Страсна п’ятниця – особливий день у церковному календарі. Це період скорботи і звернення до молитов, очищення душі і смирення плоті. В цей день віруючі дотримуються безліч приписів. Ми розповімо про те, чого не можна робити в Страсну п’ятницю.

Але спочатку – про те, що потрібно зробити у Страсну п’ятницю. У цей день обов’язково слід відвідати церковну службу і приділити час молитвам.

З храму приносять дванадцять свічок, які повинні догоріти в будинку. Таким чином приміщення очищається від негативної енергії, а на мешканців сходить благодать.

Що не можна робити у Страсну п’ятницю

Віруючі утримуються від відвідання ресторанів і кафе, театрів, кінотеатрів, перегляду розважальних передач по телевізору, навіть прослуховування гучної музики. Це створює особливий емоційний настрій і сприяє внутрішньому очищенню.

В давнину навіть побутувало повір’я, що якщо засміятися в цей трагічний день, то весь наступний рік людини будуть чекати невдачі.

Чи можна працювати у Страсну п’ятницю?

Вважається, що в цей день не можна займатися ніякими господарчими справами, шити, прати, виконувати роботу в саду і т. п.

У народі кажуть, що випрану в п’ятницю білизна буде сохнути з плямами крові, а рослини, посаджені в цей день, загинуть (проте у цей день можна садити петрушку – вона дасть хороший урожай).

Повір’я також свідчить, що в Страсну П’ятницю не можна протикати землю залізом: того, хто це зробить, спіткає біда.

Що можна їсти в Страсну п’ятницю?

В цей день ченці і деякі миряни повністю відмовляються від їжі до винесення плащаниці під час церковної служби. Мирянам можна дотримуватися сухоядения, тобто вживання термічно необробленої їжі.

Хворі та літні люди можуть відмовитися тільки від м’яса або зовсім не робити обмежень в раціоні. Мандрівникам слід по можливості виключити з меню їжу тваринного походження.

Люди, зайняті важкою фізичною працею, можуть дотримуватися мінімум приписів. Але в будь-якому випадку на послаблення під час Великого посту потрібно взяти благословення у священика.

Також слід пам’ятати, що піст – це не дієта. Його сенс полягає в покаянні і духовному оновленні віруючих, а стриманість в їжі лише сприяє цьому.

Можна забиратися в Страсну п’ятницю?

Ні, займатися прибиранням в цей день не можна. Її потрібно проводити в Чистий четвер, а після цього можна буде тільки на свято Червона гірка, який припадає на наступну неділю після Великодня.

Можна пекти паски і фарбувати яйця у Страсну п’ятницю?

Цим господині займаються напередодні, у Чистий четвер. Виняток становить тільки випічка хліба. Хорошою вважається прикмета, якщо хліб вийшов красивим, з рум’яною скоринкою. Якщо ж він підгорів чи пропікся погано, це віщує прийдешні біди.

Також вважається, що пасхальний хліб, який ніколи не запліснявіє, здатний зцілити домочадців від усіх хвороб. В цей день в храмах готуються до Великодня і освячують паски і фарбовані яйця.