Створення теплої затишної обстановки приватного будинку в зимовий період, залежить від грамотно підібраний і правильно встановленого джерела тепла. При відсутності підведення газу і небажанні споживача зв’язуватися з підготовкою твердого або сипучого палива, використання електричного обладнання для обігріву житла, що буде простим і вірним рішенням.

Переваги і недоліки електричних котлів

Зміст статті

 • Переваги і недоліки електричних котлів
 • На що звертати увагу при виборі електричного котла для приватного будинку
  • Потужність
  • Розміри, число контурів, наявність автоматики
 • Типи опалювальних котлів електричних

Електроустаткування, що використовується для нагріву теплоносія автономних систем опалення, має ряд переваг.

 • На відміну від газових і твердопаливних агрегатів, електричні – не використовують при робочому режимі нагрівання джерела відкритого вогню. Конструкція електрообладнання передбачає нагрів теплоносія за допомогою впливу фізичних процесів спеціальними елементами котла, викликаних дією електричного струму.
 • Відсутність пальників і полум’я, дозволяє электрокотлам бути пожежобезпечними, при правильному монтажі електропроводки. З цієї ж причини відсутні шкідливі викиди в атмосферу, на відміну від «побратимів», що використовують природні ресурси.
 • При підведенні газової магістралі, що використовується для опалення, необхідне дотримання цілого переліку технічних умов, які пред’являть газовики, які обслуговують територію розташування домоволодіння. При цьому низька ціна газу на роки вперед, буде кілька разів відображатися у вартості проектної документації та прокладання труби. А доступність електрики не вимагає ніяких узгоджень.
 • Для твердопаливних, а іноді газових котлів потрібне спеціальне котельне приміщення, обладнане всіма необхідними атрибутами протипожежної та технологічної оснастки. Компактність електричних агрегатів дозволяє вписати нагрівальні прилади в інтер’єр будь-якої житлової кімнати.
 • Конструкція електрообладнання досить проста в управлінні і експлуатації. Робочий режим нагріву теплоносія не вимагає контролю. Використовуючи прості кнопки включення, встановлюють бажані параметри. Подальше участь споживача в роботу котла при необхідності відбувається коригування встановлених параметрів.
 • Низька ціна і відсутність потреби в складських приміщеннях під тверде або рідке паливо також є перевагою електрокотлів.
 • Установка електрообладнання має і недоліки:

 • Висока вартість електрики і відсутність технічної можливості опалювати котеджі великих розмірів.
 • Використання електрокотлів ефективно в закритих опалювальних контурах систем, а це потягне за собою переробку і подорожчання існуючих внутрішньобудинкових магістралей. Робота електрообладнання при природній циркуляції або відкритим розширювальним бачком, веде до зниження теплової потужності, а значить – актуальності застосування.
 • Крім цього установка електроагрегата часто пов’язана з монтажем додаткових елементів:

  • циркуляційного насоса для створення закритого контуру;
  • стабілізатора напруги при високій чутливості до перепадів;
  • заміни теплоносія на хімічно нейтральний, з певним питомим опором, для електродних котлів;
  • заміни радіаторів, т. к. у воді може утворитися сірководень, який руйнує алюміній.

  ВАЖЛИВО! При площі будинку більше 150 кв. м буде потрібно значного збільшення споживаної електричної енергії, а це може спричинити за собою прокладку окремої електромагістралі, з усіма витікаючими бюрократичними складнощами!

  На що звертати увагу при виборі електричного котла для приватного будинку

  При виборі електрообладнання для нагрівання теплоносія системи опалення власного житла, насамперед, використовують критерій потужності, а потім звертають увагу на оснащення агрегату, яка дозволить впоратися з опором труб і радіаторів в необхідних приміщеннях.

  Потужність

  Індивідуальні особливості побудови приватних домоволодінь зобов’язують, при розрахунку, відійти від стандартного розрахунку споживаної потужності тепла, який зводиться до значення 100 Вт/кв. м. Приведена величина актуальна для багатоквартирних будівель, при висоті стелі до 2,65 м.

  Сніпами передбачено велику кількість факторів, що впливають на правильність розрахункової величини потужності. Будівельні норми рекомендують використовувати в середніх широтах 41 Вт/куб. м, для розрахунку опалювального приміщення. Для коригування розрахункової величини застосовують поправочні коефіцієнти. Щоб розібратися в тому, як обчислити теплову потужність, необхідну на опалення приватного домоволодіння, розглянемо приклад розрахунку.

