з прожилками червоного відтінку. Може цвісти з кінця травня до початку осені.

Особливістю можна назвати невелику швидкість розростання.

До складу ґрунту рослини не вибагливі, головне щоб земля була пухкою і волога в ґрунті не застоювалася (була хороша дренажна система).

Сорти

Baby blue Невеликий компактний кущ висотою 30 сантиметрів і шириною 35 сантиметрів. Квіти великі, синьо-фіолетового забарвлення з мало помітними прожилками.

Gravetye Квіти великі за розміром (4,5-5 см) синьо-фіолетові з прожилками червонуватого відтінку. Ближче до центру – наближається до пурпурного кольору. Центр квітки білий.

Irish Blue Невелика компактна рослина приблизно однакове по висоті та ширині (до 30 і 35 відповідно). Квіти великі (до 5 см), колір фіолетово-блакитний, ближче до центру змінюється на світлі червонуваті відтінки. Ідеально підходить для окантовки клумб, рабаток, доріжок. Відмінно поєднується з сріблясто — рожевими і світло-жовтими квітами.

Plenum Один з небагатьох сортів, який має махрові квіти. Кущ невеликого розміру – до 30 см у висоту, приблизно стільки ж по ширині. Квітки герані мають махрову форму, забарвлення лілово — синій з рожевим або фіолетовим відтінком. Опушені листя – темно-зелені. Листова пластина по формі – пальчатообразная, розсічена нерівномірно.

Гібридні сорти герані гімалайської

Герань далматская

Невеликий (до 15 см) у висоту повзучий чагарник (до півметра завширшки). Родом цей вид з Чорногорії і Албанії. Часто зустрічається на вапнякових схилах гір. Квіти невеликі, всього 2,5-3 см в діаметрі, світло — рожевого забарвлення. Листя сильно розсічені, після перших легких морозів набувають червонуватого забарвлення. Основний час цвітіння – літні місяці.

Герань попеляста

Ще одна назва цього виду – сиза, із-за такого забарвлення листя. Основний ареал зростання – альпійські луки Албанії та Балкан. Невелике (до 15 сантиметрів у висоту і до 30 сантиметрів у ширину), вічнозелена рослина.

Листя сизо — зелені, довжиною до п’яти сантиметрів, лопатеві, сильно розсічені. Квітки невеликі (2-3 см в діаметрі), можуть утворювати невеликі пучки по 3-4 квітки.

Квітки можуть бути від білого до яскраво-рожевого з чітко вираженими пурпуровими смужками. Цвітіння починається в кінці травня, триває 30-40 днів.

Сорти герані попелястої

Ballerinа Квіти у рослини цього сорту можуть бути різними за кольором – від блідо — рожевого до синьо — фіолетового. Центр квітки — пурпурний.

Splendens Як і більшість представників цього виду, «Splendens» ставитися до низькорослим гераням (не більше 15 см). Квіти красивого насиченого червоного кольору з маленьким більш темним центром. На одному квітковому стеблі розташовуються дві квітки. Листя мають сизо-зелене забарвлення невеликого розміру (до 6 см в довжину) пальчасті, розсічені.

Subcaulescens Висота цього сорту не перевищує 30-35 сантиметрів. Краще росте на добре освітлених, сонячних місцях, на ґрунтах, багатою вапном. Квіти світлого кармін кольору з темною пурпурової серцевиною.

Герань Ренарда

Родом герань Ренарда з альпійських районів Кавказу. Багаторічна рослина з добре розвиненою товстої кореневою системою. У цієї рослини незвичайні листя.

У них довгі опушені черешки, а листові пластини як би покриті пухирцями. Забарвлення листя – оливково-зелений.

Висота рослини не більше 25-30 див.

Квітки білі з яскраво вираженими пурпуровими смужками. Цвітіння може тривати весь літній період. Відмінно росте і розвивається на кам’янистих грунтах.

