Частіше це питання хвилює початківців винокуров і людям, які роблять самогон. Щоб отримати «пальне пиття можна використовувати наступне обладнання: дистилятор або ректіфікатор. Який з цих агрегатів вибрати? Щоб це зрозуміти, потрібно з’ясувати, що являє собою кожен з апаратів.

Дистилятор: переваги та недоліки

Зміст статті

 • Дистилятор: переваги та недоліки
 • Плюси і мінуси ректификатора
 • Що краще дистилятор або ректіфікатор

У дистилляторе відбувається перегонка парів спирту з подальшою конденсацією охладившегося пара. Конструкція апарату проста: у ньому повинен бути куб для перегонки, а також сухопарник з охолоджувачем. У кубі нагрівається сирцевої брага. Сухопарник призначений для осідання бризок браги. Там також конденсуються «сивушні масла», а охолоджувач — для перетворення пари в рідину, яка тече в приймальний посудину на виході. Цей елемент нерідко виконує функцію арома-кошики. Гарячий пар, що проходить через ароматні трави, ягоди, вбирає в себе ефірні масла або приємно пахнуть речовини, надаючи дистилляту нові нотки смаку і запаху.

Переваги дистилятора:

 • з його допомогою виходить міцний самогон, який не йде ні в яке порівняння з магазинної горілкою;
 • продукти, одержані перегонкою браги, екологічно чисті;
 • сучасні апарати компактні;
 • апарат влаштований просто;
 • може мати декілька ступенів очищення;
 • прилад надійний.

До недоліків можна віднести:

 • відсутність контролю температури;
 • об’єми баків деяких моделей.

Плюси і мінуси ректификатора

Ректіфікатор відноситься до більш сучасним агрегатів. Він нагадує пристрій для дослідів. Сам процес отримання спирту передбачає розділення суміші багаторазовим випаровуванням. У підсумку виходить 90-градусний спирт.

Даний пристрій відрізняє від дистилятора тим, що над кубом для перегонки встановлюється трубка U-подібної форми, що має складну будову і звана колоною. До частини трубки, що йде вгору, підведено водяне охолодження, яку називають охолоджуючої сорочкою. У трубці сорочка дозволяє підтримувати потрібну температуру. Частину трубки, спрямована вниз є охолоджувачем. До неї теж проведено водяне охолодження. Наявність різних насадок, збільшують площу трубки-колони, робить її ректификатором.

Достоїнствами апарату є:

 • можливість регулювати температурні режими та контролювати саму процедуру отримання спирту;
 • колона робить спирт чистіше;
 • спирт виходить досить міцним;
 • продукт можна використовувати для приготування коньяку та інших міцних алкогольних напоїв.

Недоліки різних моделей різні. Але загальним недоліком вважається велика фортеця отриманого спирту.

Увага! Спирт, отриманий ректификатором слід розводити перед вживанням.

До мінусів також відносять і низьку продуктивність у порівнянні з дистилляторами.

Що краще дистилятор або ректіфікатор

Який апарат краще вибрати, залежить від того, яка мета ставиться. Якщо покладається отримання чистого міцного алкогольного напою рекомендується ректіфікатор. Вона дозволяє отримати спирт-ректифікат.

Дистиляцією виходить дистилят з характерним запахом і присмаком вихідної браги. Одержують перегонкою виноградного граппу, солодовий полугар, яблучний кальвадос і пр.

Процедура ректифікації дозволяє отримувати нейтральний спирт, який можна використовувати для настоянок або наливок. Вживати чистий нерозбавлений спирт пити не рекомендується.

Слід пам’ятати! Ректіфікатор дозволяє використовувати його і в якості дистилятора. І хоча смак буде трохи відрізнятися від того продукту, який виходить з дистилятора, зате він чистіше.

Останній апарат відноситься до більш універсальним, має більше можливостей. Але саме це робить його дорожче. Але працює він повільніше дистилятора.

Дистилятор, дозволяючи зберегти аромат продукту, не дає можливості отримати спирт. При переробці виходить лише самогон.