В умовах нашого клімату питання якості опалення завжди стоїть дуже гостро. У разі якщо приміщення не підключені до центрального опалення або його недостатньо для комфорту, можна встановити автономні обігрівачі. Вони можуть стати доповненням, так і альтернативою загальній системі. Найпоширеніші варіанти: теплова гармата і тепловентилятор. Щоб визначити, який із приладів встановлювати, необхідно розібратися, чим же вони відрізняються один від одного.

Принцип роботи тепловентилятора

Зміст статті

  • Принцип роботи тепловентилятора
  • Принцип роботи теплової гармати
  • Чим тепловентилятор відрізняється від теплової гармати
  • Що краще: гармата або тепловентилятор?

Тепловентилятор — це комплекс, що складається з нагрівального елемента і звичайного вентилятора. Залежно від нагрівального елемента буває наступного типу:

  • керамічні (можуть бути на основі скла або металу);
  • спіральні (нагрівається металева спіраль, найчастіше з хрому);
  • ТЕН або трубчасті (порожнистої труби розміщується нагрівальний елемент і наповнювач з високим коефіцієнтом теплопровідності).

Спіральні моделі найдешевші. Вони обігрівають приміщення швидше інших, але і раніше виходять з ладу. Ще один недолік полягає в тому, що в процесі роботи вони сильно нагріваються і осіла на елементах пил згорає. У повітря при цьому потрапляють продукти згоряння, і з’являється неприємний запах. Керамічні та ТЕН не мають цього недоліку.

Як правило, всі вентилятори працюють від електрики. Максимальна потужність — 2 кВт/год, її достатньо для опалення приміщення в 10 квадратних метрів. Щоб прогріти повітря в кімнаті таких розмірів, тепло вентилятора з максимальною потужністю потрібно близько 30 хвилин.

Також вони класифікуються за способом розміщення, типу управління і функціоналу.

ВАЖЛИВО! Тепловентилятори можна використовувати в приміщеннях з високою вологістю, а також поблизу з хімічними та вибуховими речовинами.

Принцип роботи теплової гармати

Теплова гармата — різновид тепловентилятора, але набагато більшої потужності. Призначена для обігріву приміщень площею більше 10 квадратних метрів.

На відміну від тепловентилятора, гармата може працювати не тільки від електрики, але і на паливі (газ, солярка, гас). Але при експлуатації на паливі в повітря потрапляють продукти згоряння, що негативно впливає на людський організм.

ВАЖЛИВО! Газові теплові гармати (прямого нагріву) володіють підвищеною пожежостійкістю і заборонені для використання в житлових приміщеннях.

В якості нагрівального елемента теплової гармати використовується спіраль або ТЕН.

Інфрачервона теплова гармата відрізняється від інших принципом своєї роботи і механізмом. У ній немає звичного вентилятора, а повітря нагрівається під впливом інфрачервоного випромінювання. Відбувається обігрів не відразу все приміщення, а тільки для окремого його ділянки. З-за цієї особливості вона застосовується переважно на будмайданчиках.

Чим тепловентилятор відрізняється від теплової гармати

Принцип роботи і пристрій цих приладів однакове. Основна відмінність в потужності.

Характеристика Тепловентилятор Теплова гармата
Джерело енергії Електрика Електрика, газ, рідке паливо
Потужність, кВт/год 1-2 4-30
Корпус Пластик Метал

Металевий корпус робить гармату більш важкою, але і додає їй міцності.

Ще одна відмінність в економічності. Завдяки тому, що теплова гармата може працювати на паливі, вартість її експлуатації значно нижче.

Загальний недолік в тому, що і тепловентилятор і гармата сильно пересушують повітря і спалюють кисень. Вони не призначені для безперервної роботи, а виробники рекомендують періодично провітрювати приміщення після їх відключення.

Що краще: гармата або тепловентилятор?

Ці прилади призначені для роботи в різних умовах. Щоб зробити правильний вибір, треба попередньо оцінити саме приміщення, і в першу чергу розрахувати мінімальну потужність приладу. Для цього застосовується формула: 1 кВт на 25 кубічних метра приміщення. При цьому необхідно враховувати додаткові чинники, які впливають на це співвідношення:

  • наявність центрального опалення;
  • площа вікон;
  • теплоізоляція.

Важливо: звичайні побутові розетки розраховані на 3,5 кВт. Тому обігрівачі з потужністю більше 3 кВт можна залишати підключеними на тривалий час.

Переваги та недоліки даного теплооборудования:

Характеристика Тепловентилятор Теплова гармата Коментарі
Габарити, компактність ++
Шум +
Ціна +
Площа опалювального приміщення + Тепловентилятор призначений для обігріву невеликих житлових приміщень площею до 10 кв. м.
Безпека +/- +/- Обидва приладу відносно безпечні при дотриманні правил експлуатації. Однак є шкідливі для людини фактори, які супроводжують їх роботі.
Тривалість роботи +/- Не розраховані на безперервну роботу, але завдяки своїй потужності теплова гармата прогріває набагато швидше. При дотриманні правил безпеки може працювати безперервно протягом кількох діб.
Наявність додаткових функцій + Сучасні тепловентилятори обладнані поворотним механізмом, захистом від випадкового перекидання, таймером і термостатом. Теплові гармати рідко мають додаткові функції. Виняток — потужні стаціонарні моделі.
Зовнішній вигляд + Тепловентилятори представлені в самих різних корпусах. Величезний вибір форм і кольору дозволяє підібрати вентилятор до дизайну кімнати.

Як правило, для опалення квартири досить тепловентилятора. Теплова гармата відмінно підходить для ангарів, гаражів і інших нежилих приміщень.