Вибір печі для лазні справа відповідальна. Важливо не помилитися і знайти ту «золоту середину». Адже якщо буде прийнято рішення взяти кам’янку із великим запасом потужності, то вона прогріє приміщення дуже швидко. Але ось попаритися всмак не вийде — утримати температуру повітря і каменів на потрібному рівні виявиться неможливим. Малопотужна піч «радує» протилежною проблемою: довгий прогрів приміщення. І, навіть якщо час не здається критичним фактором, нагнати й утримати оптимальну температуру в парильні буде важко.

Визначення необхідної потужності тепловіддачі

Зміст статті

 • Визначення необхідної потужності тепловіддачі
 • Загальні критерії вибору
 • Особливості вибору дров’яної печі
 • Особливості вибору електричної печі
 • Особливості вибору газової печі

Щоб уникнути знайомства з температурними проблемами, досить орієнтуватися на рекомендовані 1 кВт потужності на 1 м3 приміщення. Правда, і тут є своя хитрість: класичний розрахунок обсягу не підійде. Так, в основі обчислень лежать площа і висота парильні. Але до них потрібно додати і помножену на коефіцієнт 1,2 площа всіх «холодних» елементів, будь то декоративне облицювання стін або вікно.

Для прикладу: довжина кімнати 2 м, ширина -1,5, висота 2,2. Є вікно 60х60 див. Стіна біля кам’янки оздоблена керамічною плиткою на висоті 80 см, сумарна довжина обробки — 1,5 м. Щоб визначити необхідну потужність, для початку розраховується обсяг приміщення: 2 * 1,5 * 2,2 = 6,6 м3. Потім сума площ вікна і плитки: 0,6 * 0,6 + 0,8 *1,5 = 0,36 + 1,2 = 1,56 м2. Результат множиться на коефіцієнт: 1,56 * 1,2 = 1,872 м3 І останній крок — сумування чистого обсягу і розрахункового доважку з округленням до цілого числа: 6,6 + 1,872 = 8,472 = 9 м3.

Якщо двері, що ведуть з передбанника в парилку скляна, результат обчислень додатково множиться на коефіцієнт 1,5.

З результатом проведених обчислень вже можна вирушати в магазин за піччю для лазні. Але при покупці варто звернути увагу на ще один момент: важливо вибирати пристрій з невеликим, приблизно 1-2 кВт або м3 запасом. Якщо дивитися на рекомендований виробником робочий об’єм, який вказується з розбігом, то варто орієнтуватися на більше число в діапазоні. Наприклад, в розрахунковому випадку, печі з робочим об’ємом 5-10 м3 буде достатньо. А ось 7-12 м3 — вже багато.

Загальні критерії вибору

Матеріал печі. Все більшим попитом користуються вироби із сталі. Вибираючи такий варіант варто особливу увагу приділяти яке попереджає вигоряння хрому. Мінімальний показник -13%. Оптимальний 15-17%.

Чим вище вміст хрому, тим менше при нагріванні метал окислюється. Як результат: чисте повітря і практично повна відсутність окалини.

Так само гарні цегляна і чавунна варіації. Але майстри, здатні грамотно поставити першу навіть у старовину було небагато. А друга дуже важка і досить тендітна, що і призвело до втрати популярності.

Особливості розташування топки грають важливу роль в плані зручності обслуговування печі. Розрізняють всього 2 варіанти.

 • Подовжені призначені для монтажу в стіні. Закладка дров або контроль за процесом горіння в такому випадку здійснюється з передбанника.
 • Звичайні, коли дверцята топки практично не виступає з корпусу, спрощують монтаж обладнання. Але постійна біганина «відповідального» за піч істотно знижує задоволення від відвідування лазні.
 • Дверцята топки може бути класичною — суцільнометалевою. Але зупинивши вибір на варіанті зі вставкою з жароміцного скла можна істотно полегшити контроль за процесом горіння.

  Джерелом пари можуть бути камені, розігріті до 500 °C. При выплескуванні на них невеликої кількості підігрітої води утворюється т. н. «сухий» дрібнодисперсний пар. Він набагато корисніше виникає в результаті кипіння води «вологого» пара, для генерації якого в конструкції кам’янки передбачається бак.

  Піч з баком для води коштує дорожче. Серед її переваг варто відзначити відсутність необхідності підведення гарячої води в баню, оскільки набирати її можна прямо з котла. Але якщо цей пункт не критичний, то любителі вологої пари можуть обладнати лазню піччю з простою кам’янкою і електричним парогенератором.

  Конструкція повинна відповідати нормам пожежної безпеки і забезпечувати зручність у використанні. Головні ознаки хорошої печі:

  • швидкий прогрів каменів до 500 °C і тривале підтримання їх температури;
  • прогрів повітря в парильні до 80 градусів під стелею максимум за півгодини влітку, і за 2-2,5 години при температурі навколишнього середовища нижче 10°C ;
  • відсутність гару і кіптяви в парильні.

  Це необхідний мінімум. Бак для води та інші функції залежать тільки від побажань і фінансових можливостей майбутнього власника.

