Що дарують дітям на хрестини?

В останні роки все більше людей вирішує охрестити своїх дітей, і ця старовинна традиція в нашій країні починає відроджуватися. Згідно з церковними правилами, хрещення дітей зазвичай проводиться на 40-й день після народження. Але й діти більш старшого віку можуть пройти цей обряд, – жодних обмежень тут немає.

Що можна подарувати дитині на хрестини?

Насамперед, варто пам’ятати про те, що хрещення – свято особливе, церковний. Довгий час складалися певні традиції, що стосуються цього торжества, і це потрібно враховувати при виборі подарунків на хрестини дитині. Ми розповімо про те, що прийнято підносити дітям, яким належить участь у цьому таїнстві церкви.

Що подарувати дитині на хрестини? Найважливіші подарунки підносять малюкові хресні батьки. Для хрещення йому знадобиться білий рушник (крижма) та хрестильний наряд, в який його переодягнуть після посвяти в купелі.

Для дитини молодшого віку це сорочка до п’ят (для хлопчика) або платтячко (для дівчинки), чепчик, прикрашений стрічками та мереживом, і пінетки. Ці речі згодом не використовують у побуті, а дбайливо зберігають вдома.

Існує повір’я, згідно з яким хрестильне рушник захищає дітей від хвороб. Його кладуть в головах, коли дитина хворіє. Оскільки на хрестильної одязі могли залишитися крапельки світи, якою змащують тіло дитини під час миропомазання, прати її не можна.

Дітям більш старшого віку, яких вже не занурюють у купіль, а тільки змочують їх голови святою водою, знадобляться відповідні їх віку речі.

Що ще повинні дарувати хресні на хрестини? Хрещена мати або хресний батько купують дитині натільний хрестик. Він може бути виконаний з різних матеріалів, в залежності від фінансового стану того, хто дарує.

Головне, щоб хрестик був виготовлений у відповідності з православною, а не католицькою або який-небудь інший, традицією. Православна церква визнає різні види натільних хрестів, у тому числі чотирикінцеві і шестиконечні, але частіше використовуються восьмиконечні, мають 2 додаткові перегородки – нахилену в ліву сторону для ніг і поперечину в головах.

На хрестини не прийнято дарувати хрестик великого розміру, щоб дитині не довелося нести по життю дуже важкий хрест.

Краще купити хрестик у церковній крамниці, щоб бути впевненим, що він відповідає всім вимогам церковного статуту. До того ж такі хрестики вже освячені в храмах, на відміну від тих, що продаються в магазинах.

Доповненням до цього подарунка з нагоди хрестин стане ланцюжок або мотузка, яку надягають маленьким дітям, так як вона менше натирають ніжну шкіру малюків.

Крім необхідних для проведення цього таїнства речей можна вибрати подарунок для малюка, який стане символічним і буде нагадувати про цю важливу подію. Наприклад, до цього свята традиційно підносять срібні речі – ложечку «на перший зубок», набори срібного посуду, срібні дзвіночки та ін.

З срібної ложечки починають прикорм малюка. Її також використовують для знезараження води, для чого ложку досить опустити його в банку з водою. На цьому столовий прилад можна зробити гравіювання з ім’ям вашого хрещеника або похресниці.

Прекрасним подарунком на хрестини дитині стане і срібний посуд – срібна чашка з блюдцем. Швидше за все, ці предмети стануть першої особистої посудом дитини і напевно залишаться улюбленими на протязі довгого часу.

А якщо дозволити собі такий подарунок ви не можете, можна вибрати менш дорогий. У магазинах посуду представлена велика кількість красивих наборів дитячого посуду, і ви напевно знайдете щось підходяще.

Подарунки дитині на хрестини

Перерахуємо інші ідеї презентів до цього свята. Дзвіночок зі срібла або іншого матеріалу, подарований вами, батьки повісять над ліжечком маляти в якості оберега.

Вішають над узголів’ям ліжка і образок із зображенням святого-покровителя дитини. У дорослому житті цей образ стане щасливим талісманом його володаря.

Що ще можна дарувати на хрестини? Один з можливих варіантів такого подарунка – «мірна ікона», висота якої відповідає зростанню дитини на момент хрещення. Її виконують під замовлення. Цей образ залишиться з вашим хрестиком на все життя і буде допомагати йому у важких ситуаціях.

Дарують на хрестини та ікони із зображенням Ісуса Христа, Богородиці, Миколи Чудотворця, ангелів і святих угодників Божих. Добру пам’ять залишать по собі такі подарунки на хрестини, розраховані на дітей, як дитяча Біблія, молитвослов та інші видання подібної тематики.

А що можуть подарувати на честь хрестин бабуся, дідусь та інші родичі, друзі батьків малюка? Такі речі не обов’язково повинні мати церковний спрямованість. Щоб не помилитися у виборі, бажано заздалегідь поцікавитися у батьків малюка, який подарунок на хрестини буде краще піднести.

Ви можете вибрати один з наступних варіантів подарунка:

 • коляску, ліжечко,
 • столик для сповивання,
 • стільчик для годування,
 • манеж для малюка,
 • дитяче крісло для автомобіля,
 • комплект дитячої постільної білизни, ковдру,
 • комплект махрових рушників і банний халатик,
 • предмети одягу (куртки, костюмчики, сукні тощо),
 • пінетки або інше взуття,
 • іграшки для дитини,
 • дитячий фотоальбом.

Дівчинці можна подарувати золоте або срібне прикраса, наприклад, кулон або сережки, які вона зможе носити, коли стане старше.

Якщо ви хочете подарувати щось оригінальне, що запам’ятовується, можна зробити подарунок своїми руками. Це може бути річ з вишитою вами власноруч християнською символікою або ініціалами дитини, приготований вами солодкий пиріг смачний торт з вітальним написом і т. п.

Якщо ви так і не визначилися з вибором, можна піти більш простим шляхом і вручити батькам дитини подарунковий сертифікат на покупку речей у дитячому магазині.

З нагоди хрестин нерідко підносять і гроші, адже зайвими вони, як кажуть, ніколи не бувають. Ваші друзі або родичі самі розпорядяться подарованими грошима і куплять хрещенику те, що йому необхідно.