Спільні пологи з чоловіком, чи може чоловік бути присутнім

З екзотичного і надзвичайно рідкісного явища пологи з чоловіком стали повсякденною практикою в сучасних пологових будинках. Чи варто брати з собою чоловіка в пологовий будинок? Які плюси і мінуси даної практики і до чого потрібно бути готовим майбутнім батькам, обговоримо в цій статті.

І в горі, і в радості, і в пологах…

Спільні пологи з чоловіком, чи може чоловік бути присутнім

З психологічної точки зору, пологи з чоловіком дозволяють жінці бути більш спокійною під час процесу. Вона впевнена, що поруч з нею близька людина, який здатний підтримати, утішити, підбадьорити, знайти потрібні слова і допомогти налаштуватися на позитивний лад.

Не варто також забувати, що, крім емоційної підтримки, чоловік може і фізично допомогти дружині: пологи – процес не швидкий, якому часто передують тривалі сутички, під час яких медичний персонал не перебуває постійно біля породіллі.

У цій ситуації чоловік може масажувати жінці спину, тим самим знімаючи навантаження на неї, приносити воду, допомагати пересуватися по родзалу (якщо стоїть крапельниця, робити це самостійно незручно), а в разі необхідності покликати лікаря.

Спільні пологи з чоловіком – випробування для обох батьків, до якого вони повинні бути готові, якщо ухвалили усвідомлене рішення «народжувати» разом. Психологи стверджують, що як і будь-яке серйозне випробування, пологи можуть стати каталізатором відносин: якщо подружжя зможуть гідно його пройти, їх союз стане в рази міцніше, відносини перейдуть на абсолютно інший рівень, якщо ж ні – не виключений і розвал сім’ї.

Якщо для жінок спільні пологи – це можливість у критичній ситуації відчувати поруч плече і підтримку, то для чоловіків – це випробування на міцність. Погоджуючись йти з дружиною в пологовий будинок, чоловік повинен розуміти, що під час пологів його кохана жінка може і швидше за все буде вести себе неадекватно.

Сам по собі процес пологів для чоловіків – нічого естетичного в собі не несе, швидше навпаки. Присутність чоловіка може бути зручно для жінок, але чимало чоловіків не мають особливого бажання бачити весь процес «від» і «до». Навіть для морально готового людини, який будинку неодноразово обмірковував цей сценарій розвитку подій, читав відгуки інших чоловіків, спілкувався з друзями, вже испытавшими це на собі, пологи у власної дружини – стрес, тому ні в якому разі не потрібно змушувати чоловіка брати участь у даному заході, якщо сам він до цього не готовий.

Значимість спільних пологів

Спільні пологи з чоловіком, чи може чоловік бути присутнім

Спільні пологи з чоловіком, за умови, що шпалери партнери до цього готові, — важливий і радісний етап в сімейному житті. Якщо батько бачить, як важко матері вдається роить дитини, він починає більше цінувати. У чоловіків, що брали участь в процесі пологів, швидко формується батьківський інстинкт, вони бачать дитину іноді раніше самої мами і переймаються до ними глибокими почуттями. Вже вдома такий батько краще зможе допомагати дружині в догляді за новонародженим. Якщо малюк з’явився на світ в результаті кесаревого розтину, його часто кладуть на батьківську груди. Це посилює контакт між дитиною і татом з перших хвилин життя дитини.

Присутність майбутнього батька на пологах корисно і в плані контролю ситуації в палаті пологового будинку. Це не означає, що він може заважати медперсоналу, встрявати в суперечки, щось радити, але якщо виникне невідкладна ситуація, він зможе прийняти рішення, допомогти лікарям.

Елементарно, батько може в процесі сутичок засікати їх періодичність, а на потугах – допомагати дружині правильно дихати. Звичайно, присутність чоловіка на пологах виправдано, якщо сама жінка готова до цього. Якщо вона соромиться його, є непорозуміння між подружжям або розбіжності, що партнери не можуть і не хочуть чути один одного в екстрені моменти, такі пологи з чоловіком навряд чи будуть корисні.

