Весільні традиції — невід’ємний атрибут практично будь-якого торжества. Сама весілля являє собою своєрідний ритуал: символічне з’єднання двох люблячих сердець, утворення нової сім’ї.

Обряди і традиції покликані захистити цей союз, убезпечити його від впливу сторонніх, не завжди добрих намірів і впливів. В їх дієвість можна вірити, а можна і вважати забобоном, але якщо є хоча б мала ймовірність того, що весільні традиції можуть захистити союз молодої пари, варто спробувати звернути їхню силу на свою користь.

Розрізання весільного торта

Ця традиція уособлює єднання молодят і їх гостинність. Розрізаючи торт, наречена стає повноправною господинею. Молодий чоловік повинен допомагати дружині в цьому. Весільний торт прийнято розрізати на невеликі шматочки і роздавати всім запрошеним. Це символ того, що молодята дякуємо за участь гостей у їх урочистість і будуть раді бачити їх знову вже в сімейній атмосфері. Раніше в тісто для торта запікали кільце. Той, кому попався шматочок з такою начинкою, вважалося, буде щасливим у подружньому житті.

Сьогодні весільний торт залишається одним з найпопулярніших атрибутів будь-якого торжества. Класичну форму його сьогодні можна замінити оригінальним капкейками: вже розрізаними шматочками в практичною картонній коробочці. Виглядає такий «торт» не менш ефектно, а також надає свята особливо стильний шарм.

Стрічки на автомобілі

Весільні традиції, пов’язані з прикрасою стрічками кортежу, прийшли з стародавньої Європи. Раніше стрічки вважалися потужним оберегом. Не даремно вони прикрашали весільні вінки наречених у багатьох культурах. З них шили своєрідні «нареченині банти». Ними прикрашали рукави людей, які вели наречену в церкву. З часом стрічки перекочували на автомобілі. Традиційно, особливо пишно прикрашається головна машина (нареченого і нареченої), а на всі інші декоруються в загальній стилістиці весілля.

Обсипання рисом

Ні вона традиційне весілля не обходиться без ритуалу обсипання молодят рисом (вівсом, цукерками, монетами і т. д). Такий звичай повинен зробити молодят успішними, багатими і на матеріальні цінності, і на дітей. Сьогодні в суміш для обсипання часто додається конфетті як побажання красивою і яскравою життя молодим. Нареченого і наречену традиційно обсипають рисом батьки. Раніше це робили після розпису або таїнства вінчання, зараз же зазвичай це відбувається біля будинку нареченої після її викупу.

Кидання букета

Квіти прикрашають більшість святкових заходів і з ними пов’язані багато весільні обряди. Букет нареченої впродовж всього весільного дня повинен знаходитися поряд з дівчиною (в деяких культурах їй навіть заборонялося випускати його з рук). Весільні традиції, пов’язані з киданням букета, прийшли з Європи.

В кінці вечора наречена кидає свій букет незаміжнім подругам і та, яка його зловить, має незабаром вийти заміж. Аналогічний ритуал проводить і наречений зі своїми неодруженими друзями (в цьому випадку впадає підв’язка нареченої). Традиція уособлює собою доброзичливість і щедрість нової сім’ї.

Замок

Весільні обряди з замком з’явилися не так давно, зате швидко стали популярними серед молодят. Суть в тому, що в день одруження пара вішає на спеціально відведене для цього місце замочок з пам’ятної гравіюванням (це можуть бути імена закоханих, дата весілля, клятва вірності і т. д). Обряд символізує міцність сімейних уз і їх непорушність. У давнину прототипом такого дійства ставало пов’язування стрічок на дерева. Замки стали застосовуватися недавно.

Зняття фати

Зворушливий і ліричний ритуал, який зазвичай завершує весільний банкет. Фата символізує дівочу долю нареченої, її незаміжню роль. Зазвичай знімає фату дівчині свекруха. Такі весільні традиції демонструють перехід молодої дружини в новий статус, її покірність чоловіка і готовність увійти в його сім’ю.

