Котел вважає приладом, що генерує тепло, а також пристроєм, що дозволяє виділити тепло з допомогою спалювання палива. Всі нинішні пристрої зроблені однаково по конструкції: корпус з металу або чавуну, що має теплообмінник зсередини. Теплоносій (вода, масло, ртуть, повітря або водяний пар), нагріте за допомогою теплообмінника, що надходить в опалювальні прилади. Так виділяється тепло в приміщення або нагрівається вода.

Що таке котел

Зміст статті

 • Що таке котел
 • Де використовують котел
 • Навіщо потрібен котел
 • Чим можна замінити

Котел (крім електричної моделі) — це різновид теплообмінних приладів, де гріючим елементом є паливо, а нагрівається — теплоносій.

З того палива, яке використовує котел для своєї роботи, буває:

 • твердопаливний (пелетний, дров’яної, вугільний);
 • рідкопаливний (працює на дизелі або мазуті);
 • газовий;
 • електричний;
 • комбінований.

Де використовують котел

Котел застосовують у парових машинних двигунах (наприклад, в турбінах електричних станцій або рухових системах паровозів), на фабриці для обігріву (наприклад, на текстильній або металургійної), у сільському господарстві для обігріву та отримання гарячої води, для обігріву і водопостачання житлових будинків. Також котел застосовують в громадських закладах, які забезпечені центральним магістральним газопроводом і водопостачанням. Крім того, його використовують там, де для живлення опалювальної системи використовується скраплений газ в спеціальних балонах.

Сфера застосування котла не обмежується перерахованими вище областями. Його використовують у промисловості з переробки деревини, виробництва комбікорму, в харчовій промисловості для приготування та фасування готової продукції, на фабриці по виробництву нафти і її переробки, у виробництві меблів.

Часто котел використовують на птахофабриках і тваринницьких фермах, на медичної фабриці для стерилізації одягу та упаковки медикаментів, в легкій промисловості для фарбування і обробки тканин, на фабриці по виробництву будівельних матеріалів, на будівельних майданчиках, щоб, приміром, обігріти бітум або видалити лід з арматури.

Важливо! Крім цього, котел використовують в паливній промисловості, наприклад, щоб розвантажити паливні суміші.

Навіщо потрібен котел

Існує безліч котлів і у всіх своє призначення. Розглянемо часто зустрічаються види і їх призначення. Так, паровий котел, який працює на електриці, застосовується, щоб виробляти пар у відповідних турбінах. Промисловий паровий котел потрібен для задоволення технічних виробничих потреб. Генеруючи пар з парогенераторів, відбувається формування виробів, обігрів будівлі та інше. Паровий котел з функцією утилізатора використовується, щоб отримати пар для вторинних енергоресурсів і використовувати його у виробничому циклі. Він застосовує тепло виходять парів газотурбінної установки.

Котел, що має два теплообмінника, первинний і вторинний, використовується для обігріву і нагрівання води. Ту ж саму функцію виконує двоконтурний газовий котел.

Сфера застосування водогрійного котла опалення малих приміщень, де немає центрального опалення і т. д

Чим можна замінити

Сьогодні є багато варіантів для обігріву житла і отримання теплого водопостачання, навіть без використання котла. Зокрема, це прилади, які дозволяють результативним і високоякісним чином зробити опалення будь-якого будинку. В основному, вони працюють на енергії, яка утворюється, коли згорає паливо, перетворюючись в тепло. Завдяки цьому наповнюється якісно приміщення теплом.

Найчастіше котел замінюють:

 • паровою системою, що працює від магістрального опалення;
 • газовою або електричною системою автономного типу;
 • пічним опаленням, для чого застосовується будь-яке паливо;
 • каміном;
 • автономною системою опалення, працює від сонця або вітру;
 • кондиціонером.

Можна самому вибрати опалення і комбінувати його, починаючи з радіаторів і труб, закінчуючи каміном і переносним обігрівачем.

Розглянемо кожен представлений вид системи опалення, використовуваної на заміну котла.

 • Піч або камін. Обидва пристрої нагрівають приміщення і воду за рахунок горіння дров або вугілля. Щоб організувати таку опалювальну систему, доведеться змайструвати піч або купити готову комунікацію і правильно її поставити. В підсумку можна отримати економне і екологічно чисте обладнання для обігрівання, приготування їжі та нагрівання води. При цьому піч можна зробити з цегли або металу і гріти відразу суміжні приміщення.
 • Кондиціонер. Не багато хто здогадуються про те, що кондиціонер добре нагріває повітря в холодну пору року. При цьому його установка вимагає мінімального кількість часу, на відміну від котла. Однак мінус такого обладнання в дорожнечі обслуговування, а також в обігріві малої кількості квадратних метрів приміщення.
 • Автономна система опалення з підключеним до неї трубним і радіаторних систем. Її можна отримати від сонця за допомогою пристроїв, що називаються сонячними колекторами. Вони здатні перетворювати сонячну енергію в тепло для дому. Також її можна отримати від сили вітру за допомогою вітрового апарату, що складається з вертушки з генератором і акумуляторним пристроєм, або вітрової станції.
 • Важливо! Ці пристрої підійдуть для ефективного обігріву житлового приміщення, яке знаходиться далеко від газової лінії.

  Обігрітися можна навіть не застосовуючи центральну систему опалення, труби з котлами та радіаторами. Цього можна домогтися максимальним утепленням житла, зміною повсякденного гардероба для будинку і психологічним обігрівом.

  Максимальна утеплення житла включає в себе утеплення стін, додавання до кімнати теплих підлог, масивних штор на віконні прорізи та ін Навіть при функціонуванні котла, такі нюанси краще зберігають тепло і дозволяють економно використовувати систему.

  Зміна звичного гардеробу для будинку включає в себе початок носіння в’язаних светрів, використання ковдр під час відпочинку, використання зігріваючих накидок з грілками і теплими напоями.

  Психологічний обігрів включає в себе зміну дизайну кімнат, зміна загальної гами кольору кімнат на теплі відтінки, додавання в’язаного декору і аксесуарів з дерева в кімнату, використання аромасвічки і фото теплих місць. Так, можна обдурити себе і змусити психологічно отримувати тепло тіло.

  У будь-якому випадку можна відшукати варіант і спосіб обігріти житло без котла. Подібне опалення зможе зігріти навіть при мінусових температурах за вікном. Застосовуючи представлені методи, можна обігріти своє житло навіть при самій складній ситуації.