  Тип печі визначається за конструктивним особливостям кам’янки, яка буває двох типів.

 • Відкрита, коли приміщення прогрівається за рахунок віддається камінням тепла. З плюсів — швидке прогрівання. З мінусів — остигає теж недовго.
 • Закрита кам’янка буде прогрівати лазню довше, оскільки процес відбувається за рахунок конвекції. Але і тепло тримається довше.
 • Якщо піч підбирається для маленької ванни та невеликого числа користувачів, відкритий тип кращий. Якщо ж навпаки, то краще вибрати закриту кам’янку, оскільки вона дозволить заощадити на паливі.

  Тривалість роботи на одній закладці палива залежить від ККД печі. У цегельної він дорівнює 85%. У сталевих вище — від 90%. Чим більше число зазначено виробником у технічних характеристиках, тим скромніше енерговитрати. А у випадку з печами на твердому паливі ККД вказує на інтенсивність заповнення топки: більший відсоток дорівнює меншій частоті відкриття дверцят.

  Особливості прогрівання приміщення. Коли стінки печі не нагріваються понад 40-45 °C, а лазня прогрівається за рахунок циркуляції повітря по спеціальним каналам — мова йде про «холодному» варіанті. Його переваги:

  • безпека — повністю виключена можливість випадкового опіку;
  • повільне охолодження.

  Недолік один: часу на прогрівання йде досить багато.

  Гарячі печі гріють лазню виділеним розжареним понад 100°C стінками теплом. Зручно, швидко, ефективно. Але і легко обпектися, тому рекомендується створювати навколо печі захисний бар’єр з цегли. Ще один мінус — холоне така версія швидко.

  Вид палива, мабуть, один з основних критеріїв вибору. Розрізняють 3 типи печей.

 • Газові — вигідні, оскільки блакитне паливо набагато дешевше аналогів. Але встановлювати і підключати до мережі таку піч можуть тільки фахівці.
 • Електричні — найбільш прості в установці і експлуатації, але постійно зростаючі тарифи на електроенергію заважають їх популяризації.
 • Твердопаливні — «їдять» дрова, брикети і навіть вугілля. Популярні серед власників приватних будинків, до яких не підведено газ. Міцна серединка, якщо дивитися на параметри «простота», «ціна» і «якість».
 • Особливості вибору дров’яної печі

  Особливості конструкції дозволяють підрозділити печі на:

  • класичні, з суцільним кожухом;
  • сіткові (відкрита кам’янка);
  • з передвстановленим парогенератором;
  • з водяним баком.

  Принцип роботи. Розрізняють печі тривалого і періодичного нагрівання. Перші відрізняються порівняно невеликою завантаженням камінням, температура прогріву яких рідко перевищує 350 °C . Поливати таку кам’янку водою не рекомендується, оскільки це може спровокувати викид сажі. Печі періодичного нагрівання завантажуються серйозніше. Полум’я безпосередньо розігріває камені, завдяки чому досягається висока, близько 500°C, температура. Поливати їх водою можна сміливо, оскільки при таких температурах сажа повністю вигорає.

  Виробник. Лідерами з виробництва печей вважаються Фінляндія і Швеція. Однак, якщо цікаві чавунні варіації, краще звернути увагу на Російських виробників.

  Особливості вибору електричної печі

  Переваги електропечей можна описати одним словом — легкість. Маються на увазі порівняно мала вага конструкції, простота в установці, обслуговуванні і експлуатації. Прогрівається вона швидко, а тепло випромінює м’яке.

  Основні критерії вибору:

  • потужність приладу, яка залежить від параметрів лазні;
  • енергоефективність, впливає на майбутні витрати електрики;
  • розмір і форма;
  • тип кам’янки.

  При виборі електропечі важливо звернути увагу на можливість підведення відповідної лінії електроживлення. Для агрегатів потужністю до 7 кВт достатньо напруги у 220 В. При більшій потужності знадобиться 380 Ст.

  Особливості вибору газової печі

  Переваги і важливі особливості конструкції. Газова піч компактна, що дозволяє заощадити корисний простір в лазні. Вона не вимагає постійного контролю за паливом і дозволяє легко регулювати температурний режим. Її використання істотно скорочує витрати на паливо, особливо якщо порівнювати з електропіччю.

  Установка газової печі вимагає спеціальних навичок. Будь-яка самодіяльність без відповідної освіти категорично заборонена.

  Рекомендації по вибору. Газова піч для лазні повинна бути обладнана системою рециркуляції газів. Також варто віддати перевагу пальнику модуляційного типу, яка в автоматичному режимі контролює подачу палива в залежності від поточних умов. Є теплоносієм вода повинна прогріватися не більше 70°C.

  Орієнтуючись на перераховані пункти можна без зайвих клопотів підібрати піч для лазні, яка буде повністю задовольняти потреби власників. При цьому, вдасться значно зекономити витрачається на вибір час, адже вже відомо, на що варто звертати увагу в першу чергу.