Теплообмінник — додатковий нагрівальний елемент, який з’явився не так давно. З його допомогою можна використовувати зайве тепло, яке виробляється піччю, для нагрівання води та обігріву іншого приміщення в лазні. Безсумнівно, паритися і митися в різних приміщеннях більш комфортно, ніж в одному і тому ж. Можна зробити такий пристрій своїми руками і що для цього потрібно?

Які бувають теплообмінники для лазні

Зміст статті

 • Які бувають теплообмінники для лазні
 • Теплообмінник своїми руками
 • Установка і підключення

Для початку розглянемо види теплообмінників. Зазвичай їх поділяють за місцем розташування ємності для води та місцем розташування самого агрегату.

Теплообмінники розрізняються за місцем розташування ємності для води:

 • Бувають такі, в яких ця ємність розташована в самій парній — так вода нагрівається швидше і скорочуються тепловтрати. Це оптимальний варіант, якщо відсутній водопровід або його довжина занадто маленька.
 • Ємність може також розташовуватися в сусідньому приміщенні, яке називають душовою. Саме цей варіант стає все більш популярним в наш час, тому що митися окремо від парної більш комфортно. В даному випадку використовується теплообмінник для нагріву води. Але врахуйте, що в такому випадку довжина водопроводу істотно збільшується.
 • Бак з теплоносієм можна встановити і на горищі. Це необхідно, якщо ви хочете збільшити потужність напору. Але тут є ряд недоліків: водопровід видовжується ще сильніше, ніж при установці резервуара в душовій, а також доведеться утеплювати ємність для максимального зниження тепловтрат. Наверх потрібно провести холодну воду.
 • Пристосування також розрізняються по розташуванню самого теплообмінника:

  • навісні пристрої розташовуються на димарі;
  • вбудовані в самій печі.

  По конструкції поділяють два види теплообмінників:

  • змійовик — найбільш простий варіант, в якому обидва кінця виводяться з резервуара, де набирається холодна вода і забирається гаряча;
  • з’єднання двох металевих ємностей — циліндра і паралелепіпеда — ця модель найбільш поширена — нагрівається не тільки сама вода, але і всі приміщення, що дозволяє економити кошти або доповнювати потужність банної печі.

  Теплообмінник своїми руками

  Найлегшим способом буде спорудити теплообмінник, який розташовується біля димаря. Для цього вам знадобиться металева трубка діаметром 10 мм. Це оптимальний розмір, тому що, будь діаметр менше, вода нагрівалася б швидше, але в той же час повільно проходила по трубці, а це сприяє утворенню самого справжнього окропу.

  На кінці труби надягають перехідники, які згодом развальцовываются. Для цього знадобляться спеціальні пристосування, які потрібно придбати заздалегідь.

  ВАЖЛИВО! Якщо ви хочете зробити більш складну модель, то знадобляться вже дві трубки і листова сталь. З останньої потрібно буде вирізати коло за розміром першої труби, в середині якого — отвори з діаметром меншою труби. У ці отвори вставляються самі трубки і ретельно приварюються. Цей етап найбільш важливий, тому не можна допускати помилок. Виправити їх буде досить важко.

  Вгорі і внизу потрібні будуть металеві патрубки. Вваривать їх слід з особливою ретельністю. Після закінчення роботи перевірте теплообмінник на наявність негерметичних швів.

  Як вже згадувалося вище, теплообмінники можуть встановлюватися і прямо в піч. Варіантів конструкцій таких моделей безліч. Найлегшими у виготовленні будуть плоскі моделі. Вони менш ефективні, але довговічні і не вимагають особливих навичок.

  Установка і підключення

  Першим кроком стане визначення місця для кріплення навісний ємності. Вона завжди вішається на стіні. Для установки буде потрібно чотири патрубки: перший буде використаний для прямої подачі, другий — для заповнення холодною водою. На третій патрубок ставиться зворотний клапан, а до четвертого підключається кран і душ.

  Після цього на лінії зворотної подачі встановлюється вентиль для зливу рідини. З використанням фітингів підключаються турбопроводы прямої та зворотної подачі.

  Таким чином, теплообмінник цілком реально зробити і встановити самостійно. Варто лише дотримуватися певних правил. Особливу увагу слід приділити правилам пожежної безпеки, у разі порушення яких може статися катастрофа. Також, завжди перевіряйте герметичність будь-яких швів. Зверніть увагу — рідина не повинна закипіти всередині конструкції, тому що накип призводить до швидкої поломки приладу.

  Теплообмінник хороший тим, що з його допомогою легко нагріти необхідну кількість води, а також значно заощадити на витратах електроенергії.