В якості приємного бонусу перебування батька на пологах можна назвати і фото дитини, які він зможе зробити вже на перших хвилинах його життя. Такі знімки гарантовано прикрасять собою будь-сімейний архів.

Недоліки спільних пологів

Спільні пологи з чоловіком, чи може чоловік бути присутнім

Для чоловіків участь в пологах загрожує наданням деяких проблем, пов’язаних з потенцією і лібідо. Варто відзначити, що це радше виключення з правил, але і такі відгуки можна зустріти. Противники спільних пологів акцентують на цьому моменті увагу і застерігають чоловіків. Насправді, лікарі-акушери вже мають солідний досвід організації подібних пологів та роль і місце чоловіків у них чітко визначена.

Під час потуг чоловік знаходиться біля крісла і нічого такого страшного не бачить. Але фото або відео з пологового будинку, можна помітити, що на жінці під час процесу надіта подовжена сорочка, тому чоловікові зовсім не обов’язково стояти поруч з акушером і спостерігати своїми очима прорізування голівки плоду або його витяг.

Багато лікарі не підтримують практику спільних пологів, мотивуючи цього тим, що схвильовані батьки часто просто заважають бригаді фахівців і гальмують їх роботу. Щоб цього не відбувалося, зазвичай чоловіків грамотний лікар консультує перед пологами. Майбутній батько повинен тверезо дивитися на ситуацію, не піддаватися паніці, виконувати прохання лікарів і не заважати їм виконувати свою роботу, прагнучи зробити чергове вдале ексклюзивне фото. Не варто на пологи запрошувати чоловіків, які не переносять виду крові, щоб бригаді не довелося відкачувати такого тата в самий відповідальний момент.

Як підготуватися до спільних пологів

Спільні пологи з чоловіком, чи може чоловік бути присутнім

Пологи з чоловіком – процес відповідальний і до нього потрібно починати готуватися заздалегідь. Корисним для обох подружжя на цьому етапі:

  • відвідування курсів майбутніх батьків: досвідчений інструктор налаштує на потрібний лад, дозволить позбутися страхів, відповість на хвилюючі питання, що дозволить
  • впевнено почувати себе в стінках пологового будинку;
  • спілкування з друзями, у яких є досвід спільного перебування в стінах пологового будинку і він позитивний;
  • перегляд відео сюжетів та фото оповідань, написаних в позитивному ключі;
    отримання консультації про методику проведення партнерських пологів у того лікаря
  • пологового будинку, де вони будуть проводитися;
  • чесний і довірлива розмова подружжя про значущість майбутньої події і можливості участі майбутнього батька в пологах; будинки такі розмови потрібно проводити регулярно, т. к. за місяці вагітності думка про партнерських пологах може змінитися як у чоловіка, так і жінки;
  • знайомство чоловіка з техніками дихання, способами масажу спини – це дозволить йому фізично допомогти дружині під час пологів (зробити це краще на курсах, але можна і самостійно вдома освоїти запропоновані популярні методики по відео і фото).

Обережно треба підходити до підбору відео і фото посібників. Якщо майбутні батьки відвідують підготовчі курси, на них зазвичай рекомендується відповідні відео ролики і фото збірки. В інтернеті можна знайти безліч страхітливих фото, ознайомлення з якими нічого корисного не дасть, зате посилить почуття страху. Подружжя повинні розуміти, що медична частина процесу, яскраво проілюстрована на фото, для них скоріше всього залишиться непомітною.

Сучасні пологові будинки мають спеціальні палати, адаптовані для партнерських пологів. З їх фото зазвичай можна ознайомитися в клініці. Для тата, який планує брати участь у пологах, необхідно передбачити чистий комплект одягу та взуття, що можуть знадобитися і деякі результати обстежень (найчастіше, флюорографія).