Що забороняється і що дозволено на Радоницу?

На дев’ятий день після Великодня (в 2018 році це буде 17 квітня) православні християни відзначають Радоницу – стародавнє свято, що з’явився ще в язичницькі часи.

Згідно легендам, Радоницами називали божества – охоронці душ покійних. Люди приносили їм жертовні підношення і влаштовували бенкети, виявляючи пошану померлим.

День, коли відзначається Радониця припадає на вівторок в Фоміну тиждень. Незважаючи на те, що це робочий день, в храмах після вечірньої служби відбувається поминальна панахида, проходить особливим чином — з великодніми піснями, які прославляють вічне життя.

Що можна і не можна робити на Радоницу будинку?

В православ’ї склалися свої традиції цього свята. Як говорить церква, у цей день не варто вдаватися до глибокої скорботи. Поминаючи покійних, віруючі висловлюють віру в безсмертя душі і загальне воскресіння.

Святитель Іоанн Златоуст писав:
«Постараємося, скільки можливо, допомагати покійним, замість сліз, замість ридань, замість пишних гробниць – нашими них молитвами, милостынями і приношеннями, щоб таким чином і їм, і нам отримати обітовані блага».

Безліч існуючих сьогодні повір’їв, пов’язаних з Радоницей, прийшло з язичництва. Так, вважається, що не можна працювати на землі в саду або городі — все посаджене в цей день дасть поганий урожай або загине в посуху. Кажуть, що до Радониці краще взагалі не чіпати землю, так як це може потурбувати померлих.

Вважається також, що в цей день краще не виконувати важкої роботи, хоча робити що-небудь по дому строго не забороняється. Головне за працями не забути про данину поваги пішов з життя родичів. Згідно з одним із переказів, якщо таке станеться, то це засмутить померлих і вони можуть наслати негода.

Те ж, що було сказано про роботу, відноситься і до інших домашніх справах — в цей день прибирання будинку не проводять, не перуть одяг, намагаючись ці та інші клопоти по можливості відкласти на інший час.

Що ж стосується питання про те, чи можна на Радоницу митися, вважалося, що потрібно розтопити лазню і залишити там чистий рушник і білизну. Робилося це для покійного, який міг прийти, щоб змити з себе мирські гріхи. Живим у цей день ходити в лазню митися було не можна, щоб його не злякати.

Що потрібно зробити на Радоницу?

Перш ніж іти на кладовище, побувайте вранці в церкві. Під час літургії і панахиди священики читають особливі поминальні молитви. Можна принести в храм в якості пожертви для бідних продукти: хліб, солодощі, фрукти, овочі, борошно для просфор, кагор для здійснення літургії та ін.

Могили померлих родичів повинні бути приведені в порядок напередодні: вимиті пам’ятники, пофарбовані огорожі, земля прибрана від листя і бур’янів. На Радоницу також прийнято відвідувати кладовища, поминати покійних і пригощати знайомих, щоб ті теж пом’янули померлих.

Однак частування має символічний характер, адже в цей день головне – молитва за пішли в світ інший рідних і за їх майбутнє воскресіння.

Чого краще не робити на Радоницу?

Звичай залишати на могилі чарку горілки та шматок хліба «для покійного» є пережитком язичництва і не повинен дотримуватися в православних сім’ях.

Якщо на Радоницу влаштовується застілля, то воно повинно пройти без вживання великої кількості алкоголю, не кажучи вже про те, що поминати померлих горілкою у цей день заборонено. Можна чи ні ставити на стіл прилади для покійних, ніяк не обмовляється.

За деякими повір’ями, прийнято виставляти на підвіконня частування для тих, кого вже немає (фарбовані яйця, цукерки, печиво), відкриваючи при цьому вікно або кватирку. Церквою це також вважається марновірством і язичницьким пережитком.

Як вже говорилося, на Радоницу не можна вдаватися скорботи за померлим, а згадувати про них з теплом і радістю. Проте влаштовувати в цей день гуляння з піснями, танцями, гучною музикою, навіть якщо для цього є вагомий привід, навряд чи доречно.

Що ще забороняється на Радоницу? Також в цей день не можна лаятися, кричати, лихословити і погано відгукуватися про померлих родичів і друзів.