Асортимент і різноманітність побутової техніки, що пропонується різними виробниками, ставить перед споживачами складну проблему вибору. Не є винятком і вибір варильних панелей і плит. Погодьтеся, що наявність даного обладнання актуально і для тих, хто вселяється в новобудови, і для власників приватних будинків, і для тих, кого не влаштовує вже наявні прилади. При виборі оптимального варіанту слід враховувати безліч нюансів. В якості прикладу пропонується розібрати переваги і недоліки вже звичних газових плит і з’явилися відносно недавно, індукційних.

Порівняння характеристик індукційної та газової плити

Зміст статті

  • Порівняння характеристик індукційної та газової плити
  • Плюси і мінуси газової плити
  • Плюси і мінуси індукційної панелі
  • Як визначитися з вибором плит

Основне призначення будь-плити — газової або індукційній, освіта і передача тепла посуді та її вмісту, для підігріву чи готування. Але при виборі необхідної моделі споживача цікавлять лише кілька характеристик:

  • швидкість приготування їжі;
  • зручність використання встановленого устаткування;
  • безпека у процесі експлуатації;
  • економічність (енерговитрати);
  • вартість.

Розглянемо детальніше. Принцип роботи газових пристроїв всім відомий. Температура полум’я передається поверхні посуду, встановленої на конфорці, і вже від неї відбувається нагрівання вмісту посуду. Висока температура полум’я дозволяє швидко здійснити цей процес.

Індукційна панель працює за іншим принципом, заснованого на фізичних законах. Відомо, що вплив високочастотних магнітних полів призводить до нагрівання предмета, поміщеного в це поле. Роль нагрівального елемента відіграють індукційні котушки, при проходженні струму по витках яких виникають вихрові струми, які взаємодіють безпосередньо з дном посуду, встановленої на плиту. В цьому принцип нагріву газових плит і індукційних в чим-то схожий. Але є й відмінність. Газова плита максимально нагріває дно тільки в місці зіткнення з полум’ям, а індукційна здійснює одноразовий нагрівання всієї площі.

Висновок, нагрівання на газовій плиті займає трохи більше часу.

ДОВІДКА! Для прикладу, один літр води на газовій плиті можливо довести до кипіння приблизно за 5 хвилин. Індукційна плита впорається максимум за 3 хвилини. Це пояснюється тим, що на газових плитах нагрівання здійснюється поступово. Високочастотне поле забезпечує практично миттєве досягнення температури, необхідної для закипання води, і вже в цьому режимі відбувається її нагрів.

Зручність використання того чи іншого виду також істотно різняться. Простота експлуатації газових агрегатів всім відома. Підпалив газову конфорку і пристрій виконує свої функції. Правда при цьому, необхідно стежити, щоб не википіло або не підгоріло. Контролювати температуру полум’я неможливо.

В індукційних панелях все інакше. Встановлене додаткове обладнання (датчики контролю, електронні системи управління) дозволяє встановлювати необхідний режим роботи, температурний режим. Електронна система контролю забезпечує можливість розпізнавання наявності посуду на конфорці. При її знятті по закінченню готування, конфорка автоматично вимикається.

Безпека кожного з цих типів варильних панелей безпосередньо залежить від самого власника. Але негативних наслідків від несправностей газових плит значно більше і майже всі вони становлять небезпеку для життя і здоров’я (отруєння при витоку газу, пожежа, вибух). Індукційне пристрій в цьому відношенні набагато безпечніше. Звичайно, можуть виникнути проблеми з електропроводкою, якщо вона не була розрахована на підключення приладу, що також може призвести до пожежі. Але такі випадки рідкісні. Наявна захист і підключення індукційної панелі фахівцем, розбираються в тонкощах електрики, дозволять уникнути проблем з її експлуатацією.

ДОВІДКА! За показниками економічності, у перерахунку на енерговитрати, газові плити економічніше індукційних панелей. Але і тут є свої нюанси.

Єдиним істотною відмінністю, що впливає на вибір того чи іншого типу устаткування, є їх вартість. Індукційні плити, продукт сучасних технологій коштують істотно дорожче газових плит.

Плюси і мінуси газової плити

Крім перерахованих вище якостей газових агрегатів, можна відзначити і ще кілька параметрів, що впливають на вибір. Як вже зазначалося, фінансові витрати при експлуатації газових плит менше. Але це тільки в тому випадку, якщо є підключення до централізованих магістральних газопроводів. Ще одним плюсом на користь газових пристроїв, є можливість використовувати практично будь-яку металеву посуд. Простота в експлуатації також впливає на вибір споживачів.

До мінусів можна віднести низький ККД, постійна присутність запаху газу при відсутності витяжки, що утворюється нагар на посуді і досить неприємний процес догляду (чистка решітки, конфорок).

Плюси і мінуси індукційної панелі

Переваги індукційних панелей були описані вище. Сюди ще можна додати більш сучасну систему управління. Всі процеси контролюються електронікою, показники виводяться на дисплей. Низька температура самих нагрівальних елементів оберігає від термічних опіків. Плюсом можна назвати і простоту догляду за індукційним пристроєм — достатньо звичайного вологого протирання панелі. Крім того радує і повна відсутність нагару на використаної посуді.

Мінусами вважається все ще висока вартість і необхідність придбання кухонного посуду, спеціально призначене для індукційних панелей. Це посуд, володіє феромагнітними властивостями.

ВАЖЛИВО! Скляний, керамічний та скляний посуд з кольорових металів для індукційних панелей використовувати категорично забороняється.

Як визначитися з вибором плит

В принципі складно однозначно порадити яку плиту краще вибрати. Якщо є централізована подача природного газу та бюджетні можливості дещо обмежені, то вибір на користь газових агрегатів очевидний. Якщо ж фінансові можливості дозволяють, то більш комфортну обстановку в будинку або квартирі забезпечать індукційні панелі. Багато господинь вже напевно оцінили це.