Великий піст в 2018 році – якого числа у православних

Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

Той, якого числа починається Великий піст у православних християн в 2018 році, залежить від дати святкування Великодня. Світле свято буде приурочене до 7 квітня. А значить, і постити мирянам необхідно 7 тижнів, починаючи з 19 лютого. Цей час дається всім віруючим в Христа, щоб очиститися фізично і духовно. А щоб підготуватися до обмежень, люди останній тиждень перед Великим постом святкують Масляну.

Календар Великого посту в 2017 році.Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

Потрібно дотримуватися посту?

Незважаючи на багатовікову традицію християнських обрядів, багато віруючі навіть у третьому тисячолітті неправильно розуміють їх суть. Це не просто чергова дієта, призначена для очищення організму від шлаків і токсинів і підготовки до літнього періоду. Найбільш важливим є наближення людини до Бога.

Досить жорсткі вимоги до їжі змушують мирян заздалегідь запитувати, якого числа починається Великий пост в 2018 році. Але при цьому люди не знають, що норми відмови від їжі поширюються в першу чергу на ченців та інших служителів церкви. Навіть тим, хто присвятив своє життя служінню Богу, нелегко дається дотримання посту.

Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

Для обивателів тривале утримання від їжі може навіть виявитися шкідливою. Якщо людина серйозно хворий або його життя і робота пов’язана з постійними сильними фізичними і розумовими навантаженнями, обмеження раціону може призвести до виснаження організму. Мета ж дотримання посту – набуття фізичної та духовної чистоти.

Тому перш, ніж починати дотримання Великого посту, краще переговорити зі своїм духівником. Він підкаже, наскільки строго необхідно слідувати всім канонам. Можливо, людині краще спробувати свої сили на менш тривалих Петровом, Успенському та Різдвяних постах, щоб зрозуміти, наскільки він готовий до суворих обмежень Чотиридесятниці.

Не варто забувати також і те, що головне – не відмова від їжі. Це тільки спосіб зрозуміти всі страждання Ісуса Христа і духовно зрости, стаючи ближче до Бога. Тому без духовного розвитку і молитов від Великого посту в 2018 році не буде користі, і вже неважливо, якого числа він настане.

Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

Саме тому 18 лютого святкується Прощену Неділю, щоб кожен віруючий відпустив свої образи і злість. Тільки так, пробачивши оточуючих і самого себе, можна рухатися до Бога з чистим серцем і душею.

Чому «Чотиридесятниця?»

Друга назва Великого посту прямо натякає на число 40. Це час, яке тіло Спасителя провело на землі до його воскресіння. Також це термін, який провів Ісус у пустелі, проходячи через щоденні спокуси Диявола. Спаситель нічого не їв, але все-таки витримав всі труднощі. Так і людині не слід піддаватися спокусам, долаючи свої гріхи, починаючи з обжерливості.

Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

Але знаючи, якого числа у православних християн святкується Великдень і дотримується Великий піст в 2018 році, нескладно вирахувати, що утримання від їжі триває 48 днів. Останній тиждень встановлена на честь пам’яті про останні дні Ісуса Христа на землі:

 • Вона починається в Лазареву суботу, щоб нагадати про воскресіння праведного, як доказ Спасителем, що всіх віруючих чекає вічне життя після смерті.
 • На наступний день святкують Вхід Господній в Єрусалим. У православній традиції цей день відомий, як Вербна неділя.
 • Понеділок починає Страсну Седьмицу, яка нагадує про останні дні Спасителя серед людей. У ці дні кожен християнин згадує про муки Ісуса Христа заради спасіння роду людського, а в неділю радіє його відродженню під час Пасхи.
 • Всі сім тижнів Великого посту дані людині, щоб очиститися, згадати діяння і муки Спасителя і його учнів, а також подякувати Господу за все, що він зробив заради людей.
 • Підготовка до посту

  Враховуючи, що обмеження на харчування скоромною їжею досить жорсткі, дається віруючим 4 тижні, щоб поступово змінити свій раціон.

  Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

  Кожна седмиця підготовки до Великого посту в 2018 році приурочена до певних біблійним подіям, щоб знати якого числа починається відмова від того чи іншого виду їжі:

 • Перший тиждень підготовки з 22 січня 2018 року ще не накладає серйозних обмежень. По середах і п’ятницях можна їсти скоромну їжу. У цей час у церкві будуть згадувати притчу про митаря і фарисея, щоб нагадати про справжні цінності цього світу.
 • Другий тиждень присвячена притчі про блудного сина, нагадує, що грішник покаявся обов’язково буде прощений Господом на небесах. У ці дні все ще можна періодично харчуватися м’ясом.
 • Третя седмиця – м’ясопусна. Якщо в перші 2 тижні ще можна було вживати м’ясо, то тепер воно під забороною. Церква в ці дні буде нагадувати про друге пришестя і Страшний суд, який розпочнеться, коли повернеться на землю Ісус.
 • Четверта седмиця – сиропусний. Знову по середах і п’ятницях можна вживати м’ясо. В народі вона також відома, як Масляна, яка закінчується 18 лютого Прощеною неділею і заговением – відмовою від скоромної їжі на наступні 48 днів.
 • Щоб не порушити Великий піст треба розібратися, що вважається скоромною їжею. Це їжа тваринного походження. До неї відносять не тільки м’ясо, але і яйця, молоко. Також скоромними вважаються всі похідні: сир, вершкове масло, сири та інше. Але деякі Чотиридесятниці свята дозволяється вживати в їжу рибу та ікру.

  Тижня Великого посту

  Чотиридесятниця починається з понеділка. Його ще називають Чистим. 19 лютого – ось якого числа починається Великий пост в 2018 році, а православний християнин показує, що готовий заради віри прийняти на себе обмеження в їжі. За каноном у Чистий понеділок не можна нічого їсти і краще утриматися від роботи, присвятивши себе духовному розвитку і молитвам. Все подальше тиждень присвячена торжества православної віри.

  Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

  Далі кожні 7 днів до церкви йдуть служби в пам’ять про біблійні події та видатних праведників минулого:

 • На другу седьмицу відбуваються богослужіння в пам’ять про святого Григорія. Це найбільш шанований богослов Православ’я.
 • Третя седмиця вважається Хрестопоклонною. Людям нагадують про Христове розп’яття і виносять з кожного храму хрест.
 • Четверта седмиця також приурочена до пам’яті великого богослова. На цьому тижні проходять служби, присвячені Іванові Ліствичнику. Він заслужив цю честь завдяки книзі «Модрина Раю».
 • П’ята седмиця нагадує людям про покаяння. На прикладі Марії Єгипетської служителі церкви показують, що кожен може прийти до Бога, якщо визнає свої гріхи і кається.
 • Шоста седмиця – Цветоносная. Вона нагадує про воскресіння Лазаря.
 • Сьомий тиждень – страсна седмиця. Це час найбільш суворого посту. Вводиться додаткове обмеження режиму прийому їжі: харчуватися можна не більше 2-х разів на добу. Тому важливо запам’ятати з якого числа треба найбільш уважно поставитися до дотримання Великого посту: в 2018 році це буде 2-6 квітня. Кожну добу в ній мають глибоке значення, і щоденні богослужіння готують християнина до Великодня:
 • У Великий понеділок треба очистити не лише тіло й душу, але також і свій будинок. У цей день дозволяється розпочати генеральне прибирання перед Великоднем. Також варто відвідати церкву, в якій нагадають про події Старого Завіту, коли Йосипа продали його рідні брати. У цей день священнослужителі також закликають не забувати і про проклятої Ісусом смоковницю.

  Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

 • Великий вівторок – день, коли Спаситель проповідував у храмі Єрусалиму, викривав фарисеїв і книжників. Саме цим подіям присвячені повсюдні богослужіння.
 • Велика середа нагадує про зраду Христа Іудою Іскаріот.
 • Чистий четвер. Це день завершення приготувань перед Великоднем. Його потрібно присвятити закінчення збирання, адже продовжувати все в п’ятницю і суботу вважається поганою прикметою.
 • Велика п’ятниця – день розп’яття Спасителя. В цей день всі християни сумують про смерть Сина Божого. Тому домашні справи знаходяться під забороною, а приймати їжу можна тільки після церковної служби.
 • Велика субота – закінчення Великого посту, якого числа вона не настала (в 2018 році це 6 квітня). Це останній день, коли віруючим треба себе строго обмежувати. Приготовану до Великодня благословляють їжу в храмах, але їсти її можна тільки після Всеношної.
 • В неділю всі відзначають свято великодня, радіючи воскресінню Ісуса Христа. Навіть на державному рівні цей день визнаний вихідні, щоб люди могли відкласти всі свої мирські справи і зайнятися духовними.
 • Що можна їсти в Чотиридесятницю?

