Одним з найважливіших елементів банного приміщення, безсумнівно, є котел. Але навіть якщо ви вже вибрали ідеальну модель і встигли придбати, перед вами стоїть ще одне завдання: встановити котел в баню. Як це зробити за всіма правилами і не розчаруватися в покупці? Чи можна встановити все самостійно, не вдаючись до допомоги професіоналів? Про все це ви дізнаєтесь в даній статті.

Які бувають котли для лазні

Зміст статті

 • Які бувають котли для лазні
 • Різниця між котлом і піччю
 • Установка котла своїми руками

Для початку розглянемо види таких агрегатів. Це важливо тому, що кожна модель має свої особливості, які варто враховувати при установці.

Котли розрізняють за кількома критеріями. Наприклад, по використанню палива:

 • електричні;
 • піролізні;
 • газові;
 • твердопаливні;
 • рідкопаливні.

Варіант на газовому паливі самий компактний і економічний, до того ж при роботі не виділяється неприємний запах. Також йому не потрібна вентиляція, але при всіх своїх перевагах він може якісно обігріти чималеньку площу. Це оптимальний варіант у випадку, якщо на вашій ділянці проведений газ.

Електричний прилад вважається найбільш екологічно прийнятним. В перевагах він нітрохи не поступається газовій, але доведеться врахувати, що витрати на електроенергію значно збільшаться.

Твердопаливні моделі працюють від дров або торфу. Зазначається, що такі котли чудово підтримують необхідну температуру протягом тривалого часу, але їх доводиться постійно подзагружать паливом. В автоматичному режимі вони працюють лише кілька годин, точний час залежить від ємності паливного бака.

Рідке паливо характеризується зручністю в зберіганні, але котли, що працюють від нього, дуже часто виділяють неприємні запахи, які можуть зіпсувати все задоволення від відвідин парної. Тому такі моделі рекомендується встановлювати в окремому приміщенні.

Піролізні варіанти радують власником тим, що практично не залишають сажі або інших неприємних паливних відходів — все повністю згоряє з допомогою двох спеціальних камер, встановлених всередині пристрою.

Різниця між котлом і піччю

Варто розуміти, що котел і піч — далеко не одне і те ж, хоча обидва цих приладу виконують схожі функції. Котел — це частина опалювальної системи, яка встановлюється в бані набагато рідше, ніж широко поширена піч. Але в особливих випадках, коли потрібний елемент, що доповнює потужність печі, він буде необхідний.

Піч — це те, що безпосередньо прогріває приміщення, а котел передає тепло іншому носієві. Він встановлюється, наприклад, якщо пічка малопотужна або лазню неможливо підключити до системи гарячого водопостачання.

ВАЖЛИВО! Дуже часто в неперевірених джерелах можна зустріти інформацію, що котел і піч — синоніми, які успішно замінюють один одного, але це не так. Тепер ви знаєте, у чому полягає їх істотна відмінність і зможете підійти до вирішення питання про необхідність установки котла грамотно.

Установка котла своїми руками

З установкою котла цілком можна впоратися самостійно, але врахуйте, що деякі виробники можуть у разі поломки відмовитися від своїх гарантійних зобов’язань, аргументуючи це тим, що монтаж був виконаний неправильно. Втім, навіть звернення до професіоналів не стане в даному випадку гарантією якості.

В більшості випадків разом з приладом надається детальна інструкція, покликана полегшити установку агрегату. У ній є спеціальна схема, яку краще не ігнорувати.

Існує кілька правил, які обов’язково враховувати при роботі. Порушення цих правил може призвести до займання або поломки важливих елементів опалювальної системи.

 • Стеля над котлом і виходом димоходу обов’язково повинен бути закритий металевим листом.
 • Розташування котла в лазні зазвичай відбувається таким чином, щоб у разі необхідності можна було прогріти також передбанник або іншу додаткову кімнату. У більшості випадків цей ефект досягається розташуванням опалювального обладнання у передбаннику, а самого котла — в парильної.
 • Не варто забувати і про елементарні правила безпеки: в лазні завжди повинен знаходитися вогнегасник, а підлога — покритий антиковзаючим покриттям.
 • Установка повинна відбуватися у суворій послідовності. Спочатку споруджується фундамент. Це важливий момент, який краще передбачити ще при будівництві лазні, але якщо цього не було зроблено, не турбуйтеся. Після цього на фундамент встановлюється сам котел. Наступним кроком стане монтаж димаря.

  ВАЖЛИВО! Не забувайте надійно герметизувати будь-які проміжки. В іншому випадку при першому ж використанні може статися аварія.

  В останню чергу встановлюється ковпак від опадів.

  Таким чином, встановити котел в баню не так вже й складно, особливо якщо у вас є інструкція від виробника, який розрахував всі параметри з урахуванням своїх професійних знань у цій області.