Герань Роберта

Поширена в листяних та мішаних лісах Європи, Азії Північних Америці та Африці. Віддає перевагу тіні або півтіні.

Цей вид прекрасно себе почуває в гірських районах – може зростати, на висоті 1500 метрів над рівнем моря.

Висота рослини від 30 до 50 див. Листи роздільні, сильно порізані, зовні трохи нагадують листя папороті. В осінній період набувають гарний помаранчевий колір. Стебло опушене твердуватими волосками цегляного кольору.

Завдяки тому, що відмінно розмножується самосівом, може утворювати густі зарості. Квіти великі (до 2 см в діаметрі), колір – світло-рожевий.

З успіхом застосовується в народній медицині як ранозагоювальний, протимікробну, кровоспинний засіб.

Герань Валліха

Багаторічна невисока рослина (до 30 см у висоту), а в ширину може досягати півтора метра. Завдяки цим параметрам відмінно використовується як грунтопокривна рослина.

У дикій природі можна зустріти в Північно-східному Афганістані та на території Кашміру, що знаходиться на півострові Індостан.

Листя досить довгі – до 15 сантиметрів. Квіти округлої форми з білим центром і забарвленням від бузкового кольору до темно-пурпурного. Час цвітіння – від середини липня до початку жовтня.

Сорти герані Валліха

Buxton’s Variety Невисока рослина (не вище 30 см) з рясним листям. Квітки середні за величиною (до 30 мм), з великим білим центром. Квіти синьо-фіолетові. Особливістю цього сорту можна назвати тривалий термін цвітіння – аж до перших заморозків.

Buxton’s Blue Висота рослини така ж, як і у більшості представників цього виду – до 30 див. Квіти фіолетово-блакитні, пелюстки з темно-пурпуровими смужками з чітко вираженим світлим центром і темними тичинками, які ефектно виглядають на світлому фоні серединки квітки.

Syabru Представники цього сорту мають ті ж параметри, що і інші сорти Валліха. Відмінність квітів у сорту Syabru — вони яскраво — рожеві з невеликою білою серединою, чіткими темними прожилками.

Crystal Lake Цей сорт примітний блідо-блакитний (практично білої) забарвленням квітки, на пелюстках якої розташовані темні лілові прожилки.

Герань крупнокоренева

Ще одна назва цього виду – балканська. Пов’язано це з тим, що основний ареал поширення Аппеніни, Балкани, Альпи. Виростає герань до 20-40 сантиметрів у висоту, має форму близьку до кулі. Коренева система у цього виду, розгалужена, розташовується близько до поверхні ґрунту.

Універсальна рослина в сенсі місця посадки – її можна висаджувати в півтіні, на сонячних місцях, прекрасно росте під деревами. Але, найбільш насичений аромат виходить від герані, посадженої на сонячному місці.

Листя великі (до 10 сантиметрів в ширину), яскравого зеленого кольору. Форма листової пластини – округла, розділена на кілька частин (від 5 до 7). Восени листя набуває красивого багряно — червоний колір. Іноді при м’якій зимі листя може зберігати свій зелений колір.

Квітки рожевих відтінків іноді з домішками фіолетового, яскравих червоних відтінків.

Має приємний фруктовий аромат. Її масло володіє болезаспокійливими, ранозагоювальні властивості, нормалізують роботу серцево-судинної і нервової системи. Крім цього, коріння і зелень рослини успішно використовують в кулінарії, наприклад, як ароматизатор для випічки, в напоях, салатах.

Сорти

Bevan’s Variety Красивий кущ майже кулястої форми (висота близько 30 сантиметрів, ширина приблизно 40 сантиметрів). Листя яскраво — зелене. Квітки дрібні, всього до 25 мм в діаметрі. Забарвлення бузковий з рожевим. На пелюстках проглядаються чітко виражені прожилки більш світлого відтінку. Основний час цвітіння – з кінця травня до липня.

