Уявіть, що одного разу ваш дитина, начитавшись книг про Робінзона Крузо, Гуллівері і Финеасе Фогге, прийде до вас з питанням: чому головні герої пригодницьких книг для дітей – дорослі люди? Не поспішайте відповісти, що труднощі і небезпеки далеких мандрів дітям не по плечу. Замість цього запропонуйте дитині почитати про дивовижні пригоди їх однолітків. У нашому списку ви знайдете кращі книги про подорожі, в яких головна роль відводиться дітям. В основному це література для шкільного віку, але деякі історії можна прочитати і дошкільнятам.
 

1. Сельма Лагерлеф «Чудова подорож Нільса з дикими гусьми»

Ця казкова книга насправді була задумана як підручник з географії Швеції. Але навіть школярі погодяться: якщо б всі підручники були такими, ніхто не позіхав на уроках. А поки можна відправитися разом з Нільсом в дорогу і пережити хвилюючі пригоди. Шлях Нільса сповнений таємниць і небезпек, але поруч з ним завжди є друзі, які допоможуть у скрутну хвилину.
 

2. Олена Ракітіна «Велика подорож додому»

Мишко і Єгорка – люди непосидючі і цікаві. Сьогодні вони збираються в ліс, на вечірку гномів, завтра їх чекають африканські тубільці, а післязавтра в їх планах – прогулянка на трамваї по рідному місту. Дуже хочеться приєднатися до їхньої компанії і побачити, як різноманітний світ.
 

3. Альфред Шклярський «Томек у країні кенгуру»

Скільки разів Томек Вильбовский, звичайний підліток, мріяв про подорожі! Його мрії збулися: він відправився в справжню експедицію по Австралії і на своєму досвіді дізнався, що таке буря на морі і як небезпечна зустріч з хижаком. Шклярський написав 9 книжок про мандри Томека, і його книги-пригоди читає вже не одне покоління дітей.
 

4. Ернест Сетон-Томпсон «Маленькі дикуни»


Хлопці вчаться так неохоче… Зовсім ні – деякі науки вони осягають із задоволенням. Юні герої книги вирішили провести літо в лісі, як справжні індіанці: пожити у власноруч збудованому вігвамі, навчитися стріляти без промаху і читати сліди тварин. Дорослі підтримали їх затію, а старий мисливець поділився корисними секретами індіанців.

5. Олександр Волков «Чарівник Смарагдового міста»


Дівчинка Еллі вважала себе домосідкою, але одного разу ураган забрав її в далеку країну – мимоволі довелося подорожувати, щоб повернутися додому. Але скільки нового вона дізналася по дорозі і скількох знайшла друзів! Потім Еллі не раз відправлялася в казкові мандри, а коли виросла, передала любов до подорожей своїй доньці Енні. Про це розповідається в інших книгах Волкова.

6. Жюль Верн «Діти капітана Гранта»

37 паралель південної широти – це тонка лінія на карті і безкраї простори океанів в дійсності. Десь на цій паралелі знайшов притулок після аварії корабля капітан Грант. Його діти, Роберт і Мері, відправляються на пошуки батька. Як і всі книги про подорожі, написані Жулем Верном, ця історія захоплює з перших сторінок.

7. Ян Ларрі «Незвичайні пригоди Карика і Валі»

Бабка в якості транспортного засобу – кращий вибір для тих, хто хоче ближче познайомитися з крихітними мешканцями нашої планети. Діти звичайного зростання на бабок літати не можуть, але Карику і Вале допоміг професор, який винайшов зменшує еліксир. Подорож в густій траві починається!

8. Віталій Коржиків «Веселе мореплавання Солнышкина»


Матрос Альоша Солнишкін вже виріс з дитячих штанців, але не втратив дитячої цікавості. Воно допоможе йому в нелегкій плаванні, і корабельні будні не здадуться нудними і одноманітними. Продовження історії читайте в книгах «Солнишкін пливе в Антарктиду» і «Льодові пригоди Плавали-Знаємо».

9. Маша Вайсман «Правда, весело?»

Поїздка на море всією сім’єю – це дуже здорово. Там є гори, схожі на драконів, мовчазні медузи, калюжі з цілющою гряззю, туристи в наметах і золота рибка, якої можна нашептати свої бажання. Подивіться навколо очима хлопчика Філі – правда, весело?
 

10. Кір Буличов «Пригоди Аліси»

Батьки часто беруть своїх дітей на роботу. Але якщо тато – космобиолог, що працювати йому доводиться на далеких планетах, а значить, у доньки є можливість подорожувати по галактиці і навіть за її межами. Аліса цією можливістю користується, заводячи друзів серед інопланетян і долучав дивовижних тварин з інших планет. Буличов написав цикл книг про Алісу Селезньову, у них дівчинка подорожує і в просторі, і в часі.
 

11. Роберт Льюїс Стівенсон «Острів скарбів»


Думаєте, в піратському пригодницькому романі немає місця дітям? А ось Стівенсон довірив роль оповідача і головного героя підлітку Джиму Хокінсу. Джим випадково вплутався в пошуки скарбів капітана Флінта, але показав себе спостережливим, спритним і сміливим учасником експедиції. Доповніть читання переглядом чудового мультфільму Давида Черкаського.

12. Федір Конюхов «Як я став мандрівником»

Федір Конюхов – знаменитий мандрівник, який здійснив 5 навколосвітніх плавань і переплывший Атлантичний океан на весловому човні. А перше самостійне подорож він здійснив у 15 років, підкоривши поодинці Азовське море. Як хлопчик готувався до морського походу і з чим зіткнувся шляху, ви прочитаєте в цій книзі.

13. Аарон Бекер «Подорож»


У цій книзі так багато відкриттів, хвилювань, радощів – але немає жодного слова. Подорожуйте разом з дітьми з намальованим світів Аарона Бекера, навчаючись пізнавати красу і помічати дрібниці, на яких погляд зазвичай не затримується.

Цілком можливо, що ці книги пробудять в дитині пристрасть до подорожей, і він прокладе власний маршрут для нових сімейних поїздок. А якщо ви покажете, що добре орієнтуєтеся в дитячих пам’ятки (у цьому вам допоможе колекція сімейних розваг Кидпассаж), дитина буде вдячний вам за пораду.