Натуральні фрукти та овочі – один з найбільш смачних джерел вітамінів і мікроелементів. Щоб зберегти максимум користі і вживати зібраний урожай не тільки влітку, але і всю зиму, необов’язково варити або заморожувати. Можна зберегти продукти практично у вихідному вигляді, просто прибравши з них вологу в процесі сушіння. Для того щоб прискорити висушування, існує електрична сушарка – сучасний прилад для обробки рослинних продуктів, що дозволяє зберегти корисні кошти на тривалий час.

Які бувають прилади для сушіння овочів і фруктів

Зміст статті

 • Які бувають прилади для сушіння овочів і фруктів
 • На які критерії звертати увагу при виборі сушарок для овочів і фруктів
  • Місткість
  • Потужність
  • Матеріал
  • Температура
  • Розташування нагрівального елемента
  • Електробезпека
  • Додаткові характеристики
 • Як використовувати прилад для сушки фруктів

Існує великий асортимент пристроїв з різними технічними показниками і додатковими функціями.

За принципом дії електричні сушарки бувають двох основних типів:

 • З конвективним механізмом — нагрівання відбувається за допомогою розподілу потоків гарячого повітря по лотках. Це може вплинути на смак і зовнішній вигляд продуктів, заодно віднімаючи й частина вітамінів.
 • З інфрачервоними нагрівачами. Для сушіння використовуються інфрачервоні промені (хвилі довжиною 6-10 мм). Цей тип випромінювання не шкідливий для людини, зате дозволяє зберегти плоди в максимально природному вигляді, прибираючи зі структури тільки воду. Така їжа не тільки смачніше, але й зберігається протягом тривалого терміну – до двох років.
 • ДОВІДКА! Щоб збільшити термін придатності висушених продуктів, слід зберігати їх в герметичній ємності, без доступу вологи та повітря.

  На які критерії звертати увагу при виборі сушарок для овочів і фруктів

  Вибираючи сушарку, необхідно враховувати такі основні характеристики:

  Місткість

  Обсяг заготовок залежить від кількості та розміру внутрішніх резервуарів і лотків. У більшості приладів знаходяться від 3 до 8 відсіків. Місткі прилади знадобляться для тих, кому потрібно заготовити значний урожай. Якщо знадобиться сушити лише невелику кількість продуктів, то краще вибрати прилад з меншою місткістю.

  УВАГА! При великій кількості піддонів може виникнути необхідність міняти ємності місцями для рівномірного сушіння.

  Слід враховувати і характеристики самих лотків: низькі підходять для зелені і ягід, а для великих плодів знадобляться ємності з висотою від 2 див.

  Потужність

  Чим більше в приладі термоелектричних нагрівачів, тим вище максимальна допустима навантаження на механізм. У більшості випадків для однієї сім’ї досить середньої потужності в 350 Вт. Більш потужні пристрої розраховані на переробку в широких масштабах, наприклад, при заготівлі великого врожаю на зиму.

  Тому при виборі сушарки в першу чергу доведеться визначити власні потреби: дороге промислове обладнання для сушіння маленького об’єму продуктів є невиправданою тратою коштів, і навпаки — при необхідності сушити великий обсяг слабкого пристрої недостатньо, сушка займає більше часу, в результаті механізм вийде з ладу.

  Матеріал

  Пластиковий корпус володіє наступними перевагами в порівнянні з металевим:

  • захист від перегріву;
  • рівномірний розподіл тепла під час сушіння;
  • оптимальна ціна;
  • легка вага.

  УВАГА! В деяких дешевих моделях може з’явитися неприємний запах при нагріванні пластикових деталей – таким приладом користуватися не рекомендується із-за шкідливих токсичних добавок у складі пластику.

  Температура

  В сучасних електросушильних передбачаються автоматичні програми для найпоширеніших продуктів, а також функція ручного налаштування температури – для більш широких можливостей експлуатації. Ручний вибір температури зручний тим, що дозволяє підібрати оптимальний режим сушіння для абсолютно будь-якого виду і розміру продукту.

  Розташування нагрівального елемента

  Нагрівач може розташовуватися зверху або знизу, в залежності від моделі. Варіант його розташування у верхній частині приладу дозволяє запобігти потраплянню вологи з продуктів під час сушіння: за рахунок цього термін експлуатації значно довше.

  Електробезпека

  Найбільш безпечними є моделі з функцією автоматичного відключення електроприладу після завершення роботи.

  Детальніше про заходи безпеки при роботі з конкретною моделлю електросушарки вказується в прикладеній до неї інструкції.

  Додаткові характеристики

  Виробники часто постачають сушарки наступними функціями: таймер, датчик температури, захист від перегрівання, тепловентилятор, режим приготування пастили, та інші.

  Як використовувати прилад для сушки фруктів

  Правильна експлуатація електричної сушарки дозволить не тільки грамотно скористатися всіма доступними режимами і отримати якісні продукти, але і значно продовжити термін служби самого приладу.

  Основні рекомендації по користуванню сушаркою для заготівлі фруктів:

 • Тонкі часточки сушаться швидше і мають більш тривалий термін зберігання. Тому краще всього нарізати їх товщиною до 0,5 см.
 • Одна з найпопулярніших заготовок – засушені яблучні дольки. Якщо перед сушінням шматочки попередньо потримати кілька годин у кислій воді (на 1 літр води додати 3 ст. л. лимонного соку), то вони не потемніють в процесі обробки. Перед приміщенням в прилад попередньо підсушіть вимочені часточки, щоб зайва волога не заважала рівномірності сушіння.
 • Щоб кислі фрукти вийшли смачніше, перед сушінням їх можна засахарить. Для цього слід потримати шматочки плодів 8 годин в солодкому сиропі (цукор і вода в рівних пропорціях), потім злити залишився сироп і продукти помістити в прилад.
 • Дуже дрібні шматочки можуть вивалюватися наскрізь. В такому випадку можна застелити поверхню під ними папером, зробивши в ній маленькі дірочки для циркуляції повітря.
 • При самостійному виборі температури бажано дотримувати правильний режим сушіння: на початку обробки температурний показник повинен бути вище, а при досушування – нижче, щоб не пересушити майже готові продукти.
 • Після закінчення роботи очищайте ємності сушарки від залишків їжі, щоб у них не завелися комахи. Висушені деталі найкраще зберігати в коробці з приладом в сухому провітрюваному місці. Слід уникати потрапляння прямих сонячних променів, зайвої вологості і різких перепадів температур.
 • Щоб шматочки фруктів не зазнали впливу вологи, цвілі або комах, для тривалого зберігання їх рекомендується упакувати в герметичний контейнер або плівку.
 • Якщо користуватися електричною сушкою правильно, то можна отримати смачні і корисні продукти, в яких збережуться всі необхідні вітаміни. Таким способом можна робити натуральні заготовки і насолоджуватися ними цілий рік, зробити сухофрукти або приготувати корисну домашню пастилу.