Будь ріелтор назве операцію з продажу частки в квартирі однієї з найбільш складних. По-перше, потрібно бути готовим до того, що відносини з іншими власниками не завжди можуть бути хорошими і добрими, а по-друге, може бути і так, що офіційно не виділена і сама доля. У цій статті поговоримо наскільки складно продати частку в квартирі, і які можуть виникнути труднощі.

Кому можна продати частку в квартирі?

Існує безліч ситуацій, коли у квартири є кілька власників, але найпоширенішими вважаються: поділ квартири між подружжям після розлучення і вступ у спадщину відразу декількома особами. Зі зрозумілих причин, відносини між такими категоріями людей не особливо хороші, а тому вони прагнуть скоріше роз’їхатися, щоб не жити разом. Якщо всі власники житлоплощі погоджуються продати свої частки, а, значить, квартиру цілком, то і спірних питань виникнути не може.

Складніше і серйозніше ситуація, пов’язана з продажем тільки однієї частки площі, коли інший або інші власники не мають наміру продавати свої частини. В цьому випадку, здається, що продати власність зовсім нереально. Це не зовсім так. Дуже часто подібні частині готові викупити посередницькі компанії з метою організації офісів та різних кабінетів обслуговування клієнтів. Крім того, частки в квартирах готові викупити ріелтори для їх подальшої здачі в оренду.

Обов’язкові умови

Продавця частки нерухомості не повинні цікавити мети використання її новим власником, так як для нього важливе тільки дохід від реалізації власності. Але, важливо пам’ятати, що для подібних угод існує ряд умов, закріплених в законі:

  • Продавець зобов’язаний проінформувати кожного власника квартири про бажання продати свою частку. При необхідності, краще всього це зробити в письмовому вигляді.
  • Всі інші власники пайової майна мають першочергове право стати покупцем продаваної частки. Тільки після надходження відмови від кожного власника здобувати частку продавця, останній має право реалізувати її третім особам.

Нюанси при здійсненні операцій з часткою в праві власності

При продажу частки в квартирі варто обов’язково врахувати кілька важливих моментів:

  • Об’єкт нерухомості може перебувати в частковій власності, тобто з виділенням обмежених частин площі або спільної власності, без визначення у кожного власника пайових частин.
  • Виділ частки із загальної площі майна можливий, тільки якщо відсутня можливість перепланування квартири зі створенням окремого приміщення – кімнати з окремим входом і проходом в обслуговуючі приміщення: санвузол, ванна і кухня.
  • Власники квартири має право користуватися їй в повній мірі, при виникненні будь-яких перешкод переміщенню вони можуть звернутися зі скаргою в суд.
  • На закінчення важливо торкнутися питання встановлення продажної вартості частки в квартирі. Зі зрозумілих причин, пов’язаних зі складністю та недоцільністю операції, на частку майна доведеться встановлювати не надто високу ціну. Як правило, в таких випадках вартість 1 кв. м. на 20-30% дешевше, ніж продажна ціна повноцінних квартир.