Скрипить ліжко: що робити, як знайти і усунути причину скрипу

Ліжко з ДСП або дерева може почати скрипіти практично відразу після покупки, що доставляє масу незручностей. Як вирішити проблему? Скрип, як фізичне явище – це тертя двох частин один про одного. Деталі закріплені або занадто слабо, або занадто туго один щодо одного. Це пов’язано з тим, що деревина з часом дає усадку, втрачаючи вологу. Деталі стають незначно, але менше за розміром. З віком ліжка все більше деталей набувають зайву рухливість, плюс позначається тривала експлуатація, расшатывающая деталі. Тому чим меблі старше, тим сильніше вона може скрипіти.

Отже, в першу чергу потрібно знайти джерело звуку.

Визначення джерела скрипу, як виявити

Зміст статті

 • Визначення джерела скрипу, як виявити
 • Що робити, коли скрипить та чи інша деталь
  • Підстава і ламелі
  • Каркас
  • Матрац
 • Профілактика

Скрипить ліжко: що робити, як знайти і усунути причину скрипу

Знаходити причину краще удвох: партнер лягає на ліжко, перевертається – використовує предмет меблів за призначенням. Другий чоловік уважно прислухається. Місця, які можуть бути джерелами скрипу:

 • Дерев’яне підставу.
 • Місце дотику каркаса і матраца.
 • Місця кріплення ніжок і каркаса.
 • Будь-які кутові кріплення.
 • Нарешті, можуть скрипіти ніжки, стикаючись з підлогою, і сам матрац (якщо він пружинний).

  Що робити, коли скрипить та чи інша деталь

  Потрібні такі інструменти, залежно від типу кріплення: розвідний ключ ріжковий ключ для болтів), викрутка (для гвинтів).

  Якщо на слух джерело не вдається визначити, починають з перевірки з’єднань — акуратно стягують їх. Попередньо на них можна побризкати технічним спреєм WD-40. Це універсальна змазка, яка зменшує тертя деталей. Якщо не допомогло, переходять до інших причин.

  Підстава і ламелі

  Зніміть матрац, лягайте на рейкове основу і поерзайте. Якщо не долинуло жодного звуку, то планки в повному порядку.

  Скрипить ліжко: що робити, як знайти і усунути причину скрипу

  Якщо ліжко відрізняється підвищеними ортопедичними властивостями і оснащена гнутими елементами, ламелями, тобто наступного ро варіанти вирішення питання:

 • В першу чергу перевіряють пази, в яких вони закріплені. Вони можуть бути змонтовані неправильно.
 • Якщо справа не в цьому, може скрипіти основа під ними – в цьому випадку проклеюють стики.
 • Може допомогти промазування парафіном або воском місць монтування ламелей.
 • За ламелям можна прокласти непотрібні простирадла або тканину, намагаючись обернути кожен ламель. Зверху кладеться матрац.
 • Якщо вдалося знайти конкретний скрипучий ламель, спробуйте поміняти його місцями з іншим – це допомагає не завжди, але потрібний результат, відсутність скрипу, може бути досягнуто.
 • Якщо нічого не допомагає, то ламель вже зношений, на його поверхні з’явилися невидимі оку тріщини. Такий елемент слід замінити на новий.
 • Народні умільці знаходять способи цікавіше, використовуючи пробку, шматочки непотрібних шин, харчову плівку, фетр. Сенс один – між деталями, що є джерелом скрипу, прокласти гасить тертя матеріал.
 • Каркас

  Скрипучі деталі каркаса можна прокласти щільною плівкою. Якщо сам матеріал вже зношений, деталі замінюють.

  Скрипить ліжко: що робити, як знайти і усунути причину скрипу

  В особливо складних випадках, коли не вдалося знайти конкретну причину скрипу, ліжко доведеться розібрати. Всі тертьові деталі ретельно оглядають, замінюють ті, у яких зрізана різьблення, є подряпини або інші пошкодження. Якщо є розхитані отвори, їх ремонтують за допомогою дерев’яних патронів (шкантів) або клею. Шкант просочують клеєм, вставляють в потрібний отвір, чекають якісного висихання, потім підпилюють виступаючі частини просвердлюють новий отвір. Потім обробляють труться одна об одну деталі. Вони промащуються будь відповідною змазкою, бажано щільною консистенцією (парафін, лижна мазь, графітове мастило, господарське мило) бо рідкі через 1-2 роки повністю вберуться і скрип з’явиться знову. Дуже гарні силіконові мастила. Якщо більше не планується розбирати ліжко вже ніколи, можна скористатися каучуковим клеєм.

  Матрац

  Скрипить ліжко: що робити, як знайти і усунути причину скрипу

  Перевірити скрип матраца нескладно – зняти його з ліжка, покласти на підлогу і випробувати його в справі. Якщо матрац почав скрипіти, то з ним вже зробити нічого неможливо – потрібно купити новий. Може допомогти перевертання матраца або перекладання його в інше положення, однак, кардинально і надовго цю проблему не вирішить. У матраці можуть скрипіти тільки деталі, складові основу (пружини – у пружинних, у випадку з полімерними матрацами може порушитися цілісність бульбашок). В крайньому випадку і при наявності можливостей можна поміняти основу матраца, залишивши чохол.

  Профілактика

  Іноді лише створюється видимість, що скрипить ліжко. Але першопричиною може бути нерівною підлогу, старі дошки, і навіть матеріал стін. Причину виявляють, пересуваючи ліжко в інше місце.

  Скрипить ліжко: що робити, як знайти і усунути причину скрипу

  При виготовленні ліжка своїми руками можна прийняти потрібні заходи заздалегідь: під залізні куточки прокласти будівельний бинт, проклеїти деталі клеєм на основі каучуку, по периметру каркаса організувати вентиляцію, щоб позбавити деталі від впливу вологи.

  Заходи профілактики при покупці:

 • Ретельно «протестувати» ліжко або матрац перед придбанням. Не варто соромитися. Поворочайтесь на ліжку і матраці як слід. Можна навіть злегка підстрибувати, сидячи на обраній ліжка. Якісний продукт призначений для подібних навантажень.
 • При купівлі пружинного матраца слід вибирати варіант з ізоляцією кожної пружини. Або зупинитися на варіанті взагалі без пружин (матраци зі спіненого полімеру) – вони скриплять набагато рідше.
 • В іншому краще вирішувати проблему по мірі її надходження. Якщо скрип помічений відразу після покупки, ніщо не заважає звернутися за послугами ремонту по гарантії.