Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадків

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківСучасне життя настільки швидка, що багато хто звик їсти на ходу, не приділяючи цьому процесу достатнього часу і уваги. Але і зараз верхи галантності і стилю на будь-якому святковому застіллі є красиво сервірований стіл.

Саме від того, наскільки правильно виконана розставляння тарілок, бокалів, стаканів, вилок і ложок, серветок і іншого – буде залежати ваше ставлення до гостя, тожественності святкового столу в умовах домашніх свят, рівень художнього смаку і естетичності господині.

Основні правила

Зміст статті

 • Основні правила
 • Тонкощі оформлення для різних прийомів їжі
  • Обідня
  • Банкетна сервіровка
  • Кавова сервіровка
 • Як правильно розташувати прилади
 • Куди помістити атрибути сервірування
 • Сервіровка для дитячого свята
 • Сервіровка для Новорічного свята

При накрывании на стіл слід дотримуватися наступної послідовності:

 • Спочатку накривається скатертиною стіл.
 • Потім, згідно з розставленими стільців виставляється посуд.
 • Потім кладуть столові прибори.
 • До наявних тарілках виставляються бокали, фужери, склянки, чарки (кожен з них за необхідності).
 • І в кінці – елементи декорування столу.

Кожен з вище перерахованих елементів для сервірування столу вимагає ретельного підбору і правильного використання, а також вміння сервірувати.

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківГарна святкова скатертина повинна бути ідеально выглажена. На ній не можуть бути запрасовані лінії. Колір, фактура і матеріал скатертини повинні відповідати ситуації. Урочисті заходи вимагають білих або нейтрального світлого відтінку скатертин. Матеріал краще підійде шовкова, лляна з тисненням або жакардовий. Це своєрідні правила. Підтвердження — фото з інтернету, де використовуються саме ці кольори.

При сервіровці для сімейних заходів, дитячих свят – яскраві і візерунчасті скатертині будуть в самий раз. А ось для тематичних свят (Новий рік, Великдень та ін) чудово будуть підійдуть скатертини з малюнками, відповідні ситуації.

Правильний розмір скатертини повинен бути такий, щоб покривати всю поверхню стільниці і звішуватися з країв на 25 см мінімум. Максимально край повинен звисати на рівень не нижче сидіння стільця. Як правило, скатертина дублює форму столу.

Можна використовувати дві скатертини – велика розстеляється знизу класичним методом, а менша розстеляється по діагоналі. Тобто кути маленької скатертини припадають на середину кожної сторони. Якщо накрити стіл таким чином, то він буде виглядати естетично.

Також поверх великий скатертини, яка закриває всю стільницю, можна викласти по центру доріжку, що проходить уздовж довгої сторони столу.

Прилади, які повинні бути на столі залежать від того, що буде подано гостям в якості частування. Це можуть бути тарілки різної глибини, ніж, виделка, ложка. Келихи або чарки і стакани. Також посуд і столові прилади для десерту.

Тонкощі оформлення для різних прийомів їжі

В залежності від того, який захід обслуговується, розрізняють такі типи сервировок столу:

 • Банкетна.
 • Фуршетна.
 • Чайна.
 • Кавова.
 • Повна вечірня.
 • Обідня, для сніданку або вечері.

Обідня

Найбільш простий сервіровкою є обідні, для сніданку або вечері. Як правило, в цьому випадку сервірування відбувається для членів однієї родини. Це може бути недільний спільний вечерю або сніданок. Добре, коли всі привчені щодня накривати на стіл, надаючи атмосферності прийому їжі. Це, до речі, сприяє згуртуванню сім’ї, виробляє певні традиції.

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківДля цього беруть тарілки, які підійдуть до страви подається. Поруч кладуть ложку, вилку і при необхідності ніж. Якщо це звичайний прийом їжі, то додають до сервіровці стакан під сік або воду, чашку для чаю або кави з блюдцем. Якщо ж це, наприклад, недільний обід, і планується прийом спиртного, то ще й келихи або чарки. Врахувати в цьому випадку слід і наявність склянок для води.

Прикрасою столу можуть служити звичайні тканинні серветки, їх можна просто скласти у формі прямокутника, або викласти вигадливим чином. Прикрасити сніданок або вечерю зможе блюдо з різноманітними фруктами або ягодами. Завжди варто врахувати, що на столі повинні бути подані сільничка і перечниця.

Повна вечірня буде мати свої певні відмінності. Використання посуду тільки однотонною. Не застосовуються різні складні декори – достатньо буде скромною вазочки (обов’язково низькою і простий за формою), в якій буде стояти мінімальна кількість квітів на низькій ніжці. Скатертина вибирати краще білу, як виняток можна допустити використання ніжних пастельних відтінків.