  Двоповерховий котедж, площа першого поверху 100 кв. м, другого – 60 кв. м, висота стелі – 3 м. На одній зі стін верхнього поверху встановлені енергозберігаючі склопакети, всі віконні прорізи збільшених розмірів, щодо стандарту, дах і стіни будинку мають утеплення з пінопласту, товщиною 100 мм

  Розрахунок із застосуванням звичайної рекомендації нормативів за обсягом буде виглядати:
  (100+60)х3х41=19680 Вт.

  Враховуючи фактори впливу:

  • споруда відособлена – +20%;
  • стіна другого поверху засклена – +1%;
  • збільшення розмірів віконних прорізів – +10%;
  • утеплення котеджу – -15%.

  В результаті– 20+1+10-15=16%.

  Отримані відсотки необхідно додати до розрахунковим значенням, в результаті – 19680+16%=22828,8 Вт.

  УВАГА! Для південних регіонів використовують поправочний коефіцієнт 0,9, а для північних широт, розташованих вище 60 град. – 1,2!

  Виконання розрахунку допоможе власникові будинку правильно визначити необхідну теплову потужність опалювального обладнання.

  Розміри, число контурів, наявність автоматики

  Сучасні електричні котли для опалення оснащені автоматичним контролем режиму нагріву теплоносія. В залежності від вимог користувача, датчики, керуючі включенням і відключенням агрегату, реагують як на параметри води в системі, так і на температуру повітря в приміщенні.

  Більшість нагрівальних приладів має один контур, т. к. для нагріву декількох – знадобиться велика кількість електричної енергії. Наявність в системі опалення декількох контурів, припустимо, поверхового розподілу теплоносія або поділу на обігрів окремих приміщень в різному режимі, вимагає встановлення додаткового оснащення на трубопроводах і кранах.

  Електрокотли не завжди комплектуються циркуляційним насосом і мембранним бачком. Їх відсутність зажадає додаткових витрат на придбання і установку. Характеристики насоса і бачка повинні відповідати вимогам, що пред’являються до монтажу:

  • електронасос, незалежно від виробника, має цифрове позначення параметрів роботи і підключення, припустимо, 25/4 або 30/8; перша цифра означає діаметр підключення, а друга – висоту, яку він долає;
  • ємність мембранного бака повинна бути не менше 6-10% від об’єму теплоносія.

  Невідповідність оснащення котла технічним параметрам опалювальної системи, не дозволить підтримувати бажаний температурний режим у всіх приміщеннях будівлі і вимагатиме заміни насоса або бачка.

  ДОВІДКА! Для зручності обслуговування, багато виробники встановлюють патрубок для зливу води з агрегату, а деякі – ні!

  Типи опалювальних котлів електричних

  В залежності від конструкції нагрівального елемента, електроагрегати бувають:

 • Тенові, в яких нагрів проводиться трубчастими елементами, розташованих всередині водяної ємності. За допомогою циркуляційного насоса, рідина постійно переміщається по трубопроводах, потім знову повертається до нагрівника. Технологія виготовлення електрокотлів передбачає наявність двох і більше Тенів, які включаються в залежності від вимог температурного режиму.
 • Індукційні агрегати використовують в основі принципу нагріву, котушку з феромагнітним осердям, який, за подобою роботи трансформатора, після подачі струму на обмотку – гріється і передає тепло сталевим трубам з теплоносієм. На відміну від Тенових, нагрівальний елемент захищений від накипу, має велику поверхню для передачі тепла. Таке обладнання більш ефективно і надійно, що позначається на високій вартості.
 • Електродні котли відрізняються простотою конструкції. Струм подається на корпус і електрод, розташований всередині, на невеликій відстані від внутрішньої поверхні. За рахунок різниці потенціалів між деталями агрегату і питомого опору води, теплоносій нагрівається, після чого переміщається по трубопроводах системи опалення.
 • УВАГА! Використання гріючих елементів трубчастого типу у проточних системах призводить до утворення накипу і зменшення теплової потужності!

  Таке обладнання має форму труби компактних розмірів з невеликим розширенням для підключення електрики. Потребує циркуляційному насосі і бачку мембранного типу. Автоматика керування роботою нагрівача виконується у вигляді окремого блоку. Низька вартість електрокотлів компенсується високими вимогами до якості теплоносія: він повинен мати питомий опір, регулирующееся хімічним складом. За рахунок безпосередньої передачі тепла від електрики – воді, даний сегмент продукції має високий ККД. Такі нагрівальні прилади відносять до енергоефективним.

  ДОВІДКА! Витік теплоносія не зможе завдати шкоди цьому обладнанню! Без води агрегат перестане нагріватися, а розташовані на безпечній відстані від поверхні під напругою, залишаться в закритій внутрішньої порожнини!

  Розібравшись в конструктивних відмінності електрокотлів, а також особливості підбору і комплектації, споживач зрозуміє яке джерело тепла вибрати для власного будинку.