Стелажі призначені для розміщення і зберігання різних предметів в приміщенні. Вони широко застосовуються як в побуті, так і в промисловості. Склади готової або сировинної продукції, бібліотечні та архівні сховища, оснащення торгових точок і магазинів — малий список сфер їх використання.

Які існують види стелажів

Зміст статті

 • Які існують види стелажів
  • Поличкові
  • Фронтальні
  • Консольні
  • Набивні
  • Спеціальні
  • Гравітаційні
  • Мобільні

Стелажні конструкції хороші тим, що збільшують щільність збережених товарів, не займаючи при цьому все вільне місце в приміщенні. Також вони різноманітні, на кожному з них зручно розташовувати певний вид предметів.

Поличкові

Найчастіше, використовують поличкові стелажні системи. Каркас конструкції складається із сплавів алюмінію або сталі, а полиці створюють з металевих або дерев’яних матеріалів. Секції призначені для зберігання товарів у будь-якій упаковці. Полиці виготовляються з матеріалів підвищеної міцності, тому здатні витримувати важку вагу. Їх можна обслуговувати вручну, без додаткового обладнання. Завдяки конструкції, будь-який товар можна зручно забирати або поміняти місцями з іншим.

Поличкові стелажі використовуються в різних областях, однак найбільше поширення отримали в торгівлі.

Фронтальні

Фронтальні стелажі є найбільш універсальними, так як на піддонах, можуть зберігатися вантажі, різні за розміром і вагою. Також на піддонах можна складувати продукцію з найбільшою номенклатурою, в особливості FIN (1200x1000x150 мм), EURO(1200х800х150 мм). Секція складається з багатоярусної конструкції, при створенні зазвичай використовується метал. Стійки і полиці такої системи дешеві у виробництві, і зручні в експлуатації. Такі стелажні конструкції дозволяють зберігати різні вантажі, надаючи до них легкий доступ. При цьому сама система зберігання не порушується.

Важливо! Незважаючи на переваги у фронтальних стелажів є один суттєвий недолік. Щоб отримати доступ до викладеним в секції предметів, необхідно залишати великі простори між рядами, що незручно в маленькому приміщенні.

Консольні

Консольні стелажі призначені для зберігання довгомірних вантажів, таких як балки, труби, корпуси машин і різні заготовки для меблів. Каркас конструкції складається з металу, з двосторонніми або односторонніми консолями для зберігання товарів. Також на ній відсутній передній ряд стійок, що полегшує доступ до розміщеної продукції. Часто консолі бувають оснащені спеціальними обмежувачами для труб, з захистом від падіння. Консольні системи використовуються найчастіше в металобазах і виробничих приміщеннях.

Важливо! Консольні відрізняються від інших видів стелажних конструкцій, де не потрібно додаткове обладнання для навантаження товару. З-за довгомірної форми, вже потрібно використовувати навантажувач з розсувними вилами, для того щоб покласти вантаж на піддон.

Набивні

Однотипну продукцію, без обмежень по терміну придатності, зручно зберігати в набивних стелажних систем. Найчастіше вони застосовуються на виробничих підприємствах і складах тривалого зберігання. Конструкція складається з поперечних балок і вертикальних рам, встановлюється блоками. Висоту рам, як і відстань між балками, можна настроювати під певний тип зберігається вироби. Для приміщення товарів, потрібно використовувати додаткову техніку, наприклад, вантажники, які можуть заїхати всередину стелажа. Необхідно враховувати, що товар, який був першим поміщений на полиці, буде відвантажено в останню чергу. Також вони дозволяють економити багато місця, тому що між стелажами відсутні проходи.

Спеціальні

Спеціальні стелажі використовуються для зберігання нестандартних типів товарів, що мають особливу форму, наприклад, пляшок з вином. Найчастіше такі стелажі випускаються виробником під замовлення в індивідуальному порядку, коли неможливо помістити товари на звичайні полиці, наприклад такі, як автопокришки або котушки з проводами.

Гравітаційні

На полицях гравітаційного стелажа, встановлюється роликові доріжки. З їх допомогою, вантаж переміщується під нахилом. Після того, як товар поміщає на конвеєр, він доїжджає до зони вивантаження, де автоматично зупиняється з допомогою гальмівних роликів. Після розвантаження, місце старого піддону займає новий. Проходи між рядами відсутні, тому складську площу можна використати більш ефективно. Товари з обмеженим терміном придатності найзручніше зберігати на гравітаційних стелажних систем. Вони є найбільш зручними, тому що не вимагають втручання робітників, але в той же час і є найдорожчими, за рахунок автоматизації процесу.

Мобільні

Мобільні стелажі є найбільш досконалим видом, який володіє зручністю у використанні, і загальної компактністю. Конструкція складається з двох частин, які з’єднуються за допомогою платформи. Платформи переміщуються на спеціальних рейках. Це дозволяє економно використовувати зайве простір у приміщенні, тому що для доступу до певного товару, потрібно розімкнути закриті ряди, створюючи при цьому один прохід. Такі стелажні системи широко застосовуються при будівництві архівів і складів. Переміщення таких стелажів може здійснюватися вручну або автоматично, за допомогою спеціальних механізмів. Система дуже зручна і ефективна, але, як і гравітаційні стелажі, досить дорога.