Уявити сучасний будинок без телевізора дуже складно — настільки міцно увійшов у наше повсякденне життя. І так само міцно закріпилося переконання: дивитися телевізор близько — означає псувати очі. Про існуючих нормативах і про те, як їх дотримуватись, розповість ця стаття.

Для чого існують норми по відстані від ТБ до дивана

Зміст статті

  • Для чого існують норми по відстані від ТБ до дивана
  • Розрахунок в залежності від ширини екрана
  • Як дотримати приписи, якщо кімната довга і вузька


Телевізори, представлені сьогодні на ринку, значно відрізняються від своїх попередників. Вони дозволяють дивитися улюблені передачі кілька годин поспіль без серйозного напруження очей. Однак крім зору в перегляді беруть участь шийні відділи хребта. Саме тому медики радять дотримуватися простих принципів.

  • Якщо телевізор розташований занадто близько, навантаження на суглоби і м’язи істотно збільшується.
  • Занадто велика відстань змушує жмуритися, вдивляючись в деталі.
  • Додатково потрібно враховувати висоту розміщення (для природного положення тіла) і кут нахилу (якщо телевізор висить на стіні).

ВАЖЛИВО. Фахівці рекомендують дивитися тб не більше двох годин на добу, незалежно від його розташування.

Розрахунок в залежності від ширини екрана

Існує стандартна формула: відстань від дивана до ТБ має становити три-чотири діагоналі екрану. Спочатку такі розрахунки створювалися для кінескопних приладів старого зразка. Справедливі вони і для телевізорів з роздільною здатністю не більше 720 пікселів.
Сучасні моделі мають більш високі технічні характеристики. З кожним роком зображення стає все якісніше, а ризик перенапруження очей знижується. Так, для пристроїв з UHD і роздільною здатністю Full HD (1080 пікселів) відстань може становити 1-1,5 діагоналі без шкоди для зору.
Вищесказане означає, що вирішальну роль відіграє не стільки розмір діагоналі, скільки кількість пікселів (точок). Чим вище дозвіл, тим детальніше картинка і менше допустима відстань. Саме це варто враховувати як при купівлі нового телевізора, так і при розміщенні вже наявного.

ВАЖЛИВО. Перед встановленням приладу переконайтеся, що поблизу немає джерел тепла. Так ви убезпечите електроніку від перегріву, а пластиковий корпус — він розплавлення і деформації. Небажано також попадання прямих сонячних променів на екран. А щоб забезпечити хорошу вентиляцію, залиште навколо телевізора не менше 10 см вільного простору.

Як дотримати приписи, якщо кімната довга і вузька

Незалежно від рекомендованих норм та особистих уподобань, можливості розміщення предметів у кімнаті часто визначаються її габаритами. Так у вузькому довгому приміщенні варіант розташування телевізора і дивана, як правило, один — вздовж довгих паралельних стін. Виконати приписи в цьому випадку можливо, але з обмеженнями.

  • Якщо відстань між стінами не перевищує двох метрів, максимально допустимий розмір діагоналі — 32 дюйма (80 см). За умови, що екран має дозвіл UHD або Full HD, таке розташування буде повністю відповідати нормам — 1,5 діагоналі від приладу до дивана;
  • Великий телевізор для вузької кімнати — табу. Тут очевидно як порушення рекомендацій, так і банальні незручності при перегляді. Погляд буде розсіюватися, а м’язи спини сильно напружуватися;
  • Прилад бажано розташовувати не нижче 70 см від підлоги, щоб зображення було на рівні очей;
  • Диван повинен знаходитися точно навпроти телевізора. Так очі отримають рівномірне навантаження, а тіло буде більш розслаблено.

Норми по відстані від дивана ТБ досить умовні, але дотримуватися рекомендацій все ж варто. Тоді час, проведений перед екраном, буде максимально комфортним і безпечним.