Після зняття фати нареченої голову покривають красивим хусткою або шаллю. На сучасних весіллях ритуал проводять найчастіше під гарну ліричну музичну композицію. Це ефектне завершення свята. Після зняття фати наречена може потанцювати зі своїми подругами, приміряючи на них її, тим самим бажаючи швидше знайти свою любов і вдало вийти заміж.

Сімейне вогнище

Сімейне вогнище на весіллі — це імпровізоване відображення подружнього щастя. Зазвичай це красива свічка, декорована в особливому стилі. Її запалюють молодята спільно з батьками. Тим самим наочно демонструється спадкоємність поколінь і передача батьківського досвіду щасливого подружнього життя. Ця свічка після урочистості повинна зберігатися в будинку молодят, охороняючи їх сімейний затишок. Її прийнято запалювати на річниці весілля і важливі сімейні дати.

Кільця

Як ніякі інші весільні традиції, цей обряд не втрачає своєї актуальності та значущості. У день весілля молодята обмінюються обручками на знак подружньої вірності і нескінченної любові. Їх носять на безіменному пальці правої руки, оскільки вважається, що саме від нього йде імпульс до серцевої чакри.

У давнину було прийнято використовувати для цього ритуалу виключно круглі і рівні кільця (без всіляких вставок і гравіювань). Ідеально кругла форма прикраси уособлювала гладку (без конфліктів і сварок) подружнє життя молодого подружжя. Сьогодні часто застосовуються обручки зі вставками з дорогоцінних каменів, але класичні без декору стабільно зберігають свої лідируючі позиції в рейтингу найбільш популярних весільних аксесуарів.

Битий посуд

Весільні обряди, пов’язані з биттям посуду, активно застосовувалися в староруських весіллях. Вважається, що розбиті келихи в день одруження — до щасливого сімейного життя молодого подружжя. Для цих цілей сьогодні спеціально декорують окрему пару фужерів. Раніше били частіше не келихи, а тарілки, при чому по осколках судили про те, хто першим народиться у подружжя: великі частини обіцяли поява первістка-хлопчика, дрібні — дівчинки.

Зв’язування пляшок

Композиція з кількох пляшок, декорованих у святковому стилі, зазвичай прикрашає стіл нареченого і нареченої на банкеті. Найчастіше для цих цілей використовують 2 пляшки шампанського. З весільного банкету композиція мала перекочувати в будинок молодят.

Першу пляшку за традицією необхідно відкрити в день першої річниці весілля, другу — на народження первістка. Іноді в композицію пов’язують три пляшки (остання призначена для святкування золотого весілля). Для додаткового антуражу на кожну пляшку можна наклеїти фото молодят, вказати дату їх торжества, імена, значущі фрази або побажання.

«Гірко!»

Найпоширеніша кричалка, яка міцно увійшла в весільну культуру слов’янських народів, це «Гірко». Гості свята з допомогою цього слова стимулюють молодят до нових і нових поцілунків. Ритуал має давню історію. Раніше наречена обходила стіл з гостями і кожному пропонувала випити чарку горілки обмін на подарунок молодятам. Гість, випиваючи напій, підтверджував, що випив алкоголь словом «Гірко».

З часом ритуал дещо трансформувався і придбав новий колорит. Особливо креативні наречені сьогодні намагаються замінити традиційне «Гірко» іншими формами привітання від гостей. Наприклад, дзвоном дзвіночків або іншими словами.

Весільні обряди трансформуються, видозмінюються, деякі повністю втрачають свою актуальність і стають надбанням історії. Але є і такі традиції, які стали невід’ємною частиною будь-якого свята і в обов’язковому порядку присутні і на сучасних урочистостях. Сьогодні мало хто беззаперечно вірить у магічну силу обрядів і ритуальних дій, вони більше сприймаються як традиційна частина весільної церемонії або банкету.Це частина культури, яка надає будь весілля елемент спадкоємності поколінь.