Вартість ресурсів, що використовуються для нагріву теплоносія в зимовий період, постійно дорожчає. Це змушує споживача застосовувати обладнання, яке дозволяє знизити енерговитрати на створення комфортних умов при експлуатації автономних систем опалення.

Функції і конструкція теплоаккумулятора

Зміст статті

 • Функції і конструкція теплоаккумулятора
 • Використання теплоакумуляторів для твердопаливних котлів
 • Обв’язка твердопаливного котла з теплоаккумулятором
 • Схема підключення

Власники приватних будинків, які перейшли на використання твердопаливних котлів, що працюють на дровах, зіткнулися з необхідністю витрати великої кількості часу і сил на розпал, закладку дров, спостереження за процесом горіння. Щоб уникнути цих труднощів, систему опалення оснащують накопичувачем теплової енергії.

Зовні він нагадує бойлер, але великих розмірів, насамперед за рахунок більш товстого шару утеплювача для збереження тепла. Його розміщення в житловому будинку не представляється можливим. Такий агрегат не завжди знаходить місце і в котельні. Для його установки доводиться перебудовувати топкові приміщення або робити до них прибудову.

Конструктивно розрізняють наступні види теплоакумуляторів:

 • з внутрішнім бойлером – для підтримки необхідної температури гарячої води;
 • з теплообмінником (одним або декількома у вигляді спіралі);
 • з порожнім баком.

Циліндрична ємність, обшита матеріалом з високими теплоізоляційними властивостями, призначена для зберігання гарячого теплоносія або води і передачі такого споживача, в необхідний момент часу. Саме ця здатність теплового акумулятора дозволяє замість кількох разів на добу розпалювати котел, обмежитися єдиним розігрівом, а в подальшому – використовувати тепло від встановленого накопичувача.

Використання теплоакумуляторів для твердопаливних котлів

Підключення накопичувальної ємності для збереження тепла сприяє використанню теплової енергії твердопаливного котла з більшою ефективністю. Крім того, накопичувач збільшує час роботи системи опалення на одній загрузці, що дозволяє експлуатувати дров’яної агрегат в більш зручному режимі.

Особливість застосування теплового акумулятора полягає в тому, що при горінні дров, котел віддає тепло спочатку накопичувального баку, а потім – приладів опалення. Коли тверде паливо вичерпалося, то автоматика передає функцію джерела тепла акумулюючої ємності, яка поступово, зверху вниз віддає накопичену теплову енергію системі опалення, для підтримки заданих параметрів.

В залежності від потужності котла та площі житлового приміщення підбирають модель накопичувача. Для визначення розмірів акумулятора існує кілька простих формул:

 • За розрахункову одиницю приймають приблизно 40 л на 1 кВт теплової потужності котла. Наприклад, для агрегату, потужністю 10 кВт використовують бак 350-450 літрів.
 • Інша методика обчислення об’єму накопичувача рекомендує множити опалювальну площу на 4. Отримане значення брати за основу при виборі обладнання. Наприклад, для будинку площею 70 кв. м, прийнятним буде використання ємності 280-300 літрів.
 • ВАЖЛИВО! При виборі теплоаккумулятора не варто гнатися за великими розмірами. Якщо потужність накопичувача буде дуже велика, то котел може не впоратися з нагрівом теплоносія для системи опалення і бака одночасно!

  Обв’язка твердопаливного котла з теплоаккумулятором

  Підключення теплового накопичувача до системи опалення буде мати вигляд установки двох джерел тепла. Тільки необхідно врахувати можливість передачі теплоносія від котла – до баку. Для цього акумуляторну ємність розташовують між твердопаливним агрегатом і радіаторами. Щоб досягти більшої ефективності тепловіддачі, після кожного з цих джерел створюють малий контур циркуляції, обладнаний триходовими кранами.

  Рух теплоносія від джерела тепла до радіаторів відбувається за рахунок природної або примусової циркуляції води в системі опалення. При використанні теплового накопичувача, максимального ефекту досягають за допомогою двох циркуляційних насосів. Один монтують перед котлом, а інший – після накопичувального бака, перед сантехнічними приладами розбору тепла. Використання природних циркуляційних потоків вимагає великої точності монтажу труб з розрахунковим схилами і повинні мати розрахункові перетину магістралей «подачі» і «обратки».

  При роботі першого насоса, встановленого перед котлом, теплоносій направляють в магістраль «подачі», яка проходить у напрямку накопичувального бака і радіаторів. Включення другого насоса при відповідному положенні триходового крана – направить тепло до опалювальних приладів, встановлених у приміщенні.

  Управління роботою насосів і триходових кранів може проводитися вручну або за допомогою автоматики, на підставі даних термодатчиків, які будуть давати команди, в залежності від температури теплоносія. Датчики рекомендують встановлювати на «обратку» котла, накопичувача і магістралі опалення. Зниження температури малих контурів або всієї системи дає команду на відкриття відповідного вентиля, а по мірі підвищення градусів – закриває крани.

  При ручному управлінні, трубопроводи обладнують термометрами для контролю температур «подачі» і «обратки». Принцип роботи насосів зводиться до того, що при одночасному включенні і перекритті малих контурів з допомогою кранів, теплоносій піде прямо до приладів опалення. Цей режим доречний при охолодженні приміщення і розпалюванні твердопаливного котла. У міру прогріву приміщення і теплоносія в системі, другий насос буде відключатися, а нагріта вода буде надходити в тепловий акумулятор.

  Робота першого насоса і малого контуру котла дозволить джерела тепла спочатку нагрітися самому, а після цього направляти теплоносій в магістраль. Ручне управління напрямками потоків нагрітої води виробляють лише після вивчення принципу роботи накопичувального бака з твердопаливним агрегатом.

  УВАГА! Підключення автоматики монтують на підставі ретельно проведених розрахунків! Не можна допускати можливість перегріву теплоносія вище 95 град!

  При виконанні монтажних робіт по обв’язку котла і теплового акумулятора необхідно встановити групу безпеки і розширювальний бак в місцях, визначених вимогами до опалювальних систем.

  Схема підключення

  Встановлення твердопаливного котла з тепловим акумулятором виробляється у відповідності зі схемою, яка передбачає передачу теплоносія від джерела тепла – до радіаторів, через накопичувач. Графічне зображення розташування всіх вузлів і приладів, враховує специфіку послідовності підключення, в залежності від характеристик кожного елемента системи опалення. Схеми монтажу різноманітні, вони показують наявність малих контурів циркуляції, датчиків, триходових кранів і насосів, що забезпечують потрібний режим для створення комфортних умов в приміщенні.

  ДОВІДКА! Виробники теплових ємностей рекомендують різні схеми підключення, які докладають технічної документації. Практика встановлення подібного обладнання показує, що важливіше використовувати проектну документацію системи опалення для монтажу накопичувачів, яка враховує необхідний режим подачі теплоносія при обігріві приміщення! Це дозволяє використовувати тепловий резервуар з більшою ефективністю!

  Грамотний підбір і правильне підключення акумулюючого бака для підтримки заданої температури в будинку, дозволить розтоплювати твердопаливний котел значно рідше. Здатність накопичувача зберігати отриману теплову енергію протягом тривалого часу, зробить використання дров або вугілля більш ефективним і заощадить кошти, за рахунок зменшення споживаних ресурсів.