Czakor Утворює красивий, досить компактний кущ, розмірами 30 і 40 см у висоту і ширину відповідно. Красиві пурпурні квітки середнього розміру (до 4 см в діаметрі). Листя помірно розчленована, пальчатораздельная. В осінній період набуває красивий жовтий або темно-пурпурового забарвлення.

Lohfelden Кущ сорту Lohfelden у висоту досягає 25-30 сантиметрів, а в ширину може розростатися і до 40 сантиметрів. Листя пальчатополостная, злегка зазублена по краях. Квітки майже білі зі злегка рожевими прожилками. Родзинку надають яскраві рожеві пильовики.

Ingwersen’s Variety У висоту може виростати до 40 см, а в ширину до 60 див. Переважне місце посадки – сонячна сторона і півтінь. Квітки середнього і великого розміру – від 3 до 4 см у діаметрі. Забарвлення світло-рожевого тону. Основний час цвітіння – середина червня, липень місяці.

Insversen Багаторічний крупнокорневищный вид герані, виростає до 30 см у висоту. Листя Insversen яскравого зелена, трохи опушена. Квіти середнього розміру до 30 мм у діаметрі, рожево-фіолетові. Ефектність додають фіолетові пиляки.

Переважне місце посадки – тінь і півтінь. Особливих вимог до грунту немає, але необхідний дренаж. Час цвітіння – червень.

Spessart Компактний кущ приблизно тридцять сантиметрів у висоту і сорок сантиметрів шириною. Бажано садити на освітлених сонцем місцях, але і в півтіні росте добре. Віддає перевагу слабокислу, пухкий, добре дренований грунт. Листя зелена, зимующая. Квіти білі з яскравими рожевими чашолистками, квітконіжкою і пиляками. Зацвітає в червні, тривалість цвітіння до 30 днів.

Variegata Відмінною рисою цього сорту є гарні незвичайні листя. Вони двобарвні – основний колір листової пластини зелений, а краї пофарбовані кремово-жовтими плямами різної форми і розлученнями. Квітки рожево-фіолетові, пурпурні.

Добре цвіте при висадці на сонячні місця. При висадці в більш тінисте місце відмінно розвивається зелень, але не таке рясне цвітіння. На одному місці може рости до 10 років.

Герань кантабрийская

Це гібрид, виведений шляхом схрещення калачиків крупнокрневищной і далматской. Багаторічний чагарник, що росте до 35 см у висоту і до 55-60 см у ширину. Листя зеленого забарвлення (зберігають колір і в зимовий період), мають лопатеву форму і гладку глянсову поверхню. Забарвлення невеликих за розміром (20-30 мм) квіток, залежно від сорту може бути білим, пурпурним, рожевим.

Сорти герані кантабрийской

Westray Компактний кущ з красивим і рясним цвітінням, яке триває майже до кінця літа. Квіти середнього розміру і інтенсивно рожевого кольору.

St. Ole Висота дорослої рослини 25-30 сантиметрів. Квіти трохи бузкові з рожевим. Листя жовтувато-зелені. Відмінно себе почуває на сонячному місці і в півтіні.

Biokovo При стандартній висоті для кантабрийской герані (до 30 сантиметрів), цей сорт розростається в ширину до 70-90 сантиметрів і може зайняти цілу клумбу. Квіти розміром 25-30 мм в діаметрі, трохи рожевими пелюстками. Центр має більш інтенсивний рожевий відтінок. Тичинкові нитки такого ж відтінку, як і центр, додають ефектності квітці. Час цвітіння – з другої половини червня до середини липня.

Cambridge Компактне кущова рослина з рожевими квітами. Чудово росте, рясно цвіте на сонячних місцях, але і півтінь цього сорту не перешкода.

В наступній статті про цю дивовижну рослину, я розповім про особливості вирощування, про те як доглядати в домашніх умовах.