Сімейний бюджет — аналіз доходів і витрат фінансів, вміння їх розпланувати. У деякому роді, це фундамент міцної і щасливої родини. Гроші можуть виявитися серйозним підводним каменем, якщо розподіляти сімейний бюджет неправильно або мати різні погляди на фінансову сторону.

Спробуємо розібратися в настільки нелегкій темі і дізнатися, як економити сімейний бюджет. Перед Вами тільки слушні поради.

Види

Сімейний бюджет можна поділити на кілька видів: спільний, спільно-роздільний і роздільний. Кожен відрізняється своєю специфікою і вибирається за можливостями сім’ї. Не варто слухати в цьому плані чужі поради.

Вид залежить від кількості працюючих осіб та суми заробітків. Коли всі отримують практично однакову кількість грошей, доречно буде вести спільний бюджет. Коли різниця в зарплатах значна, хорошим рішенням є спільно-роздільний бюджет.

Роздільний сімейний бюджет обирається в тому випадку, коли відносини не гармонійні, подружжя не довіряють один одному або просто хочуть залишатися самостійними і не залежати один від одного, розпоряджатися своїми фінансами особисто.

Загальний гаманець

У разі, коли дівчина домохозяйничает або перебуває у декретній відпустці, а чоловік заробляє, в ідеальних відносинах необхідний загальний сімейний бюджет.

Він допоможе стати міцнішим, навчитися довіряти, відчувати опору і підтримку. Чоловік таким чином покаже, що любить, цінує і поважає свою дружину, повністю довіряє її думку у фінансовому аспекті та продуктах. Він готовий ділитися з нею, не домінуючи, не претендуючи на більшу частину зарплати і слухаючи її поради.

Жінка, в свою чергу, показує, що здатна самостійно вирішувати фінансові питання та витрачати гроші правильно, так як розуміє, що чоловікові важко. Розумна жінка з розумом витрачати зарплату чоловіка, використовуючи її тільки для самих необхідних сім’ї речей. Контролювати її не доведеться. Він зможе заощадити на деяких продуктах, скоротити непотрібні покупки.

Такий варіант також можливий, якщо працюють обоє, отримуючи при цьому практично однакову зарплату. Вони скидаються в загальний гаманець і беруть з нього гроші на загальні потреби, а також на свої особисті. Це сприяє зміцненню психологічних відносин між подружжям, а також допомагає заощадити або скоротити витрачені за місяць кошти.

Спільно-роздільний бюджет

Коли хтось отримує значно більше грошей, починаються розбіжності. Загальний бюджет тут буде недоречним, так як хтось покладе в нього більше грошей, а хтось менше. В гармонійних парах такий момент можливий, і він не буде викликати дискомфорту. Однак у більшості сімей на цій грунті можуть виникнути скандали.

Спільно-роздільний бюджет полягає в наступному. Працюючі особи кладуть в «загальну скарбницю» певну суму, яка раніше була обговорена, а решту залишають собі ” на особисті потреби. Це допомагає скоротити непорозуміння та заощадити власні кошти. В такому випадку, кожен отримує те, що заробив, але зробив свій внесок у сімейний бюджет.

Роздільний бюджет

Роздільний бюджет складний психологічно. Люблячі один одного люди, особливо дівчата, завжди прагнуть створити що-небудь загальне, об’єднатися з другою половинкою, особливо це помітно на житло і продукти. Тому роздільний сімейний бюджет можливий при довірчих стосунках, відсутність любові, бажання самоствердитися за рахунок коханої людини.

Існують щасливі пари, які практикують роздільний сімейний бюджет. Вони є незалежними особистостями, що знижує психологічне навантаження в їх відносинах. Однак між ними відсутня єдність, що теж діє кілька негативно.

Роздільний сімейний бюджет виглядає наступним чином. Кожен працюючий член сім’ї скидається в загальний гаманець на продукти, комунальні послуги та інші важливі потреби. Сума обговорюється заздалегідь. Всі інші кошти кожен залишає при собі і може витрачати на свій розсуд.

Є варіанти, коли загального гаманця не існує зовсім, і кожен купує собі продукти і окремо оплачує комунальні послуги, бажаючи сам розпоряджатися фінансами. Роздільний бюджет складно вести, якщо в сім’ї є діти. Тому даний варіант застосовний тільки до бездітним парам.

