Що ми цінуємо в каві і хто ж його розчинив?

Що ми цінуємо в каві і хто ж його розчинив?

 

 

Цей напій знають всі. Ми вже писали про те, чому корисно починати день з чашки цього напою. У цій статті ми постараємося розібратися, що ж нам так подобається кава, як виходить розчинну каву і чим він відрізняється від вареного. Чому кава бадьорить, і як роблять розчинну каву.

 

 

Що ми цінуємо в каві і хто ж його розчинив?Перший патент на розчинну каву був виданий ще в 1881 році, у Франції, якомусь Альфонсу Аллі. У 1890 році в Новій Зеландії теж оформили патент на такий винахід. Але до відходу цього напою в маси довелося чекати настання нового тисячоліття. У 1901 році на Панамериканської виставці в Нью-Йорку, японський учений Саторі Като, який працював в Америці показав коричневий порошок, який при додаванні у воду ставав смачним напоєм. І після цього у кави почалося зовсім інше життя.

З технологічної точки зору розчинна кава – це все-таки кави, який вже зварили. Тобто його роблять виключно з кавових зерен. Причому для його виробництва використовують практично половину всього вирощеного в світі кави. Для початку будь технологічного ланцюжка отримую концентрований розчин, з якого отримують порошок кавового напою. І тут вже з’являються варіанти.

Сушіння. Кавовий екстракт розпорошують у потоці гарячого повітря. Вода випаровується, залишається розчинна кава. Щоб отримати гранульований порошок кави злегка змочують, формують гранули і знову сушать.

Виморожування. Концентрований кави заморожують і поміщають у вакуум. Там вода з льоду відразу перетворюється в газ. Цей процес називають фриз-драйд і отримують так званий вымороженный розчинну каву.

Як ми бачимо – суть від цього не змінилася.

Розчинна кава – це висушений варена кава. Погано це чи добре?

Свіжий варена кава насичений різноманітними речовинами, серед яких летючі ароматичні масла кави, які багато в чому визначають смак напою. Саме тому мелена кава має обмежений термін зберігання – масла вивітрюються і кава втрачає своє головне якість. А ось розчинну каву можна зберігати практично нескінченно. Але у нього спочатку менш яскравий смак. Найчастіше на виробництво розчинної кави йдуть зерна найнижчої якості. І це логічно – найкращі зерна вигідніше продавати цілими. Ну і згадаємо відомий факт – в розчинній каві менше кофеїну, ніж у вареному.

Є думка що саме кофеїн в каві, має те саме чарівне дію на організм, від якого у нас в голові включається новий моторчик. Це все міф. Кава не тонізує нервову систему. Він просто вимикає механізми гальмування, на час. Не будемо вдаватися в тонкощі хімічних процесів, просто скажемо, що кофеїн заважає мозку отримувати сигнал про те що він втомився. Але не назавжди. Можна випити бочку кава – втома своє візьме.

Варять кави в кафе

Розвіємо ще один міф, що в кав’ярнях не використовують розчинну каву. Як мінімум в одному рецепті він використовується і це обумовлено технологією. Фраппе. Згадуємо що це таке. Правильно – холодний кави. І як ви собі уявляєте, для вас спеціально зварили кави, охолодили і принесли. Угу… за 5 – 10 хвилин. Самі вірите?

Цей напій придумав у 1957 році Дімітріос Вакондиос, до речі, співробітник Nestle. Він просто дуже хотів кави і не знайшов окропу. Зате у нього під руками був шейкер і холодна вода. Результат сміливого експерименту і став тим самим – фраппе, що в перекладі з грецької – охолоджений. Так що не кажіть що у кав’ярнях не тримають розчинну каву.