Типові помилки батьків у вихованні дітей (головні проблеми)

Сімейне виховання – основна частина виховання дитини в цілому і та база, на якій буде вибудувана його доросла особистість. Можна сказати, що саме від сімейного виховання залежить, яким у результаті виросте дитина: аж до того, чи буде він невдахою або успішним людиною. Даний факт підтверджено безліччю психологів і соціологів. Фахівці встановили також, що запорукою щастя виступає відносини дитини з матір’ю.

Перша частина помилок батьків

Однією з найпоширеніших типів помилок при вихованні дитини (або декількох дітей відразу) може бути приписана формулювання «тому що я так сказала». Мається на увазі насильне, абсолютна нав’язування своєї думки дитині без наявності у своїй промові роз’яснень, чому він повинен зробити ту чи іншу справу конкретно таким чином, яким йому сказав доросла людина.

Чому немає вибору і варіантів дії – саме це може мучити дитину зсередини і служити підставою для конфліктних взаємин не тільки з матір’ю, але і з усіма іншими представниками оточуючих дорослих.

Типові помилки батьків у вихованні дітей (головні проблеми)

Адже більшість вважає, що немає чого маленькому дурному дитині щось пояснювати – це ж так клопітно і, головне, безглуздо! На жаль, зараз спостерігається саме така тенденція відносини дорослих до можливості дитину розуміти та сприймати все, що йому кажуть.

Між тим, конфлікти на цьому ґрунті можуть виникати у дитини не тільки з дорослими, але й зі своїми однолітками, а також братами і сестрами. І в цьому випадку надзвичайно важлива правильна тактика поведінки і реакції матері. Часто радять користуватися методом «круглого столу», на якому мати або вихователь обговорює з дітьми ситуацію і намагаються спільно знайти вихід з неї.

Теплота, любов і увагу до будь-якого дитячого думку тут – запорука успіху.

Якщо виходить так, що жодна із запропонованих дітьми рішень ситуації не підходить під загальноприйняті стандарти «правильного», слід тактовно пояснити їм, чому варто орієнтуватися на думку дорослого. Буде непогано також запитати їх думку щодо правильності судження дорослого, а після того, як вони висловлять свою згоду, похвалити і якось символічно нагородити їх за слухняність.

Друга частина помилок батьків

Типові помилки батьків у вихованні дітей (головні проблеми)

Другий поширеною помилкою батьків з кількома дітьми може стати різне ставлення до них. Якщо так можна висловитися… Категорично забороняється любити одну дитину більше іншого і виражати цю любов відповідним чином, напоказ!

Вирішити цю проблему досить просто: не намагайтеся купити дітям однакові за вартістю речі, адже вони, особливо якщо маленькі, часто не розуміють, скільки коштує та чи інша річ, та й взагалі навряд чи вони можуть оцінити вашу жертовність в грошовому плані, тому що поняття не мають про те, як це – заробляти.

Вони цінують лише увага та тепле відношення до себе, так що якщо ви купили доньці дорогу ляльку, а синові подарували цукерку за 5 рублів, але при цьому поставилися з однаковою увагою і любов’ю до дітей, то ніяких негативних реакцій і не буде. Їм просто важливо знати, що їх люблять.

Третя частина помилок батьків

Типові помилки батьків у вихованні дітей (головні проблеми)

І останній тип помилок, який ми розглянемо, — це неправильна організація спілкування. Зазвичай прорахунки в цій області вчиняються батьками тоді, коли дитина встає на етап підліткового дозрівання. Діти часто скаржаться на те, що їх не розуміють власні батьки і ігнорують їх бажання відчувати себе дорослими.

Вирішення цієї проблеми має бути закладено ще на тому етапі, як тільки дитина навчилася говорити і ходити. Станьте самим близьким другом для свого чада, а не тільки батьком, і тоді ваша дитина буде ділитися всіма своїми переживаннями з вами, питати поради і просто ділитися враженнями. Це допоможе вам розуміти його краще, ніж хто-небудь інший, і подальший розвиток ваших відносин вже буде залежати від того, чи дасте ви своєму егоїзму піднятися, коли прийде пора трохи «відпустити» дитину від себе, або станете орієнтуватися на його потреби.

Не робіть упор на те, що ви старше і мудріше (друзі так не роблять), навпаки, стати з ним на один рівень і покажіть, що він може цілком довіритися вам, що йому нема чого соромитися і боятися.

І не забувайте у відповідь видавати йому свої таємниці і секрети, інакше ваше спілкування буде більше схожим на, хай і м’який, але допит.

Висновки

Таким чином, можна сказати, що найпоширеніша помилка батьків – це спроба бути саме батьками, а не друзями для своїх дітей; їхня спроба бути дорослими і ставити свою думку вище дитячого, не спромагаючись пояснювати дитині, чому все має відбуватися так, а не інакше. Завжди, щоб зрозуміти і налагодити спілкування з людиною, потрібно його зрозуміти. Щоб зрозуміти, слід встати з ним на один рівень. Адже і той же принцип відноситься до дітям, батьки, на жаль, часто забувають.