Що можна і не можна однорічній дитині, звички малюка

Будь-яка мама, дитина якої відзначив свій перший день народження, задається питанням: «Що повинен вміти дитина в 1 рік? Судячи з розповідей сусідки, він зобов’язаний щосили розмовляти і бігати. Лікуючий лікар говорить протилежне — в цьому віці малюка тільки починають пізнавати світ.

Давайте разом розберемося в такому цікавому питанні. Що ж для однорічного малюка є нормою, а що – відхиленням?

Соціальні навички

Що можна і не можна однорічній дитині, звички малюка

Дитина, якій виповнився рік, прекрасно розрізняє обличчя і голоси всіх членів сім’ї, виражає різні емоції за допомогою міміки, інтонації і деяких жестів. З радістю грає в компанії однолітків, намагаючись їм наслідувати.

Любить грати з близькими. Може бути негативно налаштований по відношенню до незнайомця, однак протягом деякого часу, не проти з ним пограти, познайомити зі своїми іграшками. Швидко звикає до нових людей.

Відтворює елементи спілкування на іграшках, створює життєві ситуації, в ігровому стилі пізнає мистецтво спілкування. Бажано в цьому віці як можна частіше гуляти з іншими дітками і менше контролювати своє чадо. Слідкуйте за тим, щоб він випадково не заподіяв шкоду кому-небудь.

Пізнавальна діяльність

Що можна і не можна однорічній дитині, звички малюка

Однорічний малюк активно досліджує світ, намагається спробувати будь-який предмет на дотик і смак. Нова штучка здатна зайняти його на годину-дві. Пробує збирати килимок-мозаїку, пірамідку, будувати фортеці з кубиків і великого конструктора. Намагайтеся частіше показувати дитині природу, красиві пейзажі, тварин. Це не тільки розширить його кругозір, а й розвине естетичний смак, потяг до прекрасного.

Мова і розуміння мови

У рік дитина вимовляє перші свідомі слова, наділяючи їх змістом. Він знає мінімум три слова з лексикону батьків, вміючи застосовувати їх при необхідності. Інші предмети і людей він іменує власними словами, які зрозумілі близьким.

Однорічна дитина розуміє приблизно 85% зі слів дорослих. По-своєму сприймає інтонації, намагається наслідувати, вимовляти однакові звуки. Може принести яку-небудь іграшку, названу батьком. Навіть намагається відповідати на питання, але на «своєму» мовою.

Рухові навички

Що можна і не можна однорічній дитині, звички малюка

У рік малюк повзає або, пропускаючи цей момент, відразу встає на ніжки, робить перші кроки. Деякі дітки вже бігають, хто ще не може ходити без рук дорослого. Це залежить від спадковості, здоров’я та характеру малюка, батьків. Якщо дитина одного разу намагався встати і впав, після чого мама стала забороняти це робити, він навряд чи спробує ще раз. Намагайтеся допомагати дитині радами, але не заборонами.

Дрібна моторика і мозкова активність. У рік дитина робить багато дій, серед яких він самостійно:

 • їсть з ложечки і п’є з чашки-непроливайки;
 • утримує в ручках і переносить на невелику відстань легкі предмети;
 • збирає пірамідку з 2-4 колечок і ставить кубики один на один;
 • вибирає фігурки, щоб вставити їх у відповідний отвір;
 • бере речі вказівним і великим пальчиками;
 • грає в м’ячик, «ладушки», «ку-ку»;
 • малює долонями і пальцями за допомогою спеціальних фарб.

Малюк показує майже всі частини тіла і предмети на картинках, названі батьком. Розмірковує логічно. Наприклад, якщо завинив, то знає, що далі піде покарання, тому ховається або плаче. Однак поки що не поділяє «добро» і «зло», а також не відчуває любові в звичному її прояві.

Зуби

У більшості діток до року з’являється 12 зубів, з яких вісім різців і чотири жувальних. Однак у деяких спостерігається вже близько 15 зубів, у той час як у інших не більше восьми. Наявність зубиків пов’язано зі спадковістю, здоров’ям дитини, його харчуванням та деякими факторами навколишнього середовища.

Зростання і вага

Що можна і не можна однорічній дитині, звички малюка

Нормальним до цього часу є зростання в межах 65-75 див. Однак у маленьких батьків малюк може трохи не дотягувати до норми, а у високих батьків — бути на кілька сантиметрів вище. Вимірюючи зріст і вагу дитини, лікар зобов’язаний враховувати зростання і габарити найближчих родичів.

За кожен місяць дитина повинна додавати близько 350 грам. До рочку він зазвичай важить від 9 до 15 кг. Щоб дізнатися нормальний вага вашого малюка в цьому віці, помножте його вага при народженні на три. Відхилення в 2-3 кг не вважається трагедією.

Придбані звички

Коли дитині виповнюється 12 місяців, його необхідно привчати до горщика, створюючи звичку. До цього віку він усвідомлює значення горщика, здатний повідомляти, коли потрібно справити будь-яку потребу.

Практика показує, що лише малий відсоток дітей починає ходити на горщик до рочки. Зазвичай в цьому віці їх тільки привчають, а повністю дана звичка купується до 1,5-2 годикам.

Намагайтеся як можна рідше використовувати памперси. Після 12 місяців, їх варто надягати тільки на ніч або на прогулянку. Не сваріть малюка за те, що сходив в туалет не на горщик, а в ліжечко або на підлогу. Пояснюйте, які від цього наслідки, і наскільки може бути корисний горщик.

Відхилення у розвитку

Що можна і не можна однорічній дитині, звички малюка

Існують також відхилення в розвитку, на які важливо звернути увагу вчасно.

До лікаря варто звернутися, якщо:

 • дитина набрав дуже мало ваги (до 7 кг);
 • зовсім не розмовляє;
 • не реагує на звуки;
 • тримається осторонь від інших дітей;
 • часто плаче без видимої причини;
 • у нього немає жодного зуба;
 • навіть не намагається встати на ніжки чи варто надто криво;
 • веде себе дивно, як здається.

У будь-якому випадку, діліться з лікарем все, що робить малюк. Деякі моменти можуть зацікавити фахівця. Можливо, ваша дитина геній. 🙂

Бажаємо дитині здоров’я!