Планування і облік

Небагато знають, як вести сімейний бюджет правильно. А адже в цьому полягає психологічне здоров’я сімейних відносин. Планування сімейного бюджету – одна із важливих складових міцного шлюбу.

Отже, як вести сімейний бюджет? Його потрібно спланувати, а потім контролювати. Знадобиться таблиця доходів і витрат сім’ї.

Таблицю можна накреслити від руки, створити в excel або в спеціальних онлайн програмах для бухгалтерії. У ній спочатку має бути 4 стовпця:

 • назва статті доходів або витрат;
 • планування необхідних коштів;
 • витрати або доходи за фактом за місяць;
 • відхилення або різниця між планом і фактом.

Зробіть п’ять великих осередків, кожна з яких має називатися так: доходи, видатки на сім’ю, дітей, дружину, чоловіка. У кожну клітинку окремо по рядку вписуйте доходи і витрати.

Приклади наведено нижче.

Стаття Найменування План Факт Відхилення Доходи Зарплата чоловіка 35 000 руб. 40 000 руб. (+премія) +5 000 руб. Допомога на дитину 10 000 руб. 10 000 руб. 0 Заробіток дружини (фріланс) 20 000 руб. 15 000 руб. -5 000 руб. Загальна: фактичний дохід за місяць – 65 000 руб./td>

Щоб не плутатися, для витрат можна створити окрему таблицю:

Витрати План Факт Обов’язкові платежі:

 • комунальні платежі;
 • басейн, спортивні секції;
 • кредити, іпотека.
9700 8 000 Харчування 15 000 10 000 Діти

 • Светр середнього;
 • Комбінезон молодшої;
 • Канцтовари.
7 000 7 000 Будинок і господарство

 • Незначний ремонт на кухні;
 • нові штори в дитячу;
 • господарські дрібниці.
12 000 10 000 Особисті витрати чоловіка 5 000 5 000 Особисті витрати дружини 5 000 5 000 Загальна: фактичні витрати за місяць -45 000 руб.

 

Кошти, що залишилися, покладіть в резерв. Це обов’язкова стаття витрат, яку можна не записувати, але гроші класти обов’язково і правильно. Резерв необхідний для непередбачених ситуацій, щоб не залишитися без копійки грошей.

Планування сімейного бюджету – серйозна справа, до якої треба підходити відповідально. Використовуйте для цієї мети калькулятор сімейного бюджету.

Економія сімейного бюджету

Якщо замислюєтеся, як економити сімейний бюджет, подивіться на отриману таблицю. Чи дотримувалися Ви її, або частина грошей пішла за її межі? Можливо, хтось вліз у чужу клітинку, використавши кошти зі свого?

Існують люди-марнотрати, які люблять витрачати гроші, не замислюючись. Їх девіз: «Завтра що-небудь придумаємо». Таким людям часто важко дотримуватися плану, тому вони шукають гроші з інших осередків, наприклад, із загальною. В даному випадку страждає вся родина, здається, ніби грошей не вистачає.

З марнотратом можна домовитися. Наприклад, раз на місяць дозволяти йому витрачати суму, що перевищує суму з його осередку, навіть якщо це піде на шкоду родині, дітям або другій половині. Краще постраждати один раз, ніж терпіти нестачу грошей протягом усього місяця. Марнотрат буде очікувати свого дня, і зуміє точно визначитися з тим, що йому необхідно. Тим самим, він все-таки витратить менше коштів.

У цьому полягають основні секрети економії сімейного бюджету.

Висновок

Як економити сімейний бюджет? Створювати таблицю витрат, чітко дотримуватися плану і відхилятися від нього тільки по необхідності. Скоротити або заощадити на непотрібних витратах, намагатися купувати їжу в оптових продуктах.

До речі, бажано не економити на продуктах. Краще купити оптом, ніж за акції. Останні часто бувають прийомом, щоб зробити націнку на продукти або продати неякісний товар.

Головні правила економії звучать так: не варто економити на знаннях, продуктах, здоров’я та відпочинок.

Приклад ведення сімейного бюджету