  Великий піст в 2018 році має ті ж обмеження, що і раніше, але є дні, коли робляться послаблення і важливо пам’ятати якого числа це станеться. Протягом усіх семи тижнів мирян закликають відмовитися від скоромної їжі, до якої відносять продукти тваринного походження. Також під забороною залишається алкоголь.

  Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

  Метод приготування їжі теж повинен відповідати дню тижня протягом всієї Чотиридесятниці:

 • Понеділок, середа і п’ятниця – це дні сухоядения. Можна харчуватися сирими фруктами і овочами, хлібом. Запивати можна компотами і морсами, а також чистою джерельною водою. Рослинна олія знаходиться під забороною.
 • Вівторок і четвер – дні, коли можна термічно обробляти їжу. Але смажити на маслі все ще не можна. Тому краще звернути свою увагу на каші, пюре і супи.
 • Субота і неділя – дні відпочинку, коли можна випити трохи сухого червоного вина і приготувати їжу з рослинним маслом.
 • П’ятниця, субота і неділя Цветоносной седмиці – особливі дні. В честь пам’яті про воскресіння Лазаря віруючим дозволяється вживати в їжу рибу. А в Лазареву суботу можна додати в раціон ікру. Але всі наступні дні Страсного тижня доведеться обмежувати себе сухоядением. 19 лютого, 5 і 6 квітня віруючі повністю відмовляються від їжі. У ці дні можна пити тільки чисту воду.
 • Як пережити Великий піст без стресу?

  Важливо враховувати, що обмеження відповідають монастирським статутом. Для мирян досі не створено окремого зводу вказівок щодо Великого посту. Тому перед початком його дотримання важливо проконсультуватися з духівником. Священнослужитель підкаже, чи можна зробити послаблення, враховуючи спосіб життя, вік і стан здоров’я віруючого.

  Починати практику постів краще з щотижневого дотримання його правил по середах і п’ятницях. У ці дні забороняється вживання скоромної їжі і рослинного м’яса, але можна рибні страви. Цим правилам нескладно слідувати, якщо знаєш, що вже на наступний день можна буде поїсти улюблені продукти. Також можна дізнатися якого числа почнуться інші посади в 2018 році і спробувати спочатку свої сили на них.

  Великий піст в 2018 році  якого числа у православних

  Важливо розуміти, що навіть спроба відповідати вимогам Чотиридесятниці вже почесна. Якщо людина намагається йти до Бога, але не може відразу подолати всі труднощі на цьому шляху, це не страшно. Можливо, треба трохи підготуватися, зміцнити свій дух і спробувати знову. Головне – прагнення подолати свої слабкості і гріхи, боротися із спокусами. Саме в цьому полягає сенс Великого посту.

  Тому не варто вимагати від себе та оточуючих миттєвого перетворення з першого дня Чотиридесятниці. Особливо від дітей. Можливо, що для подолання всіх негараздів буде достатньо сили волі. Але можна скористатися також і можливість розширити свої кулінарні навички, навчившись у чітких обмеженнях готувати смачну їжу. Тоді діти будуть чекати посту, а духовне зростання для них стане не мукою, а радісною дорогою до Бога.

  Церковні обряди під час Чотиридесятниці

  Браковенчание – велике свято саме по собі. Але його не можна проводити одночасно з іншими церковними пам’ятними днями і святами. Також вінчання заборонено по вівторках, четвергах і суботах. Ще одна заборона відноситься до постів. На всьому протязі Чотиридесятниці цей обряд не проведе ні один священик.

  Зате хрестити дитину під час Великого посту не заборонено. Правда, враховуючи завантаженість служителів церкви, вони можуть попросити перенести обряд. У духівників може не вистачати часу між службами, щоб хрестити малюка.

  Календар церковних і релігійних свят на 2017 рік.Великий піст в 2018 році  якого числа у православних