Що це, HEPA фільтр для пилососа? НЕРА – це англійська абревіатура, що в перекладі означає «високоефективне утримання частинок». Принцип роботи фільтра НЕРА випливає з його внутрішнього устрою.

Принцип роботи HEPA фільтр

Зміст статті

  • Принцип роботи фільтра HEPA
  • Можливості пристрою
  • Основні класи
  • Сфера використання фільтра
  • Термін служби

Картридж складається з волокнистої структури складної форми. В якості матеріалу в основному застосовуються волокна з термопластика діаметром від десятих часток до одиниць мікрометрів (мкм).

Завдяки такій формі фільтрація відбувається трьома шляхами:

  • Дифузія – дрібні частинки, стикаючись в потоці повітря між собою і більш великими фрагментами, починають рухатися у всіх напрямках, не співпадаючих з рухом повітряного потоку, що підвищує їх імовірність втриматися за рахунок виникаючого хаотичного або броунівського руху;
  • Інерція – великі частинки, що володіють великою швидкістю, не в змозі огинати волокна, що трапляються на шляху їх польоту, внаслідок чого відбувається ефект утримання;
  • Зачеплення – ефект прилипання до поверхні фільтра частинок, що проходять в безпосередній близькості від волокон.

Можливості пристрою

Що це таке, HEPA фільтр для пилососа? Фільтраційні системи HEPA розташовуються на кінцевому ділянці каскаду очищення повітря, так як призначені для уловлювання дрібних частинок пилу.

Крім базової функції – тонкої очистки повітря, – вони можуть боротися з мікроорганізмами. Для цього внутрішні порожнини обробляють антибактеріальним складом. Так як бактерії з часом можуть накопичуватися і розвиватися всередині матеріалу, необхідно стежити за своєчасною заміною витратних частин.

Основні класи

Що таке фільтр HEPA в пилососі? Такі фільтри класифікуються за міжнародними стандартами відповідно до їх ефективністю очищення.

Приналежність до того або іншого класу позначають певним індексом, починаючи з цифри 10, якому відповідає відсоток фільтровану частинок. У таблиці нижче наведена інформація з усіх існуючих на даний момент класів:

Індекс фільтра НЕРА % часток, що підлягають захопленню
10 85
11 95
12 99,5
13 99,95
14 99,995
15 99,9995
16 99,99995
17 99,999995

На сьогоднішній день хороший рівень очистки вважається, якщо пристрій володіє фільтром з класом не нижче НЕРА13.

Сфера використання фільтра

Область застосування приладів, оснащених такими фільтрами, досить широка. Їх використовують в медустановах і фармацевтиці, на підприємствах з «чистими приміщеннями», наприклад, для виробництва високоточної електронного обладнання, в системах фільтрації повітря готельних комплексів, на підприємствах харчової індустрії, на атомних електростанціях для уловлювання радіоактивних частинок.

Останнім часом ця технологія активно поширюється в повсякденному житті. Її активно і успішно експлуатують виробники побутових пилососів.

Термін служби

Ефективність роботи НЕРА філтрів істотно падає в залежності від ступеня їх забруднення. Якщо поверхня чиста, то частинки пилу найбільш активно утримуються волокнистою структурою.

Коли вся поверхня заповнена пилом, нові частинки прилипають один з одним, також зачеплений всередині волокон. Коли набирається критична маса сміття, відбувається масовий відрив грудок, породжуючи ефект лавини.

Важливо! Фільтри треба вчасно мити, якщо вони багаторазові, або замінювати. Характерною ознакою того, що настав час обслуговування, є посилений запах пилу під час роботи приладу.

У середньому заміну потрібно проводити раз на 1-3 роки. Якщо в приміщенні утворюється велика кількість пилу, або в ньому часто проводять час алергіки, розхідники підлягають заміні значно частіше.