Приготування їжі з розвитком технологій стало досить різнобічним процесом. Одні способи дозволяють отримувати різні відтінки смаків, інші полегшують чи прискорюють процес готування. Конвекція в електродуховці поєднує в собі ці два процеси.

Конвекційна духовка

Зміст статті

 • Конвекційна духовка
  • Поняття і принцип роботи конвекції
  • Види конвекції
  • У чому її переваги, плюси

Зараз цією функцією оснащені практично всі духові шафи (виняток, мабуть, становлять лише дуже старі моделі плит). Так що наявність конвекції в електроплиті ніяк не впливає на її вартість. Однак? не багато хто знають її переваг аі використовують за призначенням.

Поняття і принцип роботи конвекції

Вона являє собою один із способів теплообміну, коли перерозподіл теплової енергії здійснюється з допомогою руху повітряних мас. У більшості електроплит ТЕН виробляє нагрівання повітря, а потім він розподіляється по духовці з допомогою вентиляторів. Простіше кажучи, ця функція дозволяє забезпечити повітря в духовці однаковою температурою, що, наприклад, робить можливим приготування в духовій шафі відразу кількох страв.

Довідка: конвекція найбільш зручна при приготуванні страв з м’яса, птиці та риби на відкритому вигляді або, наприклад, на рожні.

Види конвекції

Конвекцію в електродуховці можна класифікувати за кількома ознаками. В першу чергу розрізняють її за складністю пристрою:

 • проста (зазвичай представляється тільки вентиляторами);
 • складна (де вже вбудовані вентилятори свої нагрівальні елементи).

Однак з точки зору побутового користувача така класифікація не зовсім зручна. Куди наочніше розділяти види за принципом роботи:

 • Природна. Є, по суті, простим перенесенням повітряних мас і не більше того. Основу її функціонування становить фізика: нагріте повітря піднімається вгору, а остиглий – вниз;
 • Примусова. Нею оснащені практично всі моделі електроплит з конвекцією. Недорогі моделі оснащені одинарним вентилятором, більш високого цінового діапазону – посиленими. Останні вважаються найбільш ефективними при приготуванні їжі, так як на відміну від одинарних можуть не тільки створювати потужні рівномірні нагріті маси повітря, але і підтримувати потрібну температуру;
 • Волога. Досить новий вид, який ще не встиг сильно поширитися. Крім перерозподіл прогрітих повітряних мас така конвекція забезпечує духовку дрібнодисперсним пором, що сприяє кращому підняття випічки, не пересушування їжі.

Важливо: при вологому типі неможливо прожарити страви, що дозволяє не використовувати масла при приготуванні страв у такому режимі.

У чому її переваги, плюси

Безсумнівно, як і будь-яка додаткова функція при техніці конвекція володіє рядом переваг, які і дозволяють їй утримуватися на високому рівні популярності використання серед звичайних домогосподарок і професійних кухарів. До них зазвичай відносять:

 • За рахунок перерозподілу повітря забезпечується його більш швидкий прогрів при значній економії часу на досягнення необхідної температури;
 • Великі обсяги повітря дозволяють рівномірно готувати будь-які обсяги страв, що дуже доцільно при великих відрубах м’яса і для цілих тушок птиці;
 • Різноманітність видів дозволяє дотримуватися бажаного способу приготування їжі: без смаження або з хрусткою скоринкою. Крім цього, волога конвекція дозволяє зімітувати і ефект приготування їжі на пару, що дозволяє прихильникам правильного харчування заощадити на покупці пароварки;
 • Рівномірний розподіл температури по об’єму духовки робить можливими приготування відразу кілька страв, що дозволяє заощадити час і споживану електроенергію.

На диво, до конвекції рідко висувають претензії. Часто вона псує їжу тільки при неправильному використанні, тому в ній складно побачити недоліки. Найчастіше до них відносять тільки високу вартість складних просунутих систем.