ТОП зубних паст з фтором. Користь і шкода фтору у складі зубних паст — міфи і реальність

ТОП зубних паст з фтором. Користь і шкода фтору у складі зубних паст — міфи і реальністьМаркетологи, які придумали поняття «зубна паста з фтором», були не цілком компетентні у питаннях хімії та охорони здоров’я.

Адже фтор сам по собі — це отруйний газ, який набирає руйнівні реакції з тканинами людського організму при контакті з ними.

Навіть назва цього елемента перекладається з давньогрецької як «руйнування, пошкодження, шкоди», а по токсичності він і зовсім порівняємо з ртуттю. Тому правильніше говорити не «з фтором», а «з фторидами».

Останні являють собою безпечні сполуки, що входять до складу гігієнічних і лікувально-профілактичних зубних коштів.

Як правило, фторовмісні пасти належать саме до другої групи, і їх постійне застосування не рекомендується. Розглянемо, які фториди можна зустріти в складах, зазначених на упаковках.

Зміст

 • 1 Особливості складу. Види фторидів
 • 2 Користь чи шкода?
 • 3 Відомі пасти з вмістом фтору
 • 4 Види паст з вмістом фтору
 • 5 висновок

Особливості складу. Види фторидів

Зубні пасти з фтором відрізняються своїм складом, при цьому не обов’язково кращі пасти йдуть саме з великим вмістом цих речовин.

Велику роль відіграє вид фториду: є дійсно ефективні сполуки, а є «пустушки». Вартість засобу залежить від якості фториду, що входить до його складу.

Розберемо найбільш відомі:

 • Монофторфосфат натрію. Поширений, безпечний і недорогий фторид, який володіє не занадто вираженим дією. Щоб захисна плівка встигла сформуватися на зубах, потрібно чистити зуби мінімум 3 хвилини.
 • Фторид натрію. На відміну від попереднього компонента, цей варіант дуже швидко дисоціює на іони. Даний компонент сприяє формуванню зубної емалі, зміцнює її, а також надає бактерицидну дію на мікроорганізми, що викликають карієс. Безпечний. Пасти з його змістом мають найбільшу вартість.
 • Фторид кальцію. Його дія схожа з дією попереднього компонента, однак вони можуть трохи відрізнятися по швидкості взаємодії з тканинами зуба і слиною.
 • Амінофторид. Є найактивнішим з усіх з’єднань, але і чи не найдорожчим, що позначається на вартості паст, до складу яких він входить. Захисна плівка, образовывающаяся на поверхні зубів в результаті впливу даного з’єднання, найбільш стійка.
 • Фторид алюмінію. Є думка, що це шкідливе з’єднання: алюміній має особливість відкладатися в тканинах організму, а особливо в мозку, що призводить спочатку до погіршення пам’яті, а надалі до розвитку більш серйозних відхилень. Насправді, при місцевому використанні (чищення зубів) рівень всмоктування алюмінію в організм наближений до нуля. Однак незважаючи на це, є більш безпечні фториди, яким варто віддавати перевагу при виборі зубної пасти.
 • Фторид олова. Ефективне з’єднання, яке перешкоджає склеюванню бактерій один з одним і їх налипання на емаль зубів, а крім цього зменшує чутливість зубів, що доведено офіційними дослідженнями. Однак воно вважається застарілим, і на зміну йому вже давно прийшли інші компоненти. Даний варіант, тим не менш, безпечний і його продовжують використовувати деякі виробники зубних паст.

ТОП зубних паст з фтором. Користь і шкода фтору у складі зубних паст — міфи і реальність

Користь чи шкода?

З попереднього пункту про фтор в зубній пасті стає ясно, що кажучи про його користь і шкоду для зубів, треба уточнювати, про який саме фториде йде мова, і потім вже думати, чи шкідливий він чи ні.

Згідно поширеній думці практикуючих стоматологів, найбільш ефективні і при цьому безпечні компоненти в зубній пасті — фторид натрію і амінофторид.

Вони мають здебільшого профілактичну дію на зуби і порожнину рота, проте в деяких випадках здатні вилікувати поверхневий карієс у стадії білої плями: стали рихлими тканини твердіють, ущільнюються, а потім і повністю відновлюються.

ЦІКАВО. Фториди самі по собі не активні: основну роль відіграють іони фтору, які починають вивільнятися при контакті кошти з теплом людського тіла і слиною. Саме вони, проникаючи в тканини зуба, сприяють вирішенню різноманітних профілактичних завдань.

Основні завдання активних компонентів наступні:

 • Зміцнення складу емалі. Це відбувається за рахунок зв’язування фтору з кальцієм, незмінно містяться в тканинах зуба. Таке поєднання робить кальцієвий «скелет» зубів більш стійким до руйнівного впливу бактерій, що викликають карієс. Крім того, завдяки фтору відбувається ремінералізація (відновлення) емалі, після чого кальцій перестає вимиватися з кісткової тканини.
 • Створення несприятливих умов для бактерій. Сполуки фтору служать антисептиками, що знижують життєздатність карієсогенних мікроорганізмів. Для профілактики карієсу пасту з вмістом фтору рекомендується використовувати регулярними курсами. По-перше, це знижує ризик виникнення карієсу на 30%, а по-друге, перешкоджає утворенню зубного каменю, який також є наслідком налипання бактерій на емаль.
 • Усунення неприємного запаху (галитоза). По суті, дана задача вирішується завдяки усуненню бактеріального нальоту, адже саме він є джерелом неприємних запахів з рота.

ДОВІДКА. Вислів про те, що фтор здатний накопичуватися в організмі і викликати різноманітні захворювання, — не більш ніж міф. Ну а вигадали його виробники пасти без фтору. Що тут скажеш, адже є навіть така думка, що будь пасти шкідливі, і користуватися треба просто щіткою без всього. Вгадайте, хто вигадав цей міф? Правильно, виробники іонних зубних щіток.

ТОП зубних паст з фтором. Користь і шкода фтору у складі зубних паст — міфи і реальністьВажливо раз і назавжди розібратися в цьому питанні, щоб знати, де науково доведена правда, а де чистої води комерція, і ніколи більше не вестися на хитрощі маркетологів.

Правда полягає в тому, що сполуки фтору не проникають в організм при звичайній чищенні зубів: вони надають виключно місцевий вплив.

Єдине захворювання, до якого може призвести використання зубної пасти з фтором — це флюороз. Це можливо тільки у дітей в період прорізування зубів і лише в регіонах з підвищеним вмістом фтору у питній воді. Щоб цього уникнути, рекомендується здати пробу води з-під крана на лабораторний аналіз або користуватися спеціальними фільтрами.

Ще одна можливість отримати флюороз полягає у тривалому (понад 10 років) роботи при порушеннях умов праці, коли виробництво передбачає контакт з фторидами. Однак це, як ви розумієте, вже ближче до фантастики, тому немає сенсу зупинятися на цьому питанні.

Дивіться відео, як по центральним каналам лякають людей, підміняючи поняття і факти:

Відомі пасти з вмістом фтору

Отже, навіщо і для чого потрібен фтор в зубній пасті і чи потрібен взагалі, навіщо його додають і яке має бути його зміст у складі пасти?

ДОВІДКА. Фтор, що зміцнює тверді тканини зубів, сприяє профілактиці карієсу і хвороб ясен, а також мінімізує прояв неприємних запахів з рота.

Використання коштів з даним компонентом виправдано в регіонах, де його вміст у питній воді менше 1,0 мг/л.

Для регулярного застосування безпечні лікувально-профілактичні пасти з вмістом до 1500ppm (10000ppm=1%). Всі інші засоби рекомендується використовувати курсами, чергуючи їх із звичайними гігієнічними варіантами.
ТОП зубних паст з фтором. Користь і шкода фтору у складі зубних паст — міфи і реальність
Нижче перераховані найбільш популярні у населення пасти з фтором, у тому числі рекомендовані стоматологами.

 • LACALUT sensitive. Унікальна паста, яка містить у своєму складі відразу два ефективних і безпечних фториду — фторид натрію і амінофторид. Таке поєднання забезпечує максимальний ефект при курсовому застосуванні. При використанні вирішуються всі основні завдання разом, завдяки чому знижується чутливість зубів. Для застосування в перервах між курсами передбачені інші пасти LACALUT. Для дітей є окрема лінійка.
 • Blend-a-med PRO-EXPERT. Один з небагатьох варіантів, в яких в якості фторвмісного компонента використовується саме фторид олова. Спочатку цей компонент почав використовуватися в пастах завдяки відомої компанії Procter&Gamble.

  Після того, як даний фторид вдалося стабілізувати, щоб він зберігав свою дію на всьому терміні придатності пасти, він став популярний і в Росії. Зрозуміло, він також бореться з карієсом і зміцнює емаль, проте окремо проводилися дослідження на тему його дії проти гінгівіту (запалення ясен): ефективність була підтверджена.

 • Aquafresh «Максимум» або «Бездоганна відбілювання». Обидва варіанти позиціонуються як призначені для догляду за всією порожниною рота», багато в чому завдяки вмісту фтору. Однак, за результатами дослідження Росконтроля, воно не дотягує до заявленого: різниця становить кілька відсотків. Втім, в іншому пасти непогані, не відстають від LACALUT та Blend-a-med. Їх особливістю є фтор-система, що складається з кількох фторидів (монофторфосфата натрію та натрію фториду), доповнена сполуками кальцію. Останні сприяють найбільш ефективній і швидкій ремінералізації зубів, а також зменшення підвищеної кислотності в роті.
 • Colgate Total. Всі пасти цієї лінійки містять фтор, а саме фторид натрію. Однак на офіційному сайті компанії в розділі «питання-відповідь» дані пасти рекомендуються для регулярного застосування, тобто не є лікувально-профілактичними. Тут вже кожен вирішує для себе, але краще все ж таки робити перерву у використанні паст з фторидами, переходячи на прості гігієнічні пасти.
 • Colgate Duraphat 5000 ppm фториду. Ще одна паста від цього виробника з підвищеним вмістом фтористого натрію. Його кількість тут майже в 5 разів більше в порівнянні із звичайними пастами з фторидами. Colgate стверджує, що карієс у початковій стадії значно ущільнюється вже через 3 місяці регулярного використання даного засобу.
 • Parodontax з фтором. Вміст фтору в цій пасті становить не більше 1400 ppm, що дозволяє використовувати пасту постійно, за умови, що вода у вашому регіоні не фторируется. Якщо ви не знаєте, як вміст фтору у вживаної вами воді, то краще використовувати цю пасту курсами по 2-3 місяці.
 • Splat Актив. Більшість паст цього виробника не містять фтор, а які містять характеризуються меншим вмістом на відміну від складів конкурентів. Зокрема, тут міститься монофторфосфат натрію, лише в кількості 1000 ppm. Його дія посилюється природними компонентами спіруліни та інших лікарських рослин.
 • Splat ВІДБІЛЮВАННЯ ПЛЮС. Також містить не більше 1000 ppm фторидів монофторфосфат натрію. Їх головне призначення тут — знижувати підвищену чутливість зубів, яка часом може давати про себе знати при використанні відбілюючих засобів, глибоко розщеплюють зубний наліт.
 • >Splat АРКТІКУМ. Містить амінофторид Olaflur, який не тільки виконує традиційну для фторидів функцію захисту від карієсу, але і з особливою силою бореться з неприємними запахами. Крижана свіжість досягається також завдяки синергії фторидів і в’яжучої дії глюконату цинку. З ефірною олією апельсина виходить дійсно стоїть ефект.
 • Дитячі зубні пасти R. O. C. S. Kids (для дітей від 4 до 7 років) і R. O. C. S. School (для підлітків від 8 до 18 років). Даний виробник стверджує, що ефективність фтору у дорослих зубних пастах знаходиться під великим сумнівом. Замість фторидів в дорослі зубні пасти включаються інші компоненти (які — не вказується). Тут вже кожен має право сам приймати рішення, але знову ж таки багато що залежить від характеристик води в регіоні.
 • ТОП зубних паст з фтором. Користь і шкода фтору у складі зубних паст — міфи і реальність

  Види паст з вмістом фтору

  По регулярності використання та за показаннями засоби для чищення зубів поділяються наступним чином:

  • Гігієнічні зубні пасти. Їх використовують люди з абсолютно здоровими зубами, так як їх призначення — прибрати основні забруднення, які можуть стати їжею для мікроорганізмів.
  • Лікувальні зубні пасти. Такі пасти, навпаки, використовуються тільки за призначенням лікаря, так як мають у своєму складі медикамент направленої дії, покликаний вирішити певну проблему.
  • Лікувально-профілактичні пасти. Саме такими є розглянуті в цій статті транспортні засоби, рекомендовані для постійного або курсового застосування. Тут багато що залежить від стану зубів, від концентрації фтору у складі, а також від того, скільки фтору ви споживаєте з їжею. Наприклад, якщо ви їсте багато яблук і риби, а також захоплюєтесь чаюванням, то пасти з фтором краще використовувати курсами.
  • Відбілюючі пасти. Тут важливо читати рекомендації на упаковці. Агресивні засоби краще використовувати не частіше 3 разів на тиждень. До того ж, серед лікувально-профілактичних можна знайти більш дешеві варіанти, які також забезпечать ефект відбілювання на 1-2 тони.

  Пасти відрізняються також особливостями складу:

  • Гелеві (не містить абразивів);
  • Зубний порошок (підвищений вміст абразивів);
  • Чорні (містять відбілюючий емаль березовий вугілля);
  • Дитячі (містять певну кількість фтору, відповідне віку, і не містять сильних ароматів і ментолу).

  ТОП зубних паст з фтором. Користь і шкода фтору у складі зубних паст — міфи і реальність

  Висновок

  Таким чином, кожен повинен свідомо підійти до вибору «з фтором або без», беручи до уваги наступні фактори:

  • Рівень фтору в питній воді.
  • Склад раціону.
  • Початковий стан зубів та порожнини рота.

  Зрозуміло, не зайвою буде консультація лікаря. Однак варто розуміти, що якщо б фториди були настільки шкідливі, то під забороною були б і яблука, і чай, і багато інші продукти. Підходьте до питання з головою, і буде вам щастя!