Пляшки шампанського, вина чи іншого алкоголю повинні бути обов’язково откупоренными. Поряд з келихами також слід викласти серветку з тканини.

Банкетна сервіровка

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківБанкетна сервіровка наближена до повної вечірній – простежуватися повинна однотонність в посуді, серветки і скатертини. Зліва від фужерів, у разі банкету, розташовують картку з ім’ям запрошеного.

Все більшу популярність набуває фуршетна сервірування столу. Їх існує два види. Перший відрізняється тим, що стіл розташовують уздовж стіни. Прикрашають його з однієї сторони, тобто гості до нього підходять тільки по одній стороні. Підходить такий варіант для закритих вечірок, для готелів зі шведським столом. У другому випадку стіл ставиться таким чином, що до нього забезпечений доступ з усіх боків. Використовують такий тип для організації весіль, корпоративів.

ДОВІДКА! У разі, якщо на фуршеті присутня велика кількість гостей, то для спиртного та закуски допустимо виділити окремий стіл. На ньому розташовуються всі пляшки зі спиртним, повернені в одну сторону етикетками.

Кавова сервіровка

Кавова сервірування залежить від того, який вид кава буде поданий – по-турецьки, в гейзерній кавоварці, латте або капучино з кавоварки. У будь-якому випадку необхідні три елементи – кавова чашка з блюдцем і кавова ложечка. Десерт подається на загальному блюді у супроводі десертних тарілок і приладів до них, будь то ложка або вилку з ножем, розрахованих за кількістю гостей.

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківДоречно прикраса вазою з фруктами. Сервірування починається з заповнення центральній частині – де розташовуються ягоди, фрукти і десерти. Кава готується і подається тільки після того як прийшли гості.

Чайна сервіровка – її можна оформити відразу розставивши на столі чашки, якщо відомо точну кількість гостей. Забезпечити кожного потрібно відповідним блюдцем під чашку і десертною тарілкою з ложкою, виделкою і ножем. Один або два з цих приладів можуть бути прибрані. Так, наприклад, якщо десерт слід їсти ложкою, то не варто подавати вилку і ніж. У центрі розташовується блюдо з десертами або тортница з тортом. До речі, для подачі шматочків торта використовують спеціальну лопатку. Також сервіровка може бути доповнена вазою або великим блюдом, яке викладають фрукти, як порізані, так і цілі.

Як правильно розташувати прилади

Розставляючи посуд слід витримати між приладами близько сантиметра. Це дозволить максимально ергономічно гостю використовувати простір. Від краю столу до тарілки має бути від 1,5 см до 2 див. Виставлення тарілок відбувається в наступній послідовності — більша за діаметром закусочна, на неї менша, а зверху можна поставити глибоку, розраховану на перше блюдо, якщо таке є в меню.

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківЗагальна класифікація тарілок:

 • Закусочна велика – ставиться на самий низ.
 • Закусочна дрібна або столова мілка знаходиться поверх великий.
 • Столова глибока – знаходиться нагорі при сервіровці лише в тому випадку, якщо гостям планується подача супу.
 • Пиріжкова тарілка розташовується з лівого боку від основних тарілок і використовується для подачі тостів, пиріжків, бутербродів. Їх кількість повинна відповідати кількості гостей.
 • Глибока десертна і десертна дрібна – вони змінюють основні тарілки. Подається яка-небудь одна, в залежності від типу і розміру десерту.
 • Під час десерту може бути виставлена креманка, якщо подається морозиво, креми, вершки, блан-монже, желе та ін
 • В якості загальних тарілок при сервіровці використовуються – яєчна, ікряним, салатник, менажниця, велике блюдо, тарілка для риби, селедочница, розетка.

Під край тарілки бажано підкласти праворуч серветку. Для урочистих випадків краще використовувати тканинну, тоді як для пересічних свят – підійде паперова.

Природно, що тарілки повинні бути чистими і сухими. Вважається поганим тоном виставляти вологі тарілки на стіл. А ось натерті до блиску тарілки красномовно скажуть про господиню, як про власниці гарного смаку. Верхи майстерності та стилю є подача до столу підігрітих тарілок, з тим розрахунком, щоб покладена в них їжа була теплою. Але робити це необхідно тільки перед посадкою гостей за стіл. Зробити це дуже непросто. В цьому зможе допомогти спеціальний електрошафа, який служить для підігріву тарілок. Він підтримує певну температуру, яка є комфортною і не обпікаючою руки.

Далі праворуч від тарілок кладуть ножі та ложку. А по лівій стороні уздовж тарілок — вилки. Десертні ложку, ніж і вилку кладуть зверху над тарілкою в горизонтальному напрямку. Причому ручка ложки і ножі дивляться вправо, тоді як ручка вилки – вліво. Тобто так як вони беруться в руки. Праворуч по діагоналі розміщують келихи – далі все мають найбільші за розміром, а менші ближче до краю.

Види посуду для спиртних та інших видів напоїв:

 • Для шампанського – вузькі високі і бокалообразные з широким горлишком.
 • До червоного вина.
 • Білому вину.
 • Келихи для потртвейна.
 • Ликерочные.
 • Для хересу і вермуту.
 • Під коньяк і бренді.
 • Для віскі.
 • Чарки під горілку.

Сервірування столу допускає праворуч від основних тарілок і ножа з ложками розташувати блюдце з чайною ложкою.

Серветки – є заключним штрихом. Якщо він виконаний недбало, то може зіпсувати все загальне враження. Крім того, що серветка може прикрасити стіл, вона виконує ще й практичну функцію. Відразу варто обмовитися, що серветки бувають:

 • Паперові.
 • Тканинні – льняні, шовкові, бавовняні.

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківІдеально, якщо серветка, особливо для урочистих випадків буде виконана з тієї ж тканини, що і скатертина. Призначення у кожної серветки своє. Паперовій можна скористатися, щоб витерти руки або рот. Тоді як тканинної як правило покривають коліна. Її допускається відставити в сторону або повісити на спинку стільця в складеному стані.

Декор столу повинен відповідати духу заходи. В якості прикрашають композицій найчастіше використовуються:

 • Свічки з підсвічниками.
 • Невеликі вазочки з квітами.
 • Вази з фруктами.
 • Ялинкові композиції – для Різдва та Нового року.
 • Дитячі мотиви, такі як невеликі іграшки для дитячого свята.
 • Тканинні серветки, укладені за допомогою декоративних прийомів.

Куди помістити атрибути сервірування

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківСільнички, перечниці, гірчичник або соусник ставляться як правило ближче до середини столу. Якщо за ними далеко тягнутися, то варто просто попросити передати необхідний прилад.

Серветки викладаються для кожного гостя індивідуально. Але допускається місце на столі, де ставлять загальну салфеточницу з паперовими серветками. Це як правило кут столу, де ніхто не сидить. З розрахунком, щоб вона нікому не заважала.

УВАГА! Якщо є можливість розставити на столі всі вищеперелічені прилади не в одному екземплярі, то тоді їх розставляють по столу рівномірно.

Сервіровка для дитячого свята

Організація дитячого свята дозволяє використовувати яскравий посуд.

ВАЖЛИВО! Використовувані столові прилади і посуд обов’язково повинні відповідати умові безпеки при експлуатації дітьми.

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківНа столі краще поставити прикраса, що відповідає тематиці заходу. Наприклад, вежу з нарізаних фруктів або викладених у формі якої-небудь тварини. Фруктами, наприклад, можна викласти дату дня народження.

Додати веселості зможуть маленькі подарунки-сюрпризи. Гостям можна вручити паперові ковпаки.

Підбираючи меню бажано врахувати, що дітям не властиво довго сидіти за столом. Тому можна приготувати невеликі бутерброди і нарізки овочів і фруктів — таке частування завжди можна взяти в руки.

Сервіровка для Новорічного свята

Розміщення посуду і приборів на святковому столі, у тому числі і новорічному залишається такою ж, як завжди. Відрізнятися можуть тільки скатертини, серветки і декор.

Сервірування столу в домашніх умовах: основні правила та варіанти сервіровки для різних випадківПідбираючи скатертину, слід віддати перевагу яскравим, наприклад, червоним або зеленим кольорами. Особливо добре виглядають тематичні малюнки. Вони можуть бути набивними. А вишита новорічна скатертину зможе створити певну атмосферність. Серветки краще підбирати таким чином, щоб вони складали з колірним рішенням скатертини вдалий тандем. Не обов’язково підбирати однакові кольори для них це може бути колористичне поєднання червоного і зеленого (традиційні кольори Нового року), жовте і червоне й інші варіанти.

З декором до новорічного столу все досить виразно. Свічки з новорічними мотивами, перевагу варто зелені, червоні, золоті або срібні — будуть вселяти дух урочистості та казковості. Вони додадуть не лише романтики, але і створять тепло і затишок. Також можна використовувати святкові техніки складання серветок. На стіл можна установити святкову композицію з гілочки сосни або ялинки з шишками. Але вона повинна бути компактною, інакше буде виглядати незграбно.