Водонагрівач, як випливає з назви, – це побутовий прилад, призначений для нагріву води при відсутності гарячої води у водопроводі. Їх використовують або як резервне джерело гарячого водопостачання в період короткочасного відключення гарячої води, або в якості основного, як правило, в заміських будинках з локальною системою водопостачання.

Водонагрівачі діляться на 2 види: проточні та накопичувальні. Прилади першого виду виробляють нагрівання води лише в процесі її споживання. Проточні нагрівачі бувають здебільшого газовими або електричними. Останні поділяються на нагрівачі відкритого і закритого типу, а також на напірні та безнапірні, в залежності від кількості обслуговуваних споживачів.

Накопичувальні водонагрівачі або бойлери мають у своєму складі ємність, в якій підтримується постійна температура води. Більш детально пристрій і особливості кожного з видів приладів будуть наведені нижче.

Накопичувальний водонагрівач, принцип дії

Зміст статті

 • Накопичувальний водонагрівач, принцип дії
  • Плюси
  • Мінуси
 • Проточний водонагрівач, принцип дії
  • Плюси
  • Мінуси
 • Висновок

Основними елементами накопичувального водонагрівача є: внутрішній бак, трубчастий електронагрівач (або ТЕН), термостат і зовнішній корпус з хорошою теплоізоляцією.

Такий бойлер вішається на стіну за допомогою потужних кріпильних анкерів або шурупів. На вході пристрій підключається до водопроводу холодної води. Вихід з’єднується з внутрішньою системою розподілу гарячої води, або подається безпосередньо на кінцевого споживача — душ, раковина.

При включенні приладу в електричну мережу відбувається поступовий нагрів води всередині бака з допомогою Тенів до рівня, встановленого користувачем. Після того, як температура досягла заданої, спрацьовує термостат, нагрівання припиняється.

Обсяг накопичувального водонагрівача необхідно ретельно підбирати виходячи з передбачуваного витрати. Зазвичай для комфортного використання душа і раковини санвузли сім’єю, що складається з двох осіб, мінімально-достатній об’єм накопичувача складе 70-100 літрів.

Для же приватних будинків з кількома санвузлами і великою кількістю постійних мешканців доцільно використовувати бойлери великого об’єму: 200-250 л.

Потужність такого типу водонагрівачів невелика, в залежності від обсягу, як правило, не перевищує 5-6 кіловат. Для приладів середнього обсяг 100 л, потужність складе всього 2-3 кВт. Для їх підключення цілком підійде стандартна розетка зі штатною електричної розведенням, з перетином проводів 2,5 мм2.

Плюси

До переваг цих приладів можна віднести більш широку область застосування в зв’язку з відсутністю спеціальних вимог до електромережі: не у всіх будинках і тим більше міських квартирах є можливість підключитися до трифазної мережі і забезпечити необхідний проточним моделям рівень потужності.

Накопичувальні нагрівачі здатні нагріти більший об’єм води і забезпечення нею більшу кількість споживачів. Також бойлери менш вимогливі до натиску.

Разом з тим вони можуть виробляти нагрівання до значно більш високих температур, і в разі відключення електрики гаряча вода ще деякий час буде надходити з кранів, а не миттєво закінчиться.

Мінуси

У накопичувачів є ряд мінусів у порівнянні з проточними аналогами:

 • вони займають більше місця;
 • менш довговічні, особливо при постійному перебуванні води всередині бака;
 • споживають більшу кількість енергії;
 • більш вимогливі до монтажу – необхідно наявність опори, здатною витримати велику масу;
 • нездатні відразу після включення миттєво забезпечити гарячий потік;
 • можуть зігріти певний об’єм води, на який розрахований бак, після чого накопичувача необхідно час для підготовки нової порції;
 • дорожче проточних накопичувачів.

Проточний водонагрівач, принцип дії

В якості джерела енергії проточних водонагрівачів можуть виступати: електричний ТЕН, газовий пальник або навіть тверде паливо. Розглянемо найбільш простий і доступний варіант нагрівача – електричний.

Він являє собою компактний прилад, в якому ТЕН встигає нагрівати протікає через нього холодну воду. Безнапірні моделі призначені для використання на одному споживачеві і забезпечені вбудованим наконечником для душу або носиком.

При протіканні води через нагрівач проточне реле направляє рідина на працюючий ТЕН, який включається вбудованою автоматичною системою управління, внаслідок чого нагрівання відбувається моментально. Таким чином, у нагрівача немає обмеження на кількість виробленої гарячої води, але нагрів може відбуватися лише до визначеної температури, обумовленої потужністю приладу.

Системи управління бувають двох типів: гідравлічні і електричні. Останні володіють великим ККД і здатні на виході з приладу автоматично підтримувати заданий рівень температури незалежно від рівня напору.

У проточних відкритого типу ТЕН безпосередньо нагрівають воду, що протікає через нагрівач. У пристроях закритого типу вода не входить в зіткнення з Тенами, нагрівання здійснюється через металеві трубки, зроблені з міді або латуні, через які проходить вода. У таких системах витрата енергії менше, але вони менш ефективні, ніж відкриті.

Плюси

Проточні водонагрівачі:

 • дешевше бойлерів;
 • менш вимогливі в частині монтажу, т. к. набагато менше по габаритах і вазі;
 • можуть миттєво робити теплу воду, без обмежень по тривалості;
 • споживають електрику при закритому крані;
 • набагато більш ефективні та економічні.

Мінуси

 • в силу своєї великої потужності (іноді в кілька десятків кВт), їм потрібна трифазна електрична мережа та великий ресурс по споживаної електроенергії;
 • малопотужні прилади не здатні забезпечити великий напір і температуру вище 30-50 градусів (залежно від зовнішньої температури приміщення).

Висновок

Вибір на користь того чи іншого типу нагрівача завжди повинен бути обумовлений параметрами зовнішніх умов, в яких його передбачається експлуатувати. По-перше, слід розглянути існуючі обмеження: доступна трифазна електрична мережа 380 В, чи витримає проводка великий рівень електричного струму. По-друге, чи є в щитку місце для відповідного автомата? По-третє, вистачить виділеної потужності?

Якщо відповідь хоча б на одне з цих питань негативний, то розглядати варіант проточного водонагрівача, особливо якщо необхідно забезпечити гарячою водою велику кількість споживачів, недоцільно.

З іншого боку, якщо з електромережею проблем немає, але є істотні обмеження по простору, куди можна встановити прилад, або для установки бойлера потрібно проводити трудомісткі і дорогі роботи з прокладання водопровідних труб до місця розташування гребінки, має сенс розглянути установку проточного нагрівача.

При відсутності будь-якого з фізичних обмежень необхідно керуватися параметрами, які повинні бути забезпечені приладами: кількістю одночасно споживаної води або тривалістю відбору та її максимальною температурою.

Увага! При виборі побутового приладу слід мати на увазі: проточні нагрівачі є більш довговічними, економічними в експлуатації і дешевше накопичувачів.