Як відвідати найвідоміші музеї світу без черги і без квитків? Як за одні вихідні побувати в Луврі, Прадо і Ермітажі? Як встигнути після школи на екскурсію, щоб розглянути гарненько череп неандертальця або розпис на давньогрецькій вазі? Як показати дитині картини знаменитих художників? Відповідь на всі питання – вирушити у віртуальний тур по кращим музеям.

Чим хороші віртуальні музейні подорожі з дітьми?

«Дорого, довго, багато людей» – з цих причин сім’ї з дітьми часто відмовляються від відвідування великих музеїв. Але якщо відвідувати музеї світу онлайн, ви не зіткнетеся не з чергами, ані з натовпами туристів у знаменитих експонатів. Сидячи у зручному кріслі, ви зможете прогулюватися чудовим палацам або розглядати дрібні деталі на картинах Босха, намічати маршрут для майбутніх екскурсій і навіть подорожувати в часі.

Вам також не доведеться переживати, не завередує в залі ваша дитина, не втомиться. У віртуальному музеї ви проведете стільки часу, скільки буде зручно вам і дитині, і зможете повернутися до екскурсії, коли захочете.

Віртуальні тури і колекції нерідко можна знайти на сайтах музеїв. Також дивитися музеї світу онлайн Google Art Project – платформа, на якій розміщені панорами і зображення творів мистецтва з багатьох музеїв світу.

Віртуальні екскурсії по Ермітажу

Екскурсоводи, прагнучи підкреслити багатство колекції Державного Ермітажу (Санкт-Петербург), кажуть, що на огляд усіх його експонатів знадобиться 15 років. Може бути, сьогодні у вас є вільна хвилинка для знайомства з картинами Ель Греко, скульптурами Мікеланджело або механічними ляльками-автоматами? Проект «У фокусі» розкриває таємниці деяких експонатів, а добірка «Шедеври» дозволяє розглянути в подробицях близько тисячі полотен, скульптур, археологічних знахідок та інших безцінних речей. У такої віртуальної екскурсії є свої переваги: вона дає доступ і до тих експонатів, що не представлені в постійній експозиції.

На сайті Ермітажу ви зможете створити свою колекцію улюблених творів і прокласти маршрут по залах, який стане в нагоді під час цієї екскурсії по цьому музею. Додаткова інформація про експонати є на сторінці Ермітажу в арт-проекті Гугла. Там же можна здійснити віртуальну прогулянку по декількох залах музею.

Віртуальні екскурсії по Лувру

Найвідоміше твір, що зберігається в Луврі (Париж), – «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі. Між тим у колекції Лувра понад 300 тисяч творів мистецтва. Якщо потрібно гарненько вдивитися в риси Венери Мілоської або написати твір по картині Делакруа «Свобода, що веде народ», краще не користуватися дрібними репродукціями в шкільних підручниках, а відкрити колекцію обраних творів Лувру і помилуватися його шедеврами.


Деякі зали можна обійти з віртуальною екскурсією. Якість зображення дозволяє навіть розгледіти стару кладку в підвальному поверсі Лувру. Деякі експонати, які ви побачите під час віртуального туру, можна наблизити і отримати їх короткий опис.

Інші художні музеї світу в інтернеті

Колекцію шедеврів на сайті музею Прадо (Мадрид) можна сортувати за тематикою. Чому б не залучити дітей до мистецтва, розглядаючи добірку полотен на тему «Професії та ремесла»? Картини надані у високому дозволі, їх можна збільшити до того, що будуть видні мазки фарби і дрібні тріщинки на старих роботах.

Читайте також: Музей Прадо в Мадриді для дітей

Також на сайті зручно організований пошук по прізвища художників, жанру творів, часу створення і за іншими параметрами. Ті, хто знає іспанську, можуть подивитися відео з розповідями про головні шедеври музею.

Серед творів Центру мистецтв королеви Софії (Мадрид) арт-проект Гугла відібрав фотохроніку громадянської війни в Іспанії 1936-1939 років. Крім того, ви зможете побачити кілька десятків робіт іспанського художника-кубіста Хуана Гріса. Віртуальний тур залами дає можливість не стільки познайомитися з експозицією, скільки скласти враження про сучасному художньому музеї. Зате у вас є можливість побувати в Кришталевому палаці парку Ретіро.

Багато творів галереї Бельведер (Відень) оцифровані і викладені на офіційному сайті музею. Вибирайте епоху, жанр або конкретного художника і насолоджуйтеся красою. Любителям розкладати інформацію по поличках сподобається проект «Цифровий Бельведер»: репродукції півтора тисяч живописних полотен забезпечені короткою інформацією, а гіперпосилання дозволяють підбирати схожі полотна. Не пропустіть можливості помилуватися чудовими інтер’єрами Верхнього і Нижнього Бельведера – на кругових панорамах можна розглянути і ліпнину, і розпис стель; видно навіть прожилки на мармурі.

Читайте також: Картинна галерея Бельведер для дітей

Варто також зробити інтернет-візит в Музей історії мистецтва (Відень) – хоча б для того, щоб показати дітям ніжні, зворушливі портрети інфанти Маргарити, написані Веласкесом. Втім, з неменшим інтересом діти можуть розглядати голову сфінкса або фаюмський портрет. Обрані шедеври зручно шукати на сайті музею.

Читайте також: Музей історії мистецтв Відня для дітей

Віртуальна прогулянка по світлих залах Третьяковської галереї (Москва) – привід згадати знайомі картини: «Альонушку» Васнецова, «Дівчинку з персиками» Сєрова, «Граки прилетіли» Саврасова. Діти зможуть побачити картини на казкові сюжети і дитячі портрети пензля Рєпіна, Кіпренського, Тропініна. На сайті музею представлено понад півтори тисячі картин, до багатьох з них дано короткий опис.

У 2016 році Третьяковська галерея відзначає 150-річчя. До цієї річниці був створений проект-реконструкція «Галерея Павла Третьякова 1898 року». Чорно-білі інтер’єри розквітають фарбами, варто лише натиснути на цікаву для вас картину.

При всьому тому деякі віртуальні експозиції музеїв настільки ж докладні, як онлайн-експозиція Російського музею (Санкт-Петербург). Можна годинами розглядати панорами його залів, переводячи погляд з картин і скульптур на декор інтер’єрів. Щоб розглянути поблизу улюблені картини, відшукайте їх у галереї на сайті музею.

Віртуальні екскурсії для школярів

Школярі нині не готуються до уроків у бібліотеці – для пошуку потрібної інформації вистачає інтернету. Однак наскільки зручніше описувати будову морських ссавців, якщо стоїш перед опудалом кита. Та й вникати в пристрій парового двигуна простіше, якщо розглянути цей самий двигун не на схемі, а в натурі. Добре, що є музеї онлайн, де можна побачити багато цікавого і корисного.

Готуватися до уроків з точних дисциплін стоїть в Німецькому музеї (Мюнхен). Щось потрібне знайдеться на Гугл-панорамі – гідравлічна турбіна, наприклад. Але набагато більше інформації можна знайти в розділі «Шедеври» на сайті музею. Там розміщена багата добірка фотографій з описом експонатів і важливими технічними подробицями.

Якщо у дитини немає бажання готуватися до уроку біології, запропонуйте йому перенести заняття у віртуальні зали Смітсонівського музею природної історії (Вашингтон). Зайшовши в зал з викопними рештками тварин, школяр не захоче залишати музей, поки не побачить і австралопітека Люсі, і сцену полювання в савані, і сад орхідей, і базальтові стовпи. Крім того, в музеї можна зустріти і справді дивовижні речі – наприклад, коралові рифи, зв’язані гачком.

Найкраще місце для підготовки до уроків історії – історичні музеї. Віртуальний тур по Історичного музею в Москві не просто допоможе у вивченні історії Росії від найдавніших часів до ХХ століття, а ще й дозволить прогулятися князівських палатах (хоч і створеним у XIX столітті). В електронному каталозі музею можна знайти фотографії тисячі найважливіших експонатів.

Неймовірно гарний онлайн-тур по Московському Кремлю. Він до того ж відкриває двері, закриті для звичайних екскурсантів: ви зможете потрапити в Грановитую палату і Теремний палац. Аудіогід по Кремлю озвучив актор Олексій Баталов.

Історія Стародавньої Греції оживає в Новому музеї Акрополя (Афіни). Під час інтернет-подорожі по музейних залах можна побачити мармурові скульптури і барельєфи, створені в VI-IV століттях до н. е.

А в музеї Бенаки (Афіни) серед давніх ікон і сучасних фотографій примостилися дитячі іграшки. У добірці експонатів, зробленої арт-проектом Гугл, ви зможете побачити голову дерев’яної конячки початку XIX століття і теракотову лялечку з рухомими ручками і ніжками – такими грали діти ще в V столітті до н. е.

Онлайн-прогулянки на свіжому повітрі

Якщо ідея зробити віртуальні екскурсії по музеях світу з’явилася з-за негоди на вулиці, чому б не погуляти по садам і паркам онлайн? Наприклад, проект «Віртуальні прогулянки по Російському музею» дає можливість прогулятися по зелених алеях Михайлівського та Річного садів. На вулицях і площах Кремля завжди гарна погода, і по них можна гуляти без втоми.

І в інтернет-філія Чернівецького музею народної архітектури і побуту під відкритим небом (Україна) ви гарантовано потрапите в теплий і ясний літній день. Старенькі хатинки, млини, церкви можна розглянути з усіх боків, а потім прочитати пояснення або послухати аудіогід.

Звичайно, віртуальні музеї для дітей не замінять справжніх екскурсій. Але такі інтернет-вилазки допоможуть вам краще зрозуміти інтереси дитини і спланувати програму сімейного відпочинку. А сайт Кидпассаж завжди готовий поділитися ідеями та порадами, де можна добре відпочити з дитиною.