Про користь сонця для дітей знають всі батьки: небесне світило допомагає організму виробляти вітамін D, який зміцнює кісткову тканину, воно сприяє виробленню гормону щастя-серотоніну, чинить антибактеріальну дію.

Як же виходить, що після корисних сонячних ванн дитина здорового і життєрадісного перетворюється в блідого і млявого? Виною тому – непомірне перебування на сонці, що може призводити до теплового або сонячного удару.

Як розпізнати симптоми цих патологічних станів і вберегти дитину від перегріву, розповість наша стаття.

Зміст

 • Відмінність теплового удару від сонячного
 • Симптоми теплового удару
 • Сонячний удар перша допомога
 • Як не допустити перегріву
 • Тепловий і сонячний удар: у чому відмінність?

  Звідки ж приходить загроза? У разі сонячного удару погіршення самопочуття настає, коли прямі сонячні промені нагрівають голову.

  Це викликає тимчасовий розлад роботи головного мозку, і тяжкість стану залежить від віку, часу перебування на відкритому сонці та інших факторів. Єдиний спосіб стати жертвою сонячного удару – перебувати на сонці з непокритою головою.
   

  Тепловий удар – наслідок порушення теплообміну.

  Організм у спеку виробляє велику кількість тепла, і якщо у нього немає можливості віддавати це тепло через потовиділення і дихання, виникає перегрів. Це найбільше небезпечно для маленьких дітей, у яких механізми теплообміну ще недостатньо розвинені. Причин виникнення теплового удару декілька:

  Незважаючи на те, що причини виникнення теплового і сонячного удару різні, механізм їх розвитку і прийоми першої допомоги однакові. Нижче ми розповімо, як розпізнати тепловий і сонячний удар у дітей і що робити, якщо у дитини сонячний удар.

  Правила поведінки на воді для дітей і дорослих
  Порятунок від спеки: 10 освіжаючих ідей

  Тепловий удар: симптоми

  Симптоми теплового і сонячного удару схожі, тому при виникненні загрозливих ознак не варто витрачати час на з’ясування того, що перегрівся – голова або все тіло. А турбуватися варто ось в якому разі:

  Все це свідчить про порушення роботи центральної нервової системи.

  Ще одним важливим ознакою, що вказує на тепловий або сонячний удар у дитини, є відсутність поту, відсутність сечовипускання більше 3 годин і плач без сліз. Це означає, що організм позбавлений головної можливості віддавати тепло.

  Зауважимо, що ознаки сонячного удару з’являються тільки після перебування на відкритому сонці. Тепловий удар може виникнути і в задушливому приміщенні з високою вологістю, і в транспорті.
   

  Важливо: симптоми сонячного удару у дітей до 3 років можуть виникнути вже через півгодини перебування на сонці, тому найкраще місце для відпочинку з такими дітьми – в тіні.

  Перша допомога при сонячному ударі у дітей

  Якщо вже так трапилось, що дитина отримав сонячний удар або перегрівся, важливо без зволікання перенести його в затінене, прохолодне місце. Для зниження температури повітря стане в нагоді кондиціонер, вентилятор, навіть саморобний віяло з газети. Розстебніть або зніміть одяг дитини. Якщо є блювання, покладіть дитину на бік.

  Що робити при сонячному ударі, якщо піднялася температура? У цьому випадку не варто давати жарознижуючі – краще вдатися до холодних компрессам. Добре мати в аптечці індивідуальні охолоджуючі пакети, але підійдуть хладоэлементы для термосумок або змочені прохолодною водою пелюшки. Компреси необхідно класти на лоб, пахви і в область паху.

  Після надання першої допомоги при сонячному ударі або тепловому ударі необхідно звернутися до лікаря, особливо якщо була хоча б короткочасна втрата свідомості. Лікування сонячного удару у дітей до 3 років, як правило, проводиться в стаціонарі. Точно так само, якщо малюк заробив тепловий удар, лікування може потребувати госпіталізації.

  Читайте також: Збираємо дитячу аптечку в дорогу

  В очікуванні лікаря можна почати поповнення запасів рідини в організмі, причому ідеальним варіантом буде підсолена вода або розчин для пероральної регідратації (прослідкуйте, щоб такий засіб було у вашій дитячій аптечці).
   

  Як не допустити перегріву

  Спосіб протистояти сонячному удару простий: трохи сонце починає припікати, потрібно поставити дитині на голову панамку. Не можна перебувати без головного убору на відкритому просторі в ясний і жаркий день.

  Перелік заходів профілактики теплового удару буде більш довгим, але виконати ці приписи нескладно:

 • звести до мінімуму час перебування дитини на спеці, особливо якщо ви відпочиваєте в незвично жаркому кліматі;
 • одягати дитину в простору, легкий і світлий одяг, яка не заважає потовиділення;
 • не захоплюватися засмагою, а в період з 10:00 до 16:00 виключити перебування дитини на сонці;
 • користуватися сонцезахисним кремом;
 • чергувати пляжні ігри з купанням – вода допоможе збільшити тепловіддачу;
 • дозувати фізичне навантаження – активні ігри чи заняття спортом перенести на ранкові або вечірні години;
 • дотримуватися питний режим – напої повинні мати температуру, близьку до температури тіла, при цьому кращим питвом буде підсолена вода (1 чайна ложка солі на 1 літр води), а не солодкі соки або чай;
 • малюків, які знаходяться виключно на грудному вигодовуванні, додатково поїти водою;
 • організувати харчування дитини так, щоб щільна їжа була на столі в прохолодний час доби, а в спеку основу раціону складали овочі і фрукти;
 • в машині або жаркому приміщенні бажано мати кондиціонер.
 • Будьте здорові і подорожуйте із задоволенням!