Вагітність і робота за комп’ютером: можна чи ні?

Багатьом жінкам навіть в такий особливий період життя, вагітність, доводиться мати справу з різними видами сучасної офісної техніки. Адже переважна більшість робіт, пов’язаних із розумовою працею, виконується за участю комп’ютера або ноутбука.

Вони знаходяться практично на кожному робочому місці сучасного офісу. Або вдома, якщо це віддалена робота. Але наскільки безпечна робота за комп’ютером для майбутньої дитини і стану здоров’я самої вагітної?

Шкода комп’ютера при вагітності

Вагітність і робота за компютером: можна чи ні?

Згідно зі списком санітарних норм і правил, затвердженим Госкомсанэпиднадзором РФ 28 жовтня 1996 року, вагітність передбачає переведення жінки на роботу, не пов’язану з використанням комп’ютера, або роботодавець зобов’язаний обмежити час перебування за монітором до 3 годин.

Західні фахівці теж не схвалювали роботу за комп’ютером під час вагітності. Чим же так занепокоїлися вчені?

Справа в магнітному випромінювання, яке виходить від подібної техніки. Американськими дослідниками були наведені цифри сумної статистики. Виявилося, слабкі магнітні поля, випромінювані комп’ютерами, надають згубний вплив на людину, а особливо на стан репродуктивної функції та можливість відтворення потомства. Природно, завдають шкоди вони і на організм вагітної жінки на стан плода. Навіть при використанні захисного екрану, який послаблює електромагнітні хвилі, від шкідливої дії буде звільнений людина за клавіатурою, але не той, хто присутній в безпосередній близькості з правого або лівого боку.

Спектр захворювань, провокованих випромінюванням, широкий: пригнічення дітородної функції, ослаблення імунної системи, неврологічні і психічні порушення у майбутньої дитини. Були проведені дослідження, які показали, що тривалий час роботи за комп’ютером веде до порушення складу крові і наближає його до такої у онкохворої людини. І хоч після деякого часу склад приходить в звичну норму, але подібні часті трансформації крові жодним позитивним чином не позначаються ні на здоров’я жінки під час вагітності, ні на стані майбутнього малюка.

Існує статистика, згідно якої ризик викидня вище у жінок, чия робота пов’язана з технікою такого роду, ніж у тих вагітних, які не працюють за монітором. Але безпосереднього впливу комп’ютера на жінку і майбутньої дитини досі не довели. На сьогоднішній день безумовна небезпека комп’ютера для працюючої на ньому вагітної жінки не виявлено.

Ніж для вагітної шкідлива робота за комп’ютером

Вагітність і робота за компютером: можна чи ні?

Механізми, небезпечні таким випромінюванням, давно були вдосконалені. Так і вчені всього світу не можуть однозначно довести безумовне негативний вплив комп’ютера. Адже навіть звичні мобільні телефони, офісна техніка, домашні побутові прилади є джерелами випромінювання у невеликих кількостях. Комп’ютер серед них займає далеко не лідируючі позиції. Тим більше, його варіант – ноутбук, практично нешкідливий в цьому плані.

Чим же небезпечна для вагітної робота за комп’ютером?

 • Робота за комп’ютером пов’язана з тривалим перебуванням в сидячому положенні. Це загрожує погіршенням кровопостачання внутрішніх органів, що викликає застій крові в органах малого тазу. Таке явище в свою чергу може стати причиною гіпоксії плода, погане відходження продуктів життєдіяльності плода.
 • Гіпертонус матки. У деяких випадках така робота під час вагітності може провокувати підвищений тонус матки — напруга мускулатури матки понад норми. Це супроводжується тягнуть відчуттями, переймоподібними болями внизу живота, негативно впливає на стан плода, а в деяких випадках навіть буває однією з причин переривання вагітності.
 • Прогресування короткозорості. Вагітність позначається на всіх процесах в організмі жінки. Зміни в кровообігу стосується і системи зорових аналізаторів, що веде до деформації очного дна. Разом з цим часта і тривала робота за комп’ютером в свою чергу може стати причиною виникнення і прогресування короткозорості.
 • Можливість стресу. Психоемоційний стан матері передається і майбутньому малюкові, тому вагітній так важливо уникати стресів. Робота за комп’ютером передбачає іноді сильне емоційне і розумове напруження. Це може негативно позначитися в майбутньому на дитину, у вигляді високої збудливості, неврологічних дефектів.
 • Зростаюче напруження хребта та м’язів спини. Тривала робота в одному положенні провокує втому хребта, м’язів спини. Іноді жінка під час вагітності може не відчувати цього, але таке навантаження може позначитися в післяпологовому періоді у вигляді остеохондрозу, болю в спині, спинних гриж.
 • Сидяча робота провокує розвиток геморою, тим більше що вагітні жінки – група ризику. Адже при вагітності зростає навантаження на хребет, біля тіла зміщується центр ваги, при неправильному харчуванні може виникати недолік кальцію.
 • Вагітність і робота за комп’ютером: як поєднати

  Вагітність і робота за компютером: можна чи ні?

  Якщо відмовитися від роботи за комп’ютером немає можливості, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Обов’язково відпочивати після кожних 3-4 годин роботи за комп’ютером. Краща зміна діяльності при вагітності для жінки, яка багато часу проводить за монітором, це можливість прогулятися пішки на свіжому повітрі – справжня панацея для майбутньої дитини.
  • Якщо робота за комп’ютером передбачає тривалий час, змініть комп’ютер на модель з якісним монітором. При тривалій роботі за комп’ютером оптимальні моделі з рідкокристалічним монітором. Такі монітори володіють малим рівнем шкідливого випромінювання, зображення на них практично нічим не поступається за якістю звичайних моніторів ЕПТ (електронно-променевої трубки).
  • Можна користуватися ноутбуком. Ноутбуки характеризуються більшою екологічною безпекою в порівнянні зі стаціонарним комп’ютером завдяки відсутності в них електростатичного потенціалу екрану.
  • Ноутбук має стояти на столі. Ставити його на коліна недалеко від зростаючого животика і статевих органів не рекомендується.
  • Важливо підібрати зручне крісло, яке буде містити в правильному положенні спину.
  • Витримувати відстань півметра між монітором і очима.
  • Кожні 15 хвилин влаштовуйте невеликі розминки. Під час вагітності взагалі важлива фізична активність. Треба встати, потягнутися, походити, розім’яти спину і таз, виконати кілька нескладних фізичних вправ. Якщо вагітна працює віддалено, то можна вдатися до спеціального комплексу вправ, який порекомендують в жіночій консультації.

  Коли робота за комп’ютером не рекомендується

  Вагітність і робота за компютером: можна чи ні?

  Багато вагітні жінки значну частину свого часу проводять за моніторами ПК аж до самих пологів. Але існують деякі протипоказання, при яких значно краще обмежити або навіть повністю утриматися від подібної роботи:

  • Багатоплідна вагітність.
  • Хронічні захворювання.
  • Несприятливе закінчення попередньої вагітності.
  • Наявність ускладнень.

  Дотримуючись нескладних правил і рекомендацій, майбутня мама не тільки подбає про свій гарний настрій і самопочуття, але і забезпечить захист здоров